Dwie trzecie europejskich parlamentarzystów w kontaktach z wyborcami wykorzystuje Facebooka, a jedna trzecia deklaruje, że ma konto na Twitterze - to wynik badań przeprowadzonych przez firmę PR Fleishman-Hillard.
W porównaniu z ubiegłym rokiem popularność serwisów społecznościowych znacznie wzrosła. W 2009 z Facebooka korzystało 33 procent posłów Europarlamentu. Z kolei na Twitterze "ćwierkało" 21 procent polityków. Dziś jest pod tym względem znacznie lepiej. Na Facebooku aktywnych jest 69 procent eurodeputowanych. Na Twitterze - 34 procent. Inaczej jest z blogami. Zainteresowanie tą formą kontaktu z wyborcami spada. W ubiegłym roku 40 procent parlamentarzystów pisało blogi, obecnie już tylko 29 procent.
- Blogowanie cieszyło się większą popularnością ze względu na kontekst wyborów, które się niedawno odbyły. W takich chwilach w pisanie postów zaangażowane są całe sztaby wyborcze. Obecnie, gdy zbliżamy się do półmetka kadencji, zapał zdecydowanie stygnie, choć z pewnością wróci ze zdwojoną siłą w 2014 roku – komentuje Andrzej Jędrzejczak, digital konsultant w warszawskim biurze Fleishman-Hillard.
Choć zainteresowanie komunikacją sieciową wśród europosłów wzrasta, nadal prawie wszyscy (95 procent) za najbardziej skuteczne uznają bezpośrednie spotkania z wyborcami. Podobnie wysoki odsetek (88 procent) wierzy w skuteczność tradycyjnych mediów krajowych. W pierwszej trójce znalazły się także własne strony internetowe (78 procent). Na efektywne działanie serwisów społecznościowych wskazuje ponad połowa europejskich parlamentarzystów (61 procent). Najmniejszym zaufaniem, bo tylko wśród 31 procent posłów cieszy się Twitter.
Prawie wszyscy europarlamentarzysści deklarują korzystanie z prasy online (95 procent). 82 procent odwiedza specjalistyczne serwisy o tematyce europejskiej. Większość z nich szuka w internecie eksperckich podsumowań i zagląda na strony instytucji zainteresowanych kształtem unjnego prawa (80 procent). Ponad trzy czwarte europosłów surfuje po stronach poświęconych zagadnieniom dyskutowanym w parlamencie. Tyle samo szuka informacji na Wikipedii.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pan Cymański także woli bezpośrednie spotkania z wybraocami, jednak ceni sobie inne kanały do komunikacji, także te które często są już jedynymi kanałami do pewnych grup ludzi.