Snapchat stał się ulubionym kanałem social-media młodego pokolenia.
W ciągu ostatnich lat, Snapchat stał się ulubionym kanałem social-media młodego pokolenia. Dzieje się tak głównie dzięki możliwości publikowania krótkotrwałej treści. Użytkownicy mogą przesyłać zdjęcia i filmy (tzw. „Snapy”i „Stories”), które znikają po określonym czasie, lub po odtworzeniu przez odbiorcę. Aplikacja obsługuje też czat.
Przez długi czas aplikacja była bardzo prosta - zawierała minimalny interfejs i kilka instrukcji jak dopasować wyświetlanie treści i stworzyć indywidualne konto. Na szczęście twórcy zdecydowali się na rozszerzenie funkcjonalności i Snapchat posiada teraz opcje, pomagające użytkownikom przejąć kontrolę nad bezpieczeństwem i prywatnością treści.
Jeśli Twoje dziecko korzysta ze Snapchata lub chcesz zabezpieczyć konto z którego korzystasz, postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami, aby upewnić się, że przesyłane treści są zawsze prywatne i bezpieczne.
1. Udostępniaj „Snapy” i „Stories” jedynie znajomym
Po zainstalowaniu Snapchata domyślnie ustawia opcję udostępniania jedynie „znajomym”. Oznacza to, że jedynie osoby, które zostały dodane do konta jako „znajomi” i które oznaczyły nas jako swoich „znajomych” mogą przesyłać nam „Snapy” i zobaczyć te przesyłane przez nas.
Zalecamy by nie zmieniać tego ustawiania, aby upewnić się kto ogląda udostępniane przez nas treści. Warto też zadbać, by dzieci nie dodawały do „znajomych” osoby zupełnie im nie znane i nie akceptowały wysyłanych przez nie zaproszeń.
2. Jeśli nie chcesz by treść była utrwalona, nie używaj Snapchata
W teorii wszystkie treści udostępniane na Snapchacie znikają po określonym czasie, a aplikacja powiadamia użytkownika, gdy ktoś usiłuje zrobić zrzut ekranu w celu utrwalenia „Snapa”. W praktyce niestety przesyłane zdjęcia i filmy mogą być zapisane i udostępniane szerokiemu gronu odbiorców.
Istnieje wiele sztuczek i aplikacji innych firm, które obchodzą zabezpieczenia i system powiadomień Snapchata. Nie istnieje również żaden sposób zapobiegania przed zrobieniem zdjęcia ekranu drugim aparatem przez osobę, która ma dostęp do treści.
Co więcej w 2014, ochrona strony internetowej SnapSaved (firmy zajmującej się umożliwianiem zapisu „Snapów”) została naruszona, powodując wyciek ponad 200 000 zapisanych zdjęć i filmów. Mimo, że regulamin Snapchata wyraźnie zabrania korzystania z aplikacji innych firm do zapisu treści, nie zapobiega to przed używaniem ich przez niektórych użytkowników.
Należy uświadomić dzieci, że udostępnianie treści za pomocą Internetu, zawsze wiąże się z ryzykiem.
Należy uważać także, by nie naruszać prywatności innych osób. Zakrywanie czyjejś twarzy i innych obszarów umożliwiających identyfikację za pomocą emotikonów jest złym pomysłem, ponieważ aplikacje innych firm pozwalają z łatwością usunąć te elementy. Również gdy na zdjęciu znajduje się coś co nie powinno tam być, zakrywanie tego elementami graficznymi, które oferuje Snapchat nie zabezpiecza ani Ciebie, ani osoby fotografowanej.
Ograniczenie czasowe dostępności treści powoduje, że niektórzy użytkownicy dają sobie prawo do tworzenia treści, których nie powinni. Przykładem jest modelka Dani Mathers, która udostępniła zdjęcie nagiej kobiety na siłowni, wraz ze złośliwym komentarzem dotyczącym jej wyglądu. Osoba ta nie była świadoma tego, że jest fotografowana. Zdjęcie było szeroko komentowane, a opinia publiczna wyraziła oburzenie takim zachowaniem.
3. Zabezpiecz konto silnym, unikalnym hasłem i nikomu go nie podawaj
Ta rada dotyczy wszystkich aplikacji i usług sieciowych, warto jednak ją powtarzać.
Strony www i aplikacje spotykają się z różnymi zagrożeniami, zdarza się również, że ich zabezpieczenia zawodzą. Jeśli używasz tego samego hasła do wszystkich swoich aplikacji, hakerzy którzy uzyskają dostęp do jednej, będą mogli włamać się do wszystkich, których używasz. To tak, jakby dać włamywaczom klucz do domu i zachęcać ich do rabunku. Używaj silnych haseł i upewniaj się, ze jesteś jedyną osobą, która korzysta z twojego konta.
Jeśli zauważysz, że któryś ze znajomych publikuje dziwne, podejrzane treści powiadom go o tym, że istnieje możliwość, że jego konto zostało zhackowane, tak by mógł temu przeciwdziałać. Monitoruj także treści, które zamieszczają dzieci i przypominaj im, aby często zmieniały swoje hasła.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»