IAB Polska ogłosił wyniki pierwszej edycji badania „Realizacja projektów internetowych oczami zleceniodawców”. Badanie miało sprawdzić, jakie doświadczenie i wiedzę mają przedstawiciele klientów, a także jakie najczęstsze nieporozumienia powstają miedzy zleceniodawcami a wykonawcami.
Badanie zostało przeprowadzone po raz pierwszy. Wynika z niego, że najczęściej przy wyborze oferenta klienci decydują się ceną usług. Inne ważne czynniki, to dotychczasowa współpraca oraz doświadczenie i rekomendacje.
Ankieta sprawdzić miała również najczęściej popłenione błędy. Najczęsciej respondenci wskazywali na zbyt ogólne opisy realizacji oraz nieprecyzyjne oszacowanie ich kosztów. Zdaniem ankietowanych, błędy popełnione już na tym etapie projektu rzutują na całą jego realizację. Niestety, wina leży także po stronie klientów, którzy – zdaniem przedstawicieli agencji - niejednokrotnie dostarczają niedostateczną ilość informacji nt. planowanego projektu.
Około 40 proc. respondentów przyznało, że podczas ostatnio realizowanego projektu wystąpiły poważne problemy. Najczęściej dotyczyły one problemów w komunikacji pomiędzy zleceniodawcą a wykonawcą projektu. Najtrudniejsze części w procesie tworzenia projektu to etapy: realizacji i produkcji (niemal 40 proc. odpowiedzi) oraz ustalenie wymagań i wybór oferenta (34 proc.). Ci, którzy swoje oferty składają do 8 i więcej firm, jako najtrudniejszy etap całego projektu wskazywali wybór wykonawcy.
- Dane uzyskane dzięki ankiecie ułatwią określenie kierunków prac nad „podręcznikiem” na temat prowadzenia projektów internetowych przygotowywanym przez technologiczną grupę roboczą – wyjaśnia Jacek Wownysz, koordynator grup roboczych IAB Polska.
W podręczniku przedstawione mają zostać m.in. zagadnienia tworzenia specyfikacji i etapów, z jakich powinien składać się dobrze poprowadzony projekt – ze zwróceniem uwagi na etapy bagatelizowane przez zleceniodawców, np. testowanie oraz ustalanie warunków utrzymania i serwisowania aplikacji.
Badanie przygotowane zostało przez członków technologicznej grupy roboczej działającej w ramach Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska w dniach od 20 listopada do 5 grudnia 2009 roku w formie ankiety internetowej. Zaproszenie do wypełnienia ankiety zostało skierowane do przedstawicieli zleceniodawców poprzez informacje w kilku serwisach branżowych oraz mailing skierowany do partnerów IAB Polska i członków grupy roboczej. Odpowiedzi udzieliło 240 respondentów. Udział w ankiecie był całkowicie anonimowy.
Pełny tekst raportu dostępny jest tutaj.
Źródło: IAB Polska
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
z moich obserwacji jednym z największych problemów jest zarządzanie projektem po stronie agencji - za to komunikacja po stronie klienta<br /> oczywiście PL to rynek ceny - a tam nie ma miejsca na dobry insight i strategię - co często się przekłada na dużo niższą efektywność całości ...
@Szymon Wesołowski <br /> <br /> Ja również z wielką niecierpliwością na to czekam ;].<br /> <br /> Aczkolwiek kilka tygodni temu czytałem nieco podobną ankietę chociaż mocno okrojoną. Postaram się do niej dokopać.
@Szymon<br /> To jest niezły pomysł, szczególnie gdyby zestawić ze sobą dane z obu ankiet :) <br /> <br /> Już przy okazji tej ankiety zwróciliśmy uwagę na grupę klientów, która z jednej strony skarży się na zbyt ogólnie opisane oferty i zbyt szerokie widełki cenowe, ale sami nie kwapią się do udzielania szczegółowych informacji.
Czekam na podobną ankietę skierowaną do agencji interaktywnych z analogicznymi pytaniami. To dopiero byłyby ciekawe odpowiedzi.... ;-)
@Leszek<br /> Przyznaję, że w pracach nad ankietą skupiliśmy raczej na technicznych aspektach realizacji. Kwestie kreatywne zamknęły się właśnie w odpowiedzi "koncepcja rozwiązania". Nie chcieliśmy wymieniać zbyt wielu możliwych odpowiedzi, bo wówczas można by także wymienić np. "fizyczną atrakcyjność pani/pana prezentującego koncepcję". Nikt nie wie w ilu przetargach czynnik ten odegrał decydującą rolę ;)
Tworzenie prototypów, czy makiet pomaga uniknąć tych błędów:<br /> <br /> Zbyt ogólny opis projektu,<br /> Niezrozumienie zapytania,<br /> <br /> Niepoprawne działanie,<br /> Działanie niezgodnie ze specyfikacją,<br /> Problemy komunikacyjne,<br /> <br /> A także po części tych związanych z przekroczeniem kosztów (czy to czasu czy budżetu).<br /> <br /> Wystarczy karta z ołówkiem, czy power point, ale można też zainwestować w specjalne aplikacje jak Axure, czy też polskie narzedzie online <a href="http://justproto.pl"><a href="http://justproto.pl" target="_blank" rel="nofollow">http://justproto.pl</a></a>, które zdecydowanie upraszczają tworzenie prototypów.<br /> <br /> Oczywiście to tylko narzędzia, które trzeba jeszcze konsekwentnie stosować, by przyniosły oczekiwany rezultat.
"Koncepcja rozwiązania" odpowiada chyba "Strategii"?
ha! badania potwierdziły to, co mądrość branżowa podpowiada od dawna: świetna koncepcja to dopiero połowa sukcesu ;)<br /> <br /> szkoda, że w badaniach czynników wpływających na wybór wykonawcy pominięto "sposób prezentacji" i "strategię"