12.09.2017 / Prawo / Biznes
 

Google odwołało się od rekordowej 2,42 mld euro grzywny

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
 
siedziba Google w Kaliforni (fot. materialy prasowe)
siedziba Google w Kaliforni (fot. materialy prasowe)

Google odwołało się od nałożonej przez Komisję Europejską w czerwcu rekordowej grzywny - poinformowała AFP, powołując się na źródła w Trybunale Sprawiedliwości UE. Wniosek nie wstrzymuje jednak konieczności zapłaty kary. 

Zapowiada się więc kontynuacja batalii. Rozpatrzenie wniosku Google może potrwać nawet półtora roku, a Komisja Europejska gotowa jest bronić swojego stanowiska przed sądem. 

Google zostało ukarane grzywną za nadużywanie dominującej pozycji w wyszukiwarce i promowanie w wynikach wyszukiwania, kosztem innych przedsiębiorców, produktów z Google Shopping.

Komisja Europejska stoi na stanowisku, że jako firma bezsprzecznie dominująca na rynku, powinna traktować wszystkich jego uczestników na równi. Unijne reguły broniące wolnej konkurencji w Europie, powinny być bowiem stosowane przez każdą firmę działającą na unijnym rynku.

Google, oczywiście, nie zgadza się z tą interpretacją, twierdząc m.in. że szybkie wyszukiwania produktów w Google Shopping jest zwyczajnie łatwiejsze dla użytkowników, a to ich wygoda jest dla koncernu priorytetem. Ponadto, proponowane przez KE zasady miałyby utrudnić Google konkurowanie z innymi gigantami jak Amazon czy Apple.

Kwestia wysokości rekordowej kary (2,42 mld euro) nie jest więc najważniejsza. Google, dostosowując się do zasada KE, musiałoby zmienić model biznesowy, a jego akceptacja mogłaby posłużyć innym regulatorom w Ameryce Południowej czy Azji do podobnych posunięć. Nie wspominając już o tym, że walka z KE to problem wizerunkowy. Google pozycję zbudowało na idei obiektywizmu i bezstronności w prezentacji informacji, co teraz poddawane jest w wątpliwość. 

 

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.