
UOKiK uznał, że Pobieraczek.pl wprowadzał internautów w błąd, w związku z czym musi zapłacić karę i natychmiast zmienić praktyki. Serwis promował swoją działalność hasłem: "10 dni pobierania za darmo", podczas gdy umożliwiał jedynie płatne pobieranie plików.
O sprawie pisaliśmy kilka miesięcy temu (Pobieraczek.pl - "prawie za darmo"), kiedy do UOKiK zaczęły napływać kolejne skargi od internautów, którzy czuli się oszukani przez Pobieraczek.pl. Oskarżali oni serwis o bezprawne naliczanie opłat za korzystanie z jego zasobów w wysokości prawie 100 zł. Według nich właściciele Pobieraczka.pl nie informowali jasno o tym, że skorzystanie z oferty 10 darmowych dni jest równoznaczne ze zgodą na dalszą płatną obecność na portalu.
Argumentacja użytkowników przekonała UOKiK. W trakcie postępowania przeciwko właścicielom serwisu - spółce Eller Service z Gdańska, które toczyło sie od października 2009 roku, ustalono, że internauta, który chciał pobrać pliki z serwisu, musiał najpierw się na nim zarejestrować i zaakceptować regulamin. Przy czym dzień rejestracji był jednocześnie pierwszym dniem obowiązywania odpłatnej umowy i od tego momentu naliczana była opłata, a nie jak sugerowały hasła reklamowe - dopiero po 10 dniach.
Zdaniem Urzędu taka praktyka jest nieuczciwa i wprowadza konsumentów w błąd. Dlatego prezes UOKiK uznała, że właściciele portalu naruszyli zbiorowe interesy konsumentów i w związku z tym muszą zapłacić karę w wysokości 239 140 zł. Poza tym spółka musi zmienić sposób informowania o usługach oraz publikować przez 6 miesięcy na swoim portalu treść decyzji.
Każdy konsument, który czuje sie pokrzywdzony przez portal, może dochodzić swoich praw indywidualnie na drodze sądowej - zgodnie z prawem może on zażądać od portalu: zaniechania praktyki, usunięcia jej skutków oraz naprawienia wyrządzonej szkody, w tym żądania unieważnienia umowy.
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Świetnie! bardzo dobrze, że wreszcie jest decyzja i to sprawiedliwa! grand scandal z tymi pseudo darczyńcami typu pobieraczek. Handel powinien być prosty i przejrzysty, nie taki mikrodruczkowo-nibyregulaminowy, kryjący prawdziwe świństwa.