Jakie nowe funkcję mają pomóc mu w dalszej ekspansji?
Facebook niedawno ogłosił, że Workplace - platforma do usprawniania komunikacji w firmach - ma już 3 miliony płacących użytkowników miesięcznie. W ciągu ośmiu miesięcy przybyło ich milion, co złożyło się na ponad 75-proc. wzrost. I to mimo tego, że w ostatnim czasie Facebook zdecydował o podniesieniu swoich cen.
Facebook Workplace, który powstał w 2016 roku, już wtedy był nieco spóźnioną konkurencją dla Slacka i Microsoft Teams. Eksperci, z którymi rozmawialiśmy na temat jego potencjału, nie ukrywali jednak, że rozpoznawalność Facebooka może pomóc mu szybko nadrobić zaległości. I faktycznie, szybkie tempo wzrostu Workplace, może powodować niepokój konkurentów.
Slack co prawda informował w styczniu o 10 milionach aktywnych użytkowników miesięcznie, ale nie zdradził już, ilu z nich za to płaci. Ostatni raz tę liczbę podał do wiadomości w maju 2018 roku. Wtedy płacących klientów było właśnie 3 miliony. Teams, które korzysta ze wsparcia Microsoftu, też rośnie w imponującym tempie. W styczniu 2019 roku Teams miało około 8 milionów aktywnych użytkowników dziennie.
Do grona użytkowników Workplace, wśród których byli już tacy giganci jak Walmart, Starbucks, Campbell, Spotify, Vodafone, EasyJet, Booking.cm, Lyft i Hyperloop, w tym roku dołączyli BT, Sky, Petco, Prada i Kering.
Ale - jak zaznacza Facebook: "ważniejsze od logo są historie; taka, w której Clarins UK Group odnotowuje 2% wzrost retencji, BaoViet obniża koszty szkolenia o 50%, a CookieTime redukuje liczbę e-maili o 90%. Widzimy coraz więcej dowodów na to, że biznes jest lepszy, gdy ludzie są połączeni".
Facebook Workplace ogłasza nowe funkcje
Liczba użytkowników nie była jedyną informacją, jaka pojawiła się ostatnio w odniesieniu do Workplace. Facebook ogłosił też sporo nowości, które mają pomóc w dalszej ekspansji. Wśród nich jest kilka funkcji skoncentrowanych na wideo, w tym integracja połączeń wideo z urządzeniem Portal. Portal wyposażony jest w kamerę i monitor, które automatycznie przesuwają i powiększają użytkowników, aby utrzymać ich w kadrze.
Facebook chce również automatycznie dodawać podpisy do filmów i tłumaczyć je na 14 różnych języków. Technologia peer-to-peer ma natomiast posłużyć mu do poprawy jakości wideo w miejscach, gdzie internetowy zasięg jest słaby.
Facebook wyraźnie uderza więc rynek wideokonferencji, a Portal, nomen omen, ma go dla niego otworzyć. Tym bardziej, że - jak wynika ze słów Zuckerberga - sprzedaż urządzenia w trakcie czwartego kwartału była lepsza niż oczekiwano. Połączenie Portalu i Workplace ma zdecydować o ich przewadze nad choćby Slackiem; sukces Teams w dużej mierze wynika przecież z tego, że jest on sprzedawany wraz z pakietem Office, co utrudnia firmom migrację na inne rozwiązania.
Z drugiej jednak strony... bezpieczeństwo danych. Z tym Facebook ma problem nie od dzisiaj i nawet jeśli technicznie afery z gubieniem danych użytkowników Facebooka nie mają żadnego związku z Workplace, to niesmak pozostaje.
Robert Sosnowski
CVO
REACHaBLOGGER.PL
Nie mam jakiejś niezmiernie szerokiej sieci kontaktów, ale nie znam ani jednej firmy w Polsce, która by używała Workplace. Nie widziałem też ze strony Facebooka żadnych prób aktywnej sprzedaży na rynku polskim. Gdy na potrzeby odpowiedzi na pytania do tego tekstu próbowałem zapisać się do Workplace… nie udało mi się. Nie otrzymałem kodu uruchamiającego dostęp. To tyle jeśli chodzi o obserwacje z własnego podwórka.
Natomiast w prasie branżowej anglojęzycznej sporo i dobrze pisze się o Workplace. Ale w sumie nic dziwnego, bo przecież Facebook ma dobrych PR-owców, a każdy produkt tej korporacji wywołuje zainteresowanie mediów. Według doniesień medialnych Workplace ma ponad 3 mln płatnych userów. To daje jakieś 6 mln przychodu miesięcznie. Z darmowym globalnym marketingiem, o jakim start-upy z najwyższej półki tylko mogą pomarzyć, to chyba nie jest „rocket science”.
W mojej ocenie Worklpace ma jednak jakiś potencjał. Ale czy to rozwiązania rzeczywiście przyjmie się w takim stopniu jakby tego oczekiwali animatorzy? Czy firmy zaufają Facebookowi po Cambridge Analytica do tego stopnia żeby powierzać mu swoje firmowe sekrety? Czy Worklace nie jest obciążony nadmiernie rozrywkowym wizerunkiem Facebooka, żeby potraktować go jako własny CRM, intranet, komunikator wokół projektów? Czas pokaże. Według mnie wszystkie te pytania na dziś pozostają bez odpowiedzi, dylemat – sukces czy porażka jeszcze czeka na swoje ostateczne rozstrzygnięcie.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»