Jako że większość użytkowników korzysta z Tvn24.pl własnie na smartfonach, zmiana była podyktowana potrzebą wpisania się w ich potrzeby
TVN24.pl, jeden z najpopularniejszych serwisów informacyjnych w Polsce, niedawno zdecydował się na odświeżenie szaty graficznej. Jak zmiany, w których postawiono na duże zdjęcia, kafelkowy układ, a przede wszystkim technologię Progressive Web App, oceniają eksperci?
Ale przede wszystkim - czym jest PWA? W ogromnym skrócie to strona internetowa, które zachowuje się jak mobilna aplikacja. Można dodać jej skrót na ekranie urządzenia mobilnego, może wysyłać powiadomienia push, a niektóre funkcjonalności udostępniać offline. Przede wszystkim jednak - mocno przyspiesza ładowanie strony, co dla mobilnych użytkowników ma niebagatelne znaczenie.
Jako że większość użytkowników korzysta z Tvn24.pl własnie na smartfonach, zmiana była podyktowana potrzebą wpisania się w ich potrzeby. Czy to się udało?
Agnieszka Sosnowska
CEO
Biuro Podróży Reklamy
Nowa wersja TVN24.pl bardzo mi odpowiada. Jest to serwis informacyjny z mojego TOP 5 więc bardzo mi bliski i taki, który znam dobrze. Metamorfoza jest udana. Wersję desktopową oceniam na 9/10 a mobilną na 8/10. Trzeba się przyzwyczaić do paralaksy w pierwszym newsie oraz do przycisku, który kieruje do tego pierwszego newsa. Mimo tego, że nie lubię bajerów tego rodzaju w serwisach codziennego kontaktu, to do tego zdążyłam się już przyzwyczaić. Jest czysto, przestrzeń jest wykorzystana perfekcyjnie. Może ten layout ucierpi kiedy pojawi się większa ilość reklam. Chyba, że TVN24.pl postawi głównie na reklamy video – wtedy utraty obcowania z tym layoutem nie będzie. W desktopie niecodziennym rozwiązaniem jest rozwijana dolna belka, ale o dziwo jest to dla mnie w porządku przy dotychczasowym kontakcie z serwisem. W dłuższej perspektywie może to być jednak irytujące rozwiązanie.
Na podstronach brakuje obecnie dodania modułów w prawej kolumnie, co powoduje, że odbiór całości jest mniej przyjemny. Na podstronie publikacji w wersji desktop, moduły po prawej stronie są nasunięte na publikację. To jest fajny zabieg. Ale projektowanie kontentu powinno być tak zrealizowane żeby prawa kolumna nie rozsuwała artykułu i nie generowała pustki w dużej kolumnie.
TVN24.pl jest znany z tego, że newsy w serwisie można przeglądać w nieskończoność ponieważ aktualnie czytany tekst staje się topowym newsem, a cała reszta publikacji jest prezentowana pod nim. To nie jest powszechne i oczywiste rozwiązanie, ale bardzo skuteczne do przytrzymania usera jeśli ma się wartościowy kontent. To rozwiązanie pomogło w budowaniu sukcesu TVN24.pl i zostało utrzymane.
Jedną z dużych różnic dla mnie jest zwiększenie obrazków w leadach artykułów i zmniejszenie tekstu do minimum. Trochę jak na Instagramie, taki jest trend. Z mojej perspektywy jedno-dwa zdania więcej nie zaszkodziłyby, ale może to tylko kwestia przyzwyczajenia.
Natan Jabłoński
Art Director
agencji Kamikaze
Pierwszą rzeczą, jaką dostrzegam po wejściu na nową odsłonę TVN24.pl, to fakt, że znacznie poprawiono czytelność strony. Zrezygnowano ze zbędnych elementów strony, na rzecz mocniejszego wyeksponowania treści. Dzięki powiększeniu szerokości strony, zyskano miejsce na treść, która w tego typu serwisach jest najważniejsza.
Powiększenie nagłówków artykułów, połączone z dużymi zdjęciami, pozytywnie wpływa na przeglądanie strony. Odstępy między elementami są na tyle dobrze zachowane, że przeglądając stronę nie mamy wrażenia, że tej treści jest za dużo.
Menu serwisu również się zmieniło. Obecnie jest bardziej czytelne, a tym samym intuicyjne. Pozostały w nim tylko najważniejsze elementy. Mniej kluczowe linki zostały ukryte w pasku po prawej stronie. Podoba mi się możliwość rozwinięcia menu na całą stronę. Fajnym i pomocnym rozwiązaniem jest ciągła widoczność menu podczas przewijania strony. Takie rozwiązanie na pewno doceni starsza grupa odbiorców serwisu.
Zmiana zdjęć na rzecz dużych materiałów wideo nadała serwisowi nowoczesności. Obecnie takie rozwiązanie powoduje, że mamy wrażenie, że serwis "ciągle żyje".
Podstrona z artykułami również uległa zmianie. Zdjęcia w większości zastąpiono materiałami wideo. Treść jest podzielona na małe fragmenty, aby zwiększyć czytelność tekstu. Większy rozmiar fontu, wyboldowania i duża interlinia to dobry ruch ze strony serwisu. Znane już rozwiązanie - proponowania innych wiadomości na stronie artykułu - przełoży się na większy czas spędzony na stronie.
Moim zdaniem, przyklejenie stopki do dolnej części ekranu jest niepotrzebne. Powoduje to spory problem przy mniejszych rozdzielczościach, zaburzając czytelność strony. Duża zmiana, jaka zaszła w funkcjonalności serwisu, to usunięcie możliwości komentowania. Podobne działania wykonał wcześniej Onet.pl.
Jeżeli chodzi o mobilną wersję serwisu, to nie mam zastrzeżeń. Strona mobilna jest znacznie uproszczona i pozbawiona niepotrzebnych elementów.
Podsumowując, jestem pozytywnie zaskoczony zmianami, jakie zostały wprowadzone na stronie. Uważam że to spory powiew świeżości i dobry ruch ze strony grupy TVN.
Paula Pachulska
Project Manager
Zjednoczenie.com
W nowej wersji serwisu TVN24 postawiono na wciąż popularne kafelkowe ułożenie treści. Na stronie głównej większość ekranu zajmuje jeden główny news, z boku mamy do dyspozycji pasek z kolejnymi newsami z danej kategorii. Pasek ten znajduje się raz po lewej, raz po prawej stronie, co w moim odczuciu utrudnia przeglądanie treści.
Zmiany widoczne są również w menu oraz stopce serwisu. W górnym menu ograniczono kategorie do dziewięciu najważniejszych, pozostałe zostały ukryte pod rozwijanymi strzałkami. Mocno ograniczono również stopkę, redukując ją do rozwijanego paska, zyskując tym samym więcej powierzchni na treści serwisu.
Serwis na pewno zyskał nowocześniejszy wygląd, a zastosowane rozwiązania sprawiły, że użytkownik z większą łatwością może poruszać się po wersji mobilnej (którą oceniam wysoko). Jednak wersja desktopowa wydaje mi się zbyt przytłaczająca - kafelki pojedynczych newsów są zbyt duże, co utrudnia “skanowanie” nagłówków i dotarcie do interesujących nas informacji.
Krzysztof Kozak
UX Team Leader
Symetria
W nowym serwisie tvn24.pl postawiono na materiały wideo, co jest dobrym i naturalnym kierunkiem.
Niestety zajawki tych materiałów na stronie głównej w wersji dektopowej są dość duże. Są to często kadry nagrań z monitoringów, które mają bardzo niską rozdzielczość. Kiedy połączymy wielkość zajawek z ich słabą jakością dostajemy niestety bardzo zniechęcający rezultat. Zdjęcia są rozmazane, kojarzą się ze filmami nagrywanymi starymi telefonami.
Z racji mniejszej wielkości ekranów problem nie występuje w wersji mobilnej serwisu.
Kolumna po prawej stronie ekranu głównego w wersji desktopowej jest dość krzykliwa, przez co trudno rozszyfrować hierarchię elementów. Umieszczono w niej kilka odmiennie wyglądających modułów, z których każdy chcę przyciągnąć naszą uwagę.
Lepiej jest na stronie konkretnych wydarzeń. Teksty są uzupełniane np. mapami i wpisami z twittera, dzięki czemu artykuły nabierają dynamiki.
W wersji mobilnej zastosowano nietypowe rozwiązanie nawigacyjne. Po wejściu na stronę widzimy tylko jedno najważniejsze wydarzenie. Musimy przesunąć ekran, żeby pojawiła nam się belka nawigacyjna. To przewijanie może to być irytujące dla ludzi, którzy regularnie korzystają z wybranych działów serwisu.
Na tle konkurencyjnych portali informacyjnych nowa odsłona tvn24.pl wypada więc słabo. Głównie z powodu niskiej jakości wizualnej niektórych materiałów i małej przejrzystości, która jest kluczowa w tego typu serwisach.
Monikę Koprowska
UX Designer
Ideacto
Internetowy serwis stacji TVN24 do tej pory nie odbiegał wyglądem czy sposobem nawigacji od standardów przyjętych dla prezentowania treści tego rodzaju. Najwyraźniej przyszedł czas na większe zmiany.
Zaprezentowany niedawno interfejs TVN24.pl to jeden z tych przypadków, który w ekspertach UX budzi odruchową, rosnącą z kolejnym kliknięciem lub scrollem, potrzebę przeprowadzenia testów z użytkownikami. Z jednej strony da się wyczuć, że temat został przepracowany i dobrze przemyślano kluczowe kwestie. Z drugiej – już po paru chwilach widać elementy, których przeznaczenie nie jest oczywiste, mogących zniechęcić mniej cierpliwych użytkowników do dalszej eksploracji zasobów serwisu. Dla ustalenia uwagi skupmy się na tym wycinku portalu, do którego zdąży dotrzeć użytkownik wchodzący w interakcje ze TVN24.pl podczas przerwy na poranną kawę.
Zacznijmy od wersji mobilnej, bo z uwagi na zwyczaje współczesnych internautów to ona ma większy potencjał, niestety również w generowaniu problemów związanych z użytecznością. Zaraz po wejściu na stronę główną nieco trudności może przysporzyć użytkownikom news obejmujący niemal cały ekran; reszta strony ukryta została w dolnym panelu. Nie jest to standardowe rozwiązanie, więc część użytkowników może mieć problem z oceną, w jakie miejsce serwisu trafiła. Na szczęście w takiej sytuacji odruchowo próbujemy przewijać stronę, do czego zachęcić ma widoczna u dołu ekranu strzałka.
Po przebrnięciu przez sekcję reklam pojawiają się pozostałe informacje składające się na stronę główną. Standardowy widok uzupełnia przyklejony do górnej krawędzi ekranu panel z nagłówkiem oraz ikoną menu (tzw. hamburger menu). Wiadomości prezentowane są w określonym porządku, każda opatrzona jest czytelnym tytułem i dobrej jakości zdjęciem. Jest mało prawdopodobne, że ktokolwiek będzie miał problem z zapoznaniem się z poszczególnymi tekstami, zwłaszcza że przejście do nich możliwe jest tapnięciem w dowolnym miejscu w obszarze wiadomości (zdjęcie lub umieszczony pod nim nagłówek newsa).
Dopiero tu użytkownika spotykają niespodzianki, wynikające w głównej mierze ze sposobu prezentacji. Kolejność treści daje wgląd w ich czytelną, odgórnie ustaloną hierarchię: najważniejszy jest materiał wideo, zestaw powiązanych z nim klipów, dopiero potem prezentowany jest komentarz w postaci tekstu. Dla użytkowników pomijających filmy w trakcie szybkiego skanowania treści może to stanowić pewną niedogodność. Podczas przeglądania strony okienko z wideo przykleja się do górnej krawędzi ekranu, materiał (poprzedzony obowiązkową reklamą) ładuje się chwilę, za to tekst trzeba przeglądać w obszarze ograniczonym mniej więcej do 2/3 ekranu. Zatrzymanie filmu jest proste, ale wymaga akcji użytkownika; można za to wysłuchać nagrania w trakcie skanowania tekstu. Na koniec jeszcze chwila konsternacji – nie ma pewności, czy umieszczony w polu z tekstem, znajomo wyglądający, krzyżyk zamknie tylko opis, czy cały news – i użytkownik wraca do listy tematów dnia.
Wersja przygotowana na desktop wygląda dość tradycyjnie w porównaniu do swojego mobilnego odpowiednika. Ciekawym zabiegiem jest, widoczne na poziomie nawigacji, przeorganizowanie przeglądania treści. Wielopoziomowe menu ze strony głównej zastąpiono jego uproszczoną wersją. Dopasowuje się ono do rozmiaru okna, w którym wyświetlana jest strona – dodatkowe kategorie chowane są na rozwijanej liście (dropdown), a część elementów poprzedniego menu mieści się teraz pod ikoną w prawym, górnym rogu okna (tzw. meatballs menu). Zniknął tym samym element menu zawierający m.in. linki do logowania i rejestracji oraz poszczególnych serwisów (sport, meteo itp.). Nie przewidziano również miejsca dla wyszukiwarki, która była dostępna w poprzedniej wersji serwisu. Wiele wskazuje na to, że opisane zmiany podyktowane zostały wcześniejszą analizą – trudno jednak ocenić, czy została ona oparta również na gruntownym zbadaniu potrzeb i uwagach potencjalnych odbiorców serwisu.
Warto jeszcze wspomnieć o wysuwanym panelu zastępującym stopkę, który całkiem zgrabnie wkomponowuje się w nowy projekt. Takie rozwiązanie dobrze się sprawdza, kiedy strona jest znacznej długości. Dopracowania wymaga jednak strzałka pozwalająca wysunąć stopkę, kojarząca się raczej z powrotem na górę strony. Prawdopodobnie będzie ona często (niepotrzebnie) klikana, przynajmniej dopóki użytkownicy nie przyzwyczają się, do czego służy.
Podsumowując.
Zdecydowanie na plus należy zaliczyć uproszczenie układu treści widoczne w obu wersjach serwisu TVN24.pl. Ze względu na charakter portalu dobrze sprawdzi się również wspomniana wcześniej hierarchia materiałów – najpierw multimedia, dopiero potem tekst. Na marginesie, w naszym naprędce przeprowadzonym teście korytarzowym, na pytanie, która informacja na stronie była najważniejsza (miała najwyższy priorytet) jeden z respondentów odpowiedział: „reklama”. Może taki właśnie był zamiar twórców serwisu...
Możliwe, że to, co internauci widzą aktualnie w swoich przeglądarkach to początek większej metamorfozy portalu. Kierunek zmian zaproponowany przez projektantów tej odsłony serwisu TVN24.pl wydaje się być właściwy, jednak często nawet w dobrych, przemyślanych projektach zdarzają się potknięcia. Tutaj brakuje raczej ostatecznego szlifu, w tym poprawienia kwestii związanych z zasadami projektowania UX oraz dostępności WCAG.
Anna Roth
Head of UX
Agencja Interaktywna Crafton
Odświeżona wersja wizualna serwisu internetowego TVN24 podąża za aktualnymi trendami wśród portali informacyjnych: większe elementy graficzne, wyraźnie wyróżnione kafle newsów i rozszerzenie obszaru roboczego. Ponadto jeszcze mocniej wyeksponowano najważniejszy news dnia oraz urozmaicono układy sekcji, przyczyniając się tym samym do potencjalnie większego skupienia uwagi czytelnika.
Warto podkreślić, iż twórcy nowej odsłony TVN24 zastanowili się także nad użytecznością wybranych elementów serwisu. Dużym plusem jest bardziej skondensowana propozycja nowej architektury informacji, która mniej przytłacza użytkownika liczbą głównych kategorii. Zrezygnowano z dodatkowych widgetów takich jak kursy walut. Komunikacja opiera się na najnowszych wiadomościach, których kafle stały się bardziej przejrzyste oraz jasno informują użytkownika o docelowym serwisie (m.in. TVN24 BiS). Niestety tego podejścia brakuje w głównej nawigacji, gdzie dla czytelników rzadko odwiedzających TVN24 frustrujące może być nieprzewidywalne zachowanie niektórych elementów menu (kierujących do zewnętrznych serwisów).
Aktualnie dostępna wersja portalu wymaga ponownej analizy w celu poprawy występujących problemów. Zaczynając od tak podstawowego elementu, jak oznaczenie aktualnej pozycji użytkownika w serwisie (brak wyróżnienia w menu), poprzez poprawę intuicyjności nawigacji (dodatkowe przekierowania do kategorii), po lepsze dostosowanie serwisu dla mniejszych rozdzielczości (nieproporcjonalne wielkości kafli). Ciekawym rozwiązaniem jest zakotwiczona stopka, lecz z punktu widzenia użytkownika nie prezentuje ona dla niego żadnej wartości dodanej. Być może warto byłoby tam w pierwszej kolejności wyeksponować kanały zamiast informacji o prywatności.
Ostatnim aspektem, jaki warto poruszyć jest wersja mobilna – w tym przypadku przejrzysta i umożliwiająca łatwy dostęp do newsów. Użytkownicy czytający wiadomości na urządzeniach mobilnych mogą szybko zapoznać się z nimi. Jednak menu mogłoby być dostępne od razu po wejściu do serwisu, a nie dopiero po przescrollowaniu niżej. Lekko niepokojący jest także brak spójności między paskiem nawigacji a headerem poszczególnych kategorii – niekiedy z nazwą kategorii, innym razem jako pusty obszar. Może to powodować trudności w odnalezieniu się w serwisie, gdy przy braku oznaczenia pozycji użytkownika jedynym indykatorem jest adres URL w przeglądarce.
Podsumowując redesign serwisu internetowego TVN24 jest krokiem w dobrym kierunku, szczególnie duży nacisk na przejrzystą strukturę systemu oraz użyteczność wersji mobilnej. Przy dalszej systematycznej pracy może okazać się początkiem przyjaznego dla czytelników portalu charakteryzującego się pozytywnym user experience.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»