1.07.2014 / Prawo
 

Ściągałeś polskie filmy? Spodziewaj się wezwania na komisariat

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
fot. SXC.hu/sqback/CC
fot. SXC.hu/sqback/CC

Dane stu tysięcy polskich internautów, którzy w ostatnim czasie nielegalnie ściągnęły z sieci jeden z filmów - Czarny Czwartek, Obława, Last Minute, Być jak Kazimierz Deyna i Drogówka - zostały przekazane do prokuratury. Każdy, kto otrzyma wezwanie, wkrótce dostanie też możliwość pójścia na ugodę, za którą trzeba będzie jednak zapłacić 550 złotych - pisze Dziennik.pl.

Zanim zostaną postawione jakiekolwiek zarzuty minie zapewne sporo czasu. Polscy policjanci muszą najpierw wysłuchać wszystkich wyjaśnień.

Za akcję odpowiedzialna jest niemiecka firma Baseprotect, która na terenie naszego kraju współpracuje z Kancelarią Anny Łuczak i zajmuje się ochroną praw autorskich polskich twórców filmowych. • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze
bobek
1. bobek, 31.11.131.*, 01.07.2014 / 16:59
bełkot i zwykła akcja PR'owa a'la pe-ło. Pobieranie z sieci filmów i muzyki jest zgodne z prawem, udostępnianie oczywiście nie jest.
Edek
2. Edek, 159.205.30.*, 01.07.2014 / 21:57
Znowu Niemcy atakują ;-)
Jan Matura
3. Jan Matura, 37.8.244.*, 01.07.2014 / 22:12
Standardowe straszenie. Jeśli pobierasz a nie udostępniasz to mogą Ci skoczyć. Dozwolony użytek jest dobry, bo przy tych cenach biletów do kina a jednocześnie mierną jakością większości produkcji popieram obecne rozwiązania prawne.
imię
4. imię, 89.77.98.*, 01.07.2014 / 23:25
jak zwykle pismaki przekręcą. Powinno być "udostępniałeś ... Spodziewaj się..."
prawnik domorosły
5. prawnik domorosły, 109.241.162.*, 03.07.2014 / 14:47
Muszą udowodnić, że to wymieniona w wezwaniu osoba ściągała film (baaaaaaaaaardzo trudne w przypadku odmowy zeznań) oraz wykazać wielkość szkody. Żadne z tych dowodów nie może być przez domniemanie. Poszkodowany/Kancelaria może żądać zapłaty zgodnie z art.79 ustawy o prawie autorskim od osoby a nie od numeru IP. Szczegółowe wyjaśnienia poniżej. Dz.U. 1994 Nr 24 poz. 83 USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych stanowi w art. 79. 1. Uprawniony, którego autorskie prawa majątkowe zostały naruszone, może żądać od osoby, która naruszyła te prawa: 1) zaniechania naruszania; - czyli zaprzestania oglądania 2) usunięcia skutków naruszenia; - czyli skasowania pliku 3) naprawienia wyrządzonej szkody: - muszą udowodnić wysokość szkody a) na zasadach ogólnych albo b) poprzez zapłatę sumy pieniężnej w wysokości odpowiadającej dwukrotności, a w przypadku gdy naruszenie jest zawinione - trzykrotności stosownego wynagrodzenia, które w chwili jego dochodzenia byłoby należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie z utworu; Przepisy przewidują też możliwość skorzystania przez osobę wezwaną do złożenia zeznań z prawa do odmowy składania zeznań. Prawo takie przysługuje osobom najbliższym dla podejrzanego (oskarżonego) (art. 182 § 1 i 2 kpk). Osobami najbliższymi są: małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, jej małżonek oraz osoba pozostająca we wspólnym pożyciu. Prawo do odmowy składania zeznań przysługuje także osobie, będącej w innej toczącej się sprawie oskarżoną o współudział w przestępstwie objętym postępowaniem (art.182 § 3 kpk). Świadek może bez podania przyczyny uchylić się od odpowiedzi na pytanie, jeżeli w ten sposób mógłby narazić siebie lub osobę najbliższą na odpowiedzialność karną lub karnoskarbową (art. 183§ 1 kpk). Można zwolnić od złożenia zeznania lub odpowiedzi na pytania osobę pozostającą z oskarżonym w szczególnie bliskim stosunku osobistym, jeżeli osoba taka wnosi o zwolnienie (art. 185 kpk). Osoba uprawniona do odmowy złożenia zeznań albo zwolniona na podstawie art. 185 kpk może oświadczyć, że chce z tego prawa skorzystać, nie później niż przed rozpoczęciem pierwszego zeznania w postępowaniu sądowym; poprzednio złożone zeznanie tej osoby nie może wówczas służyć za dowód ani być odtworzone (art. 186 § 1 kpk).
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.