Rząd rozważa możliwość wprowadzenia obowiązkowych elektronicznych podpisów w dowodach osobistych.
Powstał projekt nowej ustawy dotyczącej podpisów elektronicznych oraz pieczęci elektronicznej. Ma on być wbudowany w dowodzie osobistym w postaci chipa. Zgodnie z projektem taki dowód osobisty powinna posiadać każda osoba dorosła. Przypuszcza się, że jego cena wyniesie poniżej 500 zł i zapłacą za niego podatnicy.
Obecnie e-podpis jest bardzo drogi, m.in. dlatego, że jest on uznawany na całym świecie. Ustawie sprzeciwia się m.in. Krajowa Izba Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji. Izba sądzi, iż projekt zagraża prywatnym przedsiębiorcom, którzy zajmują się instalacją interfejsów do elektronicznego stawiania podpisu.
E-podpis staje się coraz bardziej popularny w polskich urzędach. Dodany do dokumentów nadaje im walor prawny. Jego główną zaletą jest możliwość korzystania z elektronicznych dokumentów, co przyspiesza przepływ informacji między osobami fizycznymi i firmami a urzędami. Zwiększa także dostępność urzędów dla niepełnosprawnych (w tym osób z dysfunkcjami wzroku, co pokazuje raport Fundacji Instytutu Rozwoju Regionalnego z tego roku).
Już w lutym br. 71% dokumentów, które otrzymuje drogą elektroniczną ZUS, zawierały e-podpis (m.in. od przedsiębiorców i biur rachunkowych). Jeszcze w 2008 roku osoby, które chciały się posługiwać e-podpisem, musiały czekać na niego 2 tygodnie. Teraz działa wiele firm, które zajmują się szybkim instalowaniem takich urządzeń. Korzystanie z interfejsu programistycznego nie jest skomplikowane.
Niedawno zmiana przepisów sprawiła, że od 21 lipca dokumenty przesyłane przez przedsiębiorców do ZUS mogą mieć jedynie formę elektroniczną. Zatem e-podpis stał się jedyną legalną formą potwierdzania dokumentów, przesyłanych przez przedsiębiorców do ZUS. Podpis miał być weryfikowany ważnym certyfikatem kwalifikowanym. Zastąpiono w ten sposób certyfikaty, które wystawiały punkty ZUS oraz powiązane z nimi prywatne i publiczne klucze. Najtańszy zestaw kosztuje już 200 zł. Podpis przyznawany jest jednej osobie, a nie firmie. Zaleca się zatem wykupienie więcej niż jednego podpisu na wypadek nieobecności niedyspozycji posiadającej podpis osoby w miejscu pracy – do czasu, aż nie wejdzie w życie nowa ustawa.
Źródło: Gazeta Prawna
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»