
Dom mediowy Starcom zaprezentował wczoraj wyniki najnowszego badania Startrack 2009. Widać po nich, że Internet coraz bardziej nas angażuje. Znaczy to tyle, że w dużo mniejszym stopniu konsumujemy go wraz z innymi mediami. Coraz bardziej jesteśmy też otwarci i podatni na reklamę w sieci.
Tegoroczny Startrack odbył się w maju i został przeprowadzony metodą wywiadów bezpośrednich na próbie ponad 2 tys. osób w wieku 15-60 lat. Na zlecenie Starcomu zrealizował je instytut Millward Brown SMG/KRC. Firma nazywa badanie jednoźródłowym, ponieważ każdy badany pytany jest o konsumpcję wszystkich mediów, a nie każdego z osobna.
W maju tego roku 57 proc. osób w naszym kraju deklarowało, że jest internautami. Edyta Czarnota, dyrektor w domu mediowym Starcom powiedziała, że korzystanie z Internetu wyznacza podział na dwie grupy społeczne. – Internauci są lepiej wykształceni i lepiej sobie radzą w dzisiejszych czasach. Nie-internauci są grupą bardziej tradycyjną i często mają problemy z odnalezieniem się w dzisiejszej rzeczywistości.
Nastąpił wzrost codziennego korzystania z sieci - z 31 proc. w 2007 roku do 36 proc. w roku bieżącym. – Tegoroczny Startrack potwierdził, że Internet staje się samodzielnym medium – mówi Czarnota. Nastąpił spadek współkonsumpcji tego medium z innymi mediami z 43 proc. w 2007 roku do 26 proc. w 2009 roku.
Internautów wciąga multimedialność sieci
W ostatniej fali badania już 26 proc. osób deklarowało, że ogląda wideo w sieci. To wzrost o 14 proc. w porównaniu ze stanem sprzed dwóch lat. 20 proc. (2 proc. w 2007 roku) ogląda telewizję za pomocą globalnej sieci.
Wideostreaming okazuje się nie tylko domeną najmłodszych, np. transmisje sportowe oglądają w Internecie w równym stopniu wszystkie grupy wiekowe. – Co ciekawe 15 proc. osób w wieku 45-60 lat lubi grać w gry sieciowe – podaje Starcom.
Internet nie jest już wyłącznie praktycznym narzędziem, ale coraz częściej jest sposobem na relaks, za który należy uważać niemal większość z sieciowych aktywności – od komunikacji z innymi użytkownikami, po przeglądanie aktualnych informacji. Sieć jest oczywiście medium relaksacyjny w godzinach wieczornych i późnowieczornych, ale - co ciekawe - częściej niż telewizja również w godzinach rannych.
Z serwisów społecznościowych korzystają wszystkie grupy wiekowe, przy czym szczyt zainteresowania osób w wieku 15-29 lat przypada na godzinę 23., a tych w wieku 30-44 dwie godziny wcześniej.
Do sieci przenosi się konsumpcja wszystkich mediów. Startrack podkreśla, że radio online odbierają głównie najmłodsi internauci. Najstarsi, choć nadal wolą wydania papierowe, prasę czytają także w Internecie. E-wydania są przez nich cenione za bezpłatność, selektywność, aktualność oraz możliwość przesłania innym interesujących treści.
- Chociaż Internet kanibalizuje prasę, to jednak internauci częściej niż nie-internauci ją kupują – podkreśla Czarnota. Jednak częściej to właśnie z dzienników oraz radia czerpiemy wiedzę na temat aktualnych wydarzeń niż z wszechogarniającej sieci.
Starcom przebadał jak ważne są dla internautów tradycyjne media
Internauci znacznie mniej niż pozostałe osoby, oglądają telewizję. Według AGB średni dzienny czas oglądania TV w przypadku internautów wynosi 2h 56 min, a nie-internautów aż 4h 28 min. - Nie oglądają, chociaż znacznie częściej niż osoby nie korzystające z internetu, mają dostęp do lepszego programingu – mówi Edyta Czarnota.
6 proc. internautów deklaruje, że w ogóle nie posiada telewizora. Kim są więc internauci bez telewizora?
Starcom przebadał również stosunek internautów do reklam
Co należy podkreślić - rośnie klikalność w reklamę internetową. - Nie zapominajmy, że przebadane osoby to często internauci stawiający swoje pierwsze kroki w sieci. Reklamę internetową często traktują jako źródło informacji o produkcie – mówi Beata Sokołowska, research manager Starcomu. – Z drugiej strony reklama internetowa wydają się im być po prostu atrakcyjna wizualnie.
Co więcej, zaobserwowano wzrost siły reklamy internetowej. Stało się to głównie kosztem prasy. Jak podaje Starcom, siła przekazu reklamy telewizyjnej jest ciągle na wysokim poziomie (mierzy to tzw. wskaźnik SIM - Starcom Impact Measurement).
Pobierz ebook "Ranking Agencji Marketingowych 2025 roku i ebook z poradami o promocji w sieci"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Bez informacji o wielkości próby nie bardzo to do mnie trafia.
Autorzy badania uważają, że ten odsetek nie będzie szybko rósł i ja się z nimi zgadzam. Polska jest niestety podzielona, a korzystanie z internetu dobrze to obrazuje.
57% w Pl. Jeszcze tyle przed nami...