6.07.2017 / Raporty i badania
 

Pierwsze urodziny badania Gemius/PBI [INFOGRAFIKA]

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
 
© Olivier Le Moal - Fotolia
© Olivier Le Moal - Fotolia

Firmy PBI i Gemius podsumowały pierwszy rok funkcjonowania badania Gemius/PBI, standardu pomiaru widowni internetowej na polskim rynku. Badanie uruchomiono 2 czerwca 2016 roku, po wielomiesięcznej przerwie. W ciągu ostatniego roku przeszło ono szereg zmian.

PRZEJDŹ DO INFOGRAFIKI

63109_1.png

Obecnie pomiarem, który dostarcza dane o oglądalności stron WWW (site-centric) w badaniu Gemius/PBI objętych jest ponad 8000 domen oraz niemal 600 aplikacji. Do badania przystąpiło 45 wydawców, którzy są właścicielami 1826 witryn i aplikacji audytowanych. Dane raportowane są na bazie aktywności 140 tysięcy panelistów oraz pomiaru site-centric.

63110_2.png

Odbiorcami wyników badania Gemius/PBI jest aktualnie 65 podmiotów. Ich przedstawiciele korzystają z dostępu przez aplikację analityczną gemiusExplorer – w czerwcu b.r. używało jej łącznie 2006 osób. Obecnie w gemiusExplorer dostępne są dane z pełnego roku od startu badania – 12 plików z danymi miesięcznymi, 55 plików z danymi tygodniowymi i 380 plików z danymi dziennymi. Na potrzeby dziennej produkcji danych dla rynku polskiego rejestrowanych jest 1,7 mld zdarzeń ze skryptów, które to zdarzenia rejestrowane są na prawie 2000 dyskach o łącznej pojemności prawie 5 petabajtów.

63111_3.png

W pierwszym roku funkcjonowania badanie Gemius/PBI przeszło szereg zmian. W październiku 2016 roku rozdzielono kategorie tematyczne i funkcjonalne, wcześniej łącznie prezentowane w wynikach badania. Obecnie są przedstawiane rozdzielnie. Pozwala to na wskazanie specjalizacji tematycznej witryny oraz pełnionej funkcji. W listopadzie 2016 roku wprowadzono zmianę, która pozwoliła na wyznaczanie łącznego zasięgu na urządzeniach mobilnych dla ruchu pochodzącego z przeglądarki stron www wbudowanej w Facebooka i pozostałych przeglądarek. Pozwoliło to na dokładne oszacowanie ruchu z przeglądarki Facebooka na poziomie liczby realnych użytkowników. Z kolei od grudnia 2016 roku prezentowane są wyniki badania dla aplikacji mobilnych i ranking aplikacji mobilnych.

63112_4.png

- To był rok intensywnej współpracy. Cieszę się, że badanie Gemius/PBI ma tak duże grono odbiorców, korzystających z jego wyników w codziennej pracy – mówi Sławomir Pliszka, prezes PBI. – Tym niemniej, jeszcze sporo przed nami. Zależy nam, aby produkt jak najlepiej odpowiadał potrzebom rynku. Obecnie pracujemy nad kilkoma obszarami, m.in. ułatwieniami związanymi z interfejsami dostępowymi do danych, łączeniem danych Gemius/PBI z innymi pomiarami oraz API, które przechodzi ostatnie testy wydajności i wkrótce zostanie udostępnione klientom.

63113_6.png

– Po roku doświadczeń wiemy już, że badanie Gemius/PBI otworzyło nowy rozdział w pomiarach internetu – tłumaczy Jakub Wysoczański, prezes polskiego oddziału firmy Gemius. – Jestem dumny, że to właśnie Polska jest pierwszym rynkiem na świecie, gdzie mogliśmy wdrożyć opracowaną przez nas nową technologię. Dodam, że cały czas pracujemy nad kolejnymi, równie nowatorskimi rozwiązaniami, by zapewnić stały rozwój badania – dodaje Wysoczański.

63114_5.png

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 |
 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • Digital We Digital We

  Wdrożenia, doradztwo, strategia, audyty, szkolenia, badania - internet i mobile. - serwisy i aplikacje internetowe...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Naszym Klientom od 2007 roku zapewniamy kompleksową obsługę social media dla marki lub firmy. Oferujemy skuteczne...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.