W te wakacje Panda Security stawia na bezpieczeństwo. Przygotowała ona dla internautów klika praktycznych wskazówek - jak nie dać się zwieść cyberprzestępcom.
W te wakacje Panda Security stawia na bezpieczeństwo. W związku z tym przygotowała ona dla internautów klika praktycznych wskazówek, jak nie dać się zwieść cyberprzestępcom i uchronić przed ich działaniami siebie i swój komputer.
Więcej wolnego czasu, pragnienie odpoczynku i rozrywki to tylko niektóre powody, dla których sieć podczas wakacji staje się jeszcze bardziej popularna niż zwykle. Cały szkopuł w tym, że o takiej formie relaksowania internautów wiedzą także cyberprzestępcy i - co najważniejsze - na wszelkie sposoby wiedzę tę wykorzystują.
Swoisty poradnik, jak ustrzec się przed tego rodzaju niebezpieczeństwem, przygotowała Panda Security:
Zwracaj uwagę na przychodzące e-maile!
Po pierwsze należy unikać mejli od nieznanych nadawców. Lato to czas, gdy dostajemy więcej spamów niż zwykle. W nich często internauci są proszeni o podanie poufnych danych oraz pobranie plików, które najczęściej są zainfekowane. Poza tym w ten sposób najczęściej rozprzestrzeniane są różnego rodzaju zagrożenia, a także przeprowadzane są ataki typu phishing, czy inne wyłudzenia.
Pobieraj najnowsze aktualizacje!
Cyberprzestępcy do atakowania internautów często wykorzystują luki w zabezpieczeniach powszechnie używanych programów. Programiści cały czas próbują zapobiec takim działaniom poprzez tworzenie i wydawanie coraz nowszych aktualizacji, stąd jeśli Twoje aplikacje nie powiadamiają Cię, że odpowiednie aktualizacje są już dostępne, powinieneś systematycznie odwiedzać oficjalną stronę producenta, aby sprawdzić, czy pojawiły się jakieś nowe poprawki. Ponadto na wszelki wypadek zaleca się zaktualizowanie aplikacji na komputerze tuż przed wyjazdem i zaraz po powrocie z wakacji.
Nie pobieraj programów z podejrzanych stron internetowych!
Chyba nie trzeba zbytnio wyjaśniać słuszności tej rady. Każda niepewna witryna może być zainfekowana. Z drugiej strony wakacje to czas, gdy użytkownicy pobieraja coraz wiecej plików z internetu. Dlatego ważne jest zwrócić szczególną uwagę na to, co ściągasz z internetu. Konieczne jest również przeskanowanie wszystkich pobranych plików przed ich uruchomieniem. Złośliwe kody kryją się najczęściej pod postacią filmów, seriali, itp.
Patrz, co piszesz!
Bezwzględnie użytkownicy powinni uważać na to, czym się dzielą na portalach społecznościowych. Lepiej, by z nikomu nie pisali, np. kiedy wyjeżdżają na wakacje, zwłaszcza jeśli ich adresy zamieszkania są ogólnie dostępne na portalu społecznościowym.
Wyłącz router!
Jeśli Cię nie ma, a Twój router jest wyłączony - nie musisz się martwić. że ktoś niepowołany podłączy się w tym czasie do Twojej sieci komputerowej. Przypadki włamań do sieci i pozostawienia w niej złośliwego programu, który uruchamia się w momencie włączenia komputera, nie są wcale takie rzadkie.
Uważaj, gdy korzystasz z publicznego komputera!
Tzw. kafejek internetowych to miejsca, które w wakacje odczuwają wzrost popularności. Użytkownicy korzystają z nich, gdy chcą przeczytać mejla, poczatować z przyjaciółmi, czy zalogować się na portalu społecznościowym. Również w tym przypadku czujność nie zaszkodzi, dlatego przede wszystkim nie należy włączać żadnych opcji, które zapisują hasło na publicznym komputerze. Uniemożliwi to następnemu użytkownikowi komputera, z którego korzystasz, na wejście na którekolwiek z Twoich kont. Poza tym dobrze jest upewnić się, że dany komputer nie jest zainfekowany. Jeżeli zauważysz jakieś podejrzane objawy (np. niezidentyfikowane okienka pop-up), przestań na nim pracować. Ponadto nigdy nie wolno używać publicznych komputerów do przeprowadzania transakcji bankowych!
Używaj programów do tzw. kontroli rodzicielskiej!
Wakacje to czas, gdy dzieci często spędzają przed komputerami więcej czasu niż zwykle. Warto zatem porozmawiać z nimi na temat tego, jak bezpiecznie korzystać z internetu. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie ograniczeń czasowych dla najmłodszych na korzystanie z sieci, a także kontrolowanie treści, które przeglądają, by nie odwiedzali oni stron dla nich nieodpowiednich. Ponieważ niemożliwe jest, by cały czas być przy dziecku, wskazane jest zainstalowanie programów do tzw. kontroli rodzicielskiej. Pomagają one w ustaleniu, których stron internetowych dzieci nie powinny odwiedzać, a które są dla nich nieszkodliwe.
Zainstaluj aktualne rozwiązanie zabezpieczające!
W sieci są dostępne bezpłatne programy antywirusowe, m.in polecany przez Panda Security - Panda Cloud Antivirus, który możesz pobrać ze strony www.cloudantivirus.com.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
też masz ochronę cały rok a nawet 2:P<br /> <br /> różni się tym, że przechowuje na serwechach Pandy zainfekowane pliki i gdy u Ciebie pojawi się coś podejrzanego to wysyłana jest próbka do nich i feedback czy wszystko jest ok. działa to wszyskto poza Toim kompem...
A czym to się różni od ochrony przez cały rok?