Programy typu RevShare nie są jeszcze regulowane przepisami, więc wątpliwości jest sporo.
Coraz większa popularnością cieszą się rozmaite formy zarabiania przez internet. Obrót kryptowalutami czy forex to nie jedyne popularne źródła uzyskania przychodu. W dzisiejszym artykule przedstawię, czym są programy typu RevShare (Revenue Share) i jakie stanowisko odnośnie opodatkowania tych przychodów prezentują urzędy.
Jak działa Revenue Share?
Revenue Share działają na zasadzie podziału przychodów pomiędzy uczestników danego projektu. Programy umożliwiają uzyskania przychodów na kilka sposobów. Podstawowymi źródłami uzyskania przychodów jest sprzedaż AdPacków, generowanie ruchu na stronie lub możliwość uzyskania przychodu poprzez program referencyjny (system poleceń).
Aby użytkownik miał prawo do partycypowania w zyskach, musi spełnić określone wymogi. Jednym z wymogów jest posiadanie AdPacków. AdPacki to tzw. “Paczki reklamowe” lub “paczki wyświetleń strony internetowej”. W najbardziej popularnych programach ceny pojedynczych paczek to $10-50. Natomiast wartość paczki przekłada się na ilość dni “jej” pracy, ilości wyświetleń reklamy oraz wysokość zysku możliwego do wypracowania. Zazwyczaj każdy uczestnik ma możliwość kupienia ograniczonej ilości paczek. Oznacza to, że każda paczka ma możliwość wypracowania określonego przychodu w danym czasie, po upływie którego nie będzie generowała już przychodów.
Programy typu Revenue Share mają zazwyczaj zasięg globalny i z reguły są umieszczane na zagranicznych serwerach. Firmy prowadzące program nie opłacają podatku dochodowego od osiąganych przychodów, dodatkowo każdy z uczestników przystępujący do programu musi zaakceptować warunki uczestnictwa. W większości warunków uczestnictwa lub regulaminach programów widnieje informacja, że obowiązek podatkowy spoczywa na uczestniku programu. Oznacza to, że uczestnik programu, który osiągnął lub osiąga zyski z danego projektu jest zobowiązany we własnym zakresie dokonać rozliczeń z właściwym dla siebie US.
Przychody generowane są z działalności reklamowej oraz z uczestnictwa “nowych użytkowników”, którzy aby mieć prawo do części zysków wykupują “kolejne paczki”. Zysk dzielony jest pomiędzy uczestników z całego świata według z góry określonych zasad. Jak wcześniej wspomniałem, każdy AdPack ma określoną liczbę dni pracy, co oznacza, że po zakończeniu “pracy” przez dany pakiet zostaje zwrócona kwota zakupu + wypracowany zysk, a dana paczka nie przyniesie już zysku. Co powoduje “potrzebę” reinwestowania wpłaconych środków dla utrzymania systematycznych przychodów.
Na koniec warto zaznaczyć, że programy typu RevShare są obarczone bardzo dużym ryzykiem. Często użytkownikom nie udaje się wypracować zysku, co przekłada się na brak nowych uczestników programu, a w konsekwencji powoduje brak płynności finansowej programu, wstrzymanie wypłat, a w konsekwencji zakończenie programu bez wypłaty wpłaconych środków i wypracowanych zysków.
RevShare a rozliczenie podatku
Podobnie jak w przypadku transakcji związanych z obrotem kryptowalutami, programy typu RevShare nie są jeszcze regulowane przepisami, co powoduje odmienne stanowiska urzędów w wydawanych indywidualnych interpretacjach podatkowych. W większości wydawanych interpretacjach podatkowych, urzędy stoją na stanowisku, że rozliczając przychody z programów typu Revenue Share należy zakwalifikować jako przychody z innych źródeł.
Stanowisko urzędów odnośnie RevShare
Stanowisko takie potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w wydanej indywidualnej interpretacji podatkowej sygn. nr. 2461-IBPB-2-2.511.901.2016.1.BF. Podatnik wystąpi z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej w celu doprecyzowania kwestii m.in:
- Do jakich źródeł przychodu należy zaliczyć dochody uzyskane w programach RevShare?
- Na jakim formularzu PIT należy dokonać rozliczenia rocznego i czy ciąży obowiązek wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku?
- Jakie koszty uzyskania przychody może przyjąć Wnioskodawca?
- Czy obowiązek podatkowy następuje w momencie wpłaty dochodu na konto u pośrednika finansowego (procesor płatniczy np. Payza, Solid Trust Pay lub kartę płatniczą)?
Zdaniem wnioskodawcy Przychód z tytułu uczestnictwa w internetowych programach typu revenue sharing nie posiada cech i elementów, które kwalifikowałyby go do źródła przychodów, wymienionego w art. 10 ust. l pkt 7 w związku z art. 17 ust. l cyt. ustawy, tj. do kapitałów pieniężnych. W szczególności nie jest to przychód wymieniony w art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy gdzie mowa jest o odsetkach od środków w innych formach inwestowania.
Wobec czego przychód ten należy zakwalifikować do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dlatego przychody z programów RevShare należy ująć na PIT-36.
Takie stanowisko zostało potwierdzone także w interpretacjach indywidualnych:
- z 17 grudnia 2012 r. Znak: IBPBII/1/415-809/12/AA wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach;
- interpretacja indywidualna z 17 maja 2013 r. Znak: IBPBII/1/415-135/13/AA wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach;
- interpretacja indywidualna z 18 lutego 2016 r. Znak: IPPB4/4511-1532/15-2/MS1 wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.
Rozliczenie kosztów
Odnośnie kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Wpłata środków pieniężnych do programu w celu zakupu AdPacków ma bezpośredni wpływ na powstanie lub zwiększenie przedmiotowego przychodu.
Poniesiony wydatki ma bezpośredni wpływ na uzyskany przychód przez co został udowodniony związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy wpłatą pieniędzy do programu, a możliwością uzyskania przychodu. Można więc zaliczyć takie koszty do kosztów uzyskania przychodów. Warto pamiętać, że aby wydatki mogły być zaliczone do kosztów, powinny być należycie udokumentowane. Zarówno wyciągi z danych programów oraz przelewy z rachunku bankowego powinny być wystarczającymi dokumentami potwierdzającymi poniesione kosztów.
Powstanie obowiązku podatkowego
Moment powstania przychodu, uzyskiwany przez uczestników, za pośrednictwem programów typu Revenue Sharing, lokuje się pierwotnie u pośredników finansowych, następnie stamtąd może być transferowany na polskie konta bankowe. W transakcji dochodzi do przewalutowania kwoty wypłaty na PLN. Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Uczestnik w momencie otrzymania środków pieniężnych na konto w procesorze płatniczym dysponuje nimi jak właściciel, przez co momentem powstania przychodu podatkowego będzie moment wpłaty przez administratorów programów środków pieniężnych wyrażonych w walucie obcej na konto w procesorze płatniczym, bezpośrednio na kartę płatniczą lub konto bankowe.
Warto pamiętać, że otrzymany przychód w walucie obcej, zgodnie z art. 11a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Natomiast koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.
O AUTORZE |
Piotr Ciszewski, ekspert podatkowy w firmie fintech inFakt, dostarczającej nowoczesne rozwiązania księgowe przedsiębiorcom i księgowym. |
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»