
Rodziny z dziećmi jako klienci to często marzenie właścicieli pensjonatów, usług gastronomicznych oraz innych wakacyjnych atrakcji. Rozwój Internetu sprawił, że dotarcie do nich jest łatwiejsze, niż kiedykolwiek. Opiekunowie, planując urlop lub weekendowy wypad za miasto ze swoimi pociechami szukają informacji przede wszystkim w Internecie – jest to szybki i stosunkowo łatwy sposób na znalezienie miejsca [...]
Rodziny z dziećmi jako klienci to często marzenie właścicieli pensjonatów, usług gastronomicznych oraz innych wakacyjnych atrakcji. Rozwój Internetu sprawił, że dotarcie do nich jest łatwiejsze, niż kiedykolwiek. Opiekunowie, planując urlop lub weekendowy wypad za miasto ze swoimi pociechami szukają informacji przede wszystkim w Internecie – jest to szybki i stosunkowo łatwy sposób na znalezienie miejsca spełniającego ich wymagania. Potencjalnych klientów w sieci nie brakuje – wg. badania NetTrack MillwardBrown SMG/KRC z czerwca 2010 52% Polaków korzysta regularnie z Internetu. Dominują w tej grupie osoby w wieku 25-39 lat (38 proc.), a tuż za nimi plasują się osoby z grupy 15 – 24 lat (30 proc.) oraz 40-59 lat (28%). Sam fakt dodania obiektu lub usługi do jednej czy nawet kilkudziesięciu baz w sieci nie wystarczy jednak, by telefon nie przestawał dzwonić. Przedstawiamy 5 kroków do tego, by internauci znaleźli w sieci właśnie twoje miejsce:
1. Oszczędź na stronie internetowej – stwórz wizytówkę
Tworzenie strony internetowej dla wielu osób, które dopiero uczą się jak wykorzystywać Internet w celach biznesowych może być skomplikowanym i kosztownym przedsięwzięciem. Oszczędnym, a jednocześnie sprawdzonym sposobem, by dotrzeć do nowych klientów jest stworzenie wizytówki pensjonatu, restauracji lub usługi w jednej z istniejących już baz.
2. Wybierz dobre miejsce
Wybór dobrej bazy to podstawa, by nasze wysiłki nie poszły na marne. Osoby poszukujące usług w Internecie najczęściej wiedzą, gdzie chcą spędzić urlop czy weekend, szukają więc stron dedykowanych konkretnym regionom (np. www.nadmorzem.com , www.pensjonaty-podhale.pl, www.noclegicisna.pl) lub odbiorcom (np. portal www.szwendobylscy.pl dla rodzin z dziećmi, www.podajlape.pl dla osób podróżujących z psami). Wybierając bazę, w której chcemy stworzyć swoją wizytówkę zwróćmy uwagę czy strona jest estetyczna, przejrzysta oraz czy ma funkcje ułatwiające poruszanie się po niej jak np. wyszukiwarka czy też katalogi, w których wizytówki podzielone są według rodzaju noclegu (hotel, pensjonat, agroturystyka), ceny usług, miejscowości lub dzielnicy, w których się znajdują. Zanim zdecydujemy się stworzyć nasz profil w danej bazie poświęćmy kilka chwil, by po niej „pochodzić” – sprawdźmy czy intuicyjnie potrafimy odszukać potrzebne informacje. Jeżeli my nie potrafimy ich znaleźć, nie liczmy na to, że naszą wizytówkę odnajdą inni użytkownicy.
3. Przedstaw pełną ofertę
Jedną z funkcji rzetelnych baz jest kreator profili – pozwala on krok po kroku stworzyć wizytówkę. Przede wszystkim należy wskazać kategorię, w której chcemy, by nasz profil się znajdował np. baza noclegowa, gastronomia, kultura, rozrywka. Dobre serwisy, których celem jest ułatwienie internautom dotarcia do poszukiwanych informacji przez wyszukiwarkę tworzą także pod kategorie – np. w ramach działu kultura mogą to być zabytki, muzea i galerie, rezerwaty, wydarzenia artystyczne; a w rozrywce – atrakcje sezonowe, sport i rekreacja, parki rozrywki.
Po wybraniu kategorii kreator powinien umożliwić nam wprowadzenie kolejnych informacji. Nie zapomnijmy wprowadzić nazwy – im bardziej szczegółowa, tym lepsza np. zamiast „Pensjonat” napiszmy „Pensjonat Czarny Kot”. Dodajmy krótki opis obiektu, który w kilku zdaniach zachęci do zapoznania się z ofertą np. „Nowy pensjonat położony w cichej dzielnicy Zakopanego z dużym ogrodem, idealny dla rodzin z dziećmi. Posiadamy 10 pokoi z łazienkami wyposażonych w mały aneks kuchenny, telewizor, telefon oraz stały dostęp do Internetu. Istnieje możliwość całodziennego wyżywienia”.
Bardzo ważnym elementem jest określenie lokalizacji – dokładny adres to podstawa, szczególnie w przypadku serwisów połączonych z Google Maps. Interaktywne mapy pomagają w wyborze optymalnej drogi od drzwi do drzwi.
W opisie naszego obiektu nie powinno zabraknąć także wszelkich informacji dodatkowych, które ułatwią wybór potencjalnym gościom. Pamiętajmy, że nie musimy w naszym miejscu posiadać wszystkich możliwych udogodnień – nie wszyscy poszukują pięciogwiazdkowych hoteli i nie wszyscy są w stanie za nie zapłacić. Powinniśmy jednak zaznaczyć jeżeli w przypadku noclegu posiadamy takie udogodnienia jak akcesoria dla niemowląt, aneks kuchenny, basen z brodzikiem dla dzieci, dostęp do internetu, łóżeczko dla dziecka, strzeżony parking, bliskość szlaków turystycznych i innych atrakcji. W przypadku osób poszukujących restauracji znaczenie może mieć menu dla dzieci, specjalne krzesełka czy przewijaki w łazience dla niemowląt. Warto określić także przedział cenowy za nocleg czy obiad – w zależności od świadczonej usługi, a także sposoby płatności – karta, gotówka, przelew, zaliczka.
4. Pokaż się
Najlepszy opis nie zastąpi tego, co możemy zobaczyć na własne oczy. Bardzo ważnym elementem, który przyciągnie klientów są zdjęcia – obiektu, sal, pokoi, łazienek, kuchni, czy otoczenia. Pozwalają one na zdobycie zaufania przyszłych gości. Coraz częściej wykorzystywanym narzędziem są wirtualne wycieczki oraz krótkie, amatorskie filmy video zamieszczone na portalach YouTube lub Vimeo, które można umieścić w wizytówce. Nikt nie lubi być zaskakiwany, a takie narzędzia jak fotografie, filmy czy wirtualne wycieczki, sprawiają, że poszukujący miejsca na wypoczynek wiedzą czego się spodziewać.
5. Pozwól się znaleźć
Ostatnią, ale najważniejszą rzeczą jest kontakt. Adres, który lokalizuje nasz obiekt w przestrzeni nie wystarczy – coraz mniej osób jeździ „w ciemno”, bez uprzedniej rezerwacji, by dopiero po przyjeździe pukać od drzwi do drzwi. Podstawową informacją każdej internetowej wizytówki są dane kontaktowe, pod którymi jesteśmy dostępni przez większość czasu. E-mail, numer telefonu komórkowego i stacjonarnego ułatwiają kontakt i dokonanie rezerwacji – a to jest celem głównym internetowej wizytówki.
Marzena Tomasik, szwendobylscy.pl
źródło/autor: Walk&Talk
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»