Microsoft chce wygrać z Google, zapewniając swoim klientom swoich produktów większą prywatność i rezygnując z analizowania ich wyszukiwań. Jednak czy taki krok pozwoli firmie odzyskać utraconych użytkowników?
Microsoft-Google: walka o wpływy
Popularność Internet Explorera należącego do pierwszej z firm w ostatnim czasie drastycznie spada na rynku europejskim, zmniejsza się również (choć nie aż w takim stopniu) w skali globalnej. Wczoraj pisaliśmy o tym, że powodem tej sytuacji może być m.in. wprowadzanie w Europie okna wyboru przeglądarek - na czym oczywiście skorzystał Firefox, ale i googlowski Chrome, który zanotował największy wzrost ze wszystkich przeglądarek w pierwszym kwartale tego roku (Popularność Internet Explorera spada).
Nic dziwnego zatem, że Microsoft musi przekonać czymś do swoich produktów internautów lub przynajmniej zniechęcić do konkurentów. Po raz kolejny zatem uderza w Goolge. Tym razem kartą przetargową firmy jest kwestia prywatności użytkowników sieci i wykorzystywania ich danych w procesie targetowania reklam.
Microsoft, podobnie jak Google, gromadzi dane dotyczące użytkowników Hotmaila, ale - jak powiedział Tim O'Brien, starszy dyrektor ds. strategii platform w firmie - w żaden sposób nie wykorzystuje ich w celach marketingowych podczas emisji reklam. Te bowiem wyświetlane są zawsze całkowicie losowo.
- To jest zapisane w polityce naszych usług online – powiedział O'Brien podczas konferencji SaaSCon 2010 w Santa Clara (Kalifornia), a my jego wypowiedź przytaczamy za InfoWorld.
The Register przypomina, że to nie jest pierwsza utrzymana w tym tonie uwaga wygłoszona ze strony Microsoftu. W 2007 roku prezes firmy Steve Ballmer przekonywał, że w przeciwieństwie do Google, Microsoft nie czyta i nie indeksuje poczty swoich klientów. Podkreślił przy tym, że tego zdania nie należy traktować jako pejoratywnego, gdyż jest to jedynie stwierdzenie faktu.
Prywatność a reklama
Takie podejście koncernu z Redmond stawia go w korzystnym świetle w oczach internautów. Siłą napędzającą zarobki są jednak reklamodawcy, dla których liczy się głównie odpowiednie targetowanie reklam i kierowanie ich do konkretnych, odpowiednio dobranych odbiorców - co z kolei z powodzeniem wykorzystuje Google (Google opatentował lokalizację wyników wyszukiwania, Google uruchomiło nową funkcję - remarketing, Reklama obliczona na efekt, czyli targetowanie behawioralne w Internecie).
Równocześnie takie zabiegi giganta z Mountain View wciąż wzbudzają kontrowersje, gdyż balansują na granicy ochrony prywatności, a zdaniem niektórych - niejednokrotnie ją przekraczają (Nowe targetowanie AdSense uderza w prywatność?)
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
genialne. chwalic się wyswietlaniem uzytkownikom kompletnie niedopasowane reklamy.