9.10.2018 / Social media
 

Facebook prezentuje Portal - urządzenie do wideorozmów

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Facebook Portal (źródło: Facebook Newsroom)
Facebook Portal (źródło: Facebook Newsroom)

Facebook Portal to inteligentny ekran, który wyposażony jest w Alexę, asystenta głosowego Amazona, oraz ruchomą kamerę, dzięki której prowadzenie rozmów wideo ma stać się tak swobodne jak prowadzenie naturalnej konwersacji. Funkcjonalność nowego produktu Facebooka nie jest jednak głównym przedmiotem zainteresowania mediów...

O tym, że Facebook pójdzie w kierunku sprzętu było wiadomo od dawna. Prezentację Portalu planował już kilka miesięcy temu, ale skandal z Cambridge Analytica pokrzyżował te plany. Zdecydował się na to teraz, ale - sądząc po reakcji mediów - nie jest to dobry moment, jeśli na taki można mieć jeszcze nadzieję. 

Facebook, który w zeszłym tygodniu poinformował o wycieku danych ok. 50 milionów użytkowników, wciąż nie jest ich wiarygodnym strażnikiem, ale świadomość niebezpieczeństw, z jakimi się to wiąże zaczyna dopiero kiełkować wśród użytkowników. Według ostatnich badań Pew Research Center nieco ponad połowa użytkowników Facebooka w wieku 18 lat i starszych (54%) twierdzi, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy zmieniła ustawienia prywatności; około 42% - zrobiło sobie przerwę przez okres kilku tygodni lub dłużej, a jedna czwarta (26%) - usunęła aplikację Facebook z telefonu komórkowego.

Daje to 74% użytkowników deklarujących, że ich stosunek do platformy zmienił, m.in. w wyniku skandali z naruszeniem prywatności. I właśnie w tym momencie Facebook decyduje się wypuścić urządzenie, które mamy "wpuścić do sypialni"...

Firma jest świadoma, że czas (raczej przeszły) mógłby być lepszy, dlatego podkreśla, że:

Facebook nie słucha, nie przegląda ani nie zatrzymuje zawartości rozmów wideo. Twoje rozmowy pozostają między tobą a osobami, do których dzwonisz. Ponadto rozmowy wideo na Portalu są szyfrowane, więc Twoje połączenia są zawsze bezpieczne. "

Aby zwiększyć bezpieczeństwo, Smart Camera i Smart Sound korzystają z technologii AI, która działa lokalnie na Portalu, a nie na serwerach Facebooka. Kamera nie używa rozpoznawania twarzy i nie identyfikuje, kim jesteś. "

Podobnie jak inne urządzenia obsługujące głos, Portal wysyła polecenia głosowe do serwerów Facebooka po tym jak powiesz "Hej, Portal". Możesz w dowolnym momencie usunąć swoją historię głosową w swoim dzienniku aktywności na Facebooku.

Zapewnienia o bezpieczeństwie i prywatności nie są nowością, ale w przypadku Facebooka padają ostatnio głównie w ramach przeprosin za ich naruszenia. I o ile trudno uznać, że wpadki zdarzają się tylko jemu (Google przyznało się do wycieku danych z Google po publikacji The Wall Street Journal), o tyle zdecydowanie jest on w centrum zainteresowania. Co więcej, sprawie nie pomaga też Alexa, której zdarzało się "podsłuchiwać" fragmenty rozmów i przesyłać je przypadkowym znajomym. 

Zwyczaje samego Facebooka też sugerują ostrożność - prywatność i bezpieczeństwo użytkowników są priorytetem dla firmy zwykle do momentu, gdy uda się przekonać ich odpowiednią liczbę do korzystania z danej usługi. Potem zaczyna się monetyzacja "darmowych" platform. 

Portal darmowy nie będzie (wersja z 10,1-calowym ekranem kosztuje w Stanach Zjednoczonych 200 dolarów, czyli ok. 750 złotych, z 15,6-calowym Full HD - 350 dolarów, ok. 1300 złotych), ale trudno zapomnieć o tym, że sam Facebook to firma, która zbudowała imperium na naszych danych, a nie na sprzęcie. 

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.