
Tegoroczny Startrack odbył się w maju i został przeprowadzony metodą wywiadów bezpośrednich na próbie ponad 2 tys. osób w wieku 15-60 lat. Na zlecenie Starcomu zrealizował je instytut Millward Brown SMG/KRC. Firma nazywa badanie jednoźródłowym, ponieważ każdy badany pytany jest o konsumpcję wszystkich mediów, a nie każdego z osobna.
W maju tego roku 57 proc. osób w naszym kraju deklarowało, że jest internautami. Edyta Czarnota, dyrektor w domu mediowym Starcom powiedziała, że korzystanie z Internetu wyznacza podział na dwie grupy społeczne. – Internauci są lepiej wykształceni i lepiej sobie radzą w dzisiejszych czasach. Nie-internauci są grupą bardziej tradycyjną i często mają problemy z odnalezieniem się w dzisiejszej rzeczywistości.
Nastąpił wzrost codziennego korzystania z sieci - z 31 proc. w 2007 roku do 36 proc. w roku bieżącym. – Tegoroczny Startrack potwierdził, że Internet staje się samodzielnym medium – mówi Czarnota. Nastąpił spadek współkonsumpcji tego medium z innymi mediami z 43 proc. w 2007 roku do 26 proc. w 2009 roku.

Internautów wciąga multimedialność sieci
W ostatniej fali badania już 26 proc. osób deklarowało, że ogląda wideo w sieci. To wzrost o 14 proc. w porównaniu ze stanem sprzed dwóch lat. 20 proc. (2 proc. w 2007 roku) ogląda telewizję za pomocą globalnej sieci.
Wideostreaming okazuje się nie tylko domeną najmłodszych, np. transmisje sportowe oglądają w Internecie w równym stopniu wszystkie grupy wiekowe. – Co ciekawe 15 proc. osób w wieku 45-60 lat lubi grać w gry sieciowe – podaje Starcom.

Internet nie jest już wyłącznie praktycznym narzędziem, ale coraz częściej jest sposobem na relaks, za który należy uważać niemal większość z sieciowych aktywności – od komunikacji z innymi użytkownikami, po przeglądanie aktualnych informacji. Sieć jest oczywiście medium relaksacyjny w godzinach wieczornych i późnowieczornych, ale - co ciekawe - częściej niż telewizja również w godzinach rannych.
Z serwisów społecznościowych korzystają wszystkie grupy wiekowe, przy czym szczyt zainteresowania osób w wieku 15-29 lat przypada na godzinę 23., a tych w wieku 30-44 dwie godziny wcześniej.

Do sieci przenosi się konsumpcja wszystkich mediów. Startrack podkreśla, że radio online odbierają głównie najmłodsi internauci. Najstarsi, choć nadal wolą wydania papierowe, prasę czytają także w Internecie. E-wydania są przez nich cenione za bezpłatność, selektywność, aktualność oraz możliwość przesłania innym interesujących treści.
- Chociaż Internet kanibalizuje prasę, to jednak internauci częściej niż nie-internauci ją kupują – podkreśla Czarnota. Jednak częściej to właśnie z dzienników oraz radia czerpiemy wiedzę na temat aktualnych wydarzeń niż z wszechogarniającej sieci.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie.
Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Firma MENTAX powstała w 2005 roku. Posiadamy ponad 15-letnie doświadczenie w tworzeniu oprogramowania na...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i...
Zobacz profil w katalogu firm »
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe.
Świadczymy usługi związane z...
Zobacz profil w katalogu firm »
Tworzymy kampanie performance marketingowe nastawione na realizację celów internetowych m.in. w Google, na...
Zobacz profil w katalogu firm »
Specjalizujemy się w marketingu efektywnościowym. Dzięki doświadczeniu naszych specjalistów tworzymy kampanie,...
Zobacz profil w katalogu firm »
57% w Pl. Jeszcze tyle przed nami...
Autorzy badania uważają, że ten odsetek nie będzie szybko rósł i ja się z nimi zgadzam. Polska jest niestety podzielona, a korzystanie z internetu dobrze to obrazuje.
Bez informacji o wielkości próby nie bardzo to do mnie trafia.