17 września we Wrocławiu odbyła się konferencja „Wyzwania HR w 2010 roku”. Spotkanie zorganizowała Grupa Pracuj – właściciel portalu rekrutacyjnego pracuj.pl. Celem konferencji było omówienie zmian zachodzących ostatnio na rynku pracy – zaprezentowanie szans i zagrożeń gospodarki w dobie spowolnienia gospodarczego. Interaktywnie.com objęło patronat nad tym wydarzeniem.
17 września we Wrocławiu odbyła się konferencja „Wyzwania HR w 2010 roku”. Spotkanie zorganizowała Grupa Pracuj – właściciel portalu rekrutacyjnego pracuj.pl. Celem konferencji było omówienie zmian zachodzących ostatnio na rynku pracy – zaprezentowanie szans i zagrożeń gospodarki w dobie spowolnienia gospodarczego. Interaktywnie.com objęło patronat nad tym wydarzeniem.
Podczas pierwszej prezentacji Przemysław Gacek – prezes Grupy Pracuj zaprezentował wyniki badań przeprowadzonych wśród specjalistów ds. rekrutacji oraz osób aktywnych na rynku pracy. Według przeprowadzonych ankietaż 80% przebadanych pracowników nie planuje zmiany pracy w najbliższym półroczu – wynika to m.in. z braku ciekawych ofert pracy. Poruszony został także temat zwalniania pracowników i tego jak ważne jest wsparcie ze strony firmy – zarówno osób zwalnianych, jak i pracowników pozostających na swoich stanowiskach. Prowadzący podkreślał, że bardzo ważnym elementem w czasach kryzysu jest budowanie wizerunku pracodawcy. Jako przykład podał firmę Artur Andersen, która kilka lat temu była uznana w Polsce za jednego z najlepszych pracodawców, a rok po upadku firma, mimo iż nie istniała, została oceniona przez badanych na tyle dobrze, że znalazła się w pierwszej dziesiątce rankingu najlepszych pracodawców.
Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, źródło: Grupa Pracuj
Kolejne występnie poprowadziła Katarzyna Lorenc z 4business&people. Tematem prezentacji był coaching menedżerski w procesie zmian zachodzących w firmie. Prowadząca omówiła istotę wspierania pracowników przez pracodawców – przygotowania swoich podwładnych do zmian, wsparcie i zapewnienie rozwoju. Ciekawym przykładem tego, że każdy pracownik chce się rozwijać i jeśli będzie się go wspierać w tym procesie szanse na sukces są bardzo duże była reorganizacja pracy księgowości w jednej z firm – w ciągu trzech lat przeszkolono panie w średnim wieku, tak by bez problemy poradziły sobie z elektronicznym obiegiem faktur, z którym wcześniej nie miały do czynienia.
Równolegle do tej prezentacji trwało spotkanie prowadzone przez Barbarę Zawadzką i Ewę Kaźmierczyk z Kampanii Piwowarskiej oraz Pawła Leksa z Grupy Pracuj. Prowadzący omówili istotę zakładki dotyczącej kariery na stronie internetowej firm – jest to ważny element komunikacji z potencjalnymi pracownikami firmy. Kandydaci w zakładce kariera poszukują informacji na temat aktualnych rekrutacji, tego co firma oferuje pracownikom, kontaktu do osób rekrutujących.
Następny temat – o tym jak proaktywnie zarządzać talentami w roku 2010, poprowadził Romeo Grzębowski z Extended DISC. Prowadzący mówił o tym, że warto inwestować w rozwój swoich pracowników, badać ich predyspozycje – po to by umożliwić pracownikom rozwój w odpowiednim kierunku – dzięki takiemu podejściu firma zyskuje cennych i lojalnych specjalistów. Na podstawie czterostrefowego modelu stylu zachowań można optymalnie dobierać zespoły i wyłaniać z nich liderów.
W tym samym czasie o tym jak odkrywać talenty wewnątrz i na zewnątrz organizacji opowiadały Monika Żak-Domańska i Tatiana Szostak z firmy ALTA. Podczas swojego wystąpienia omówiły czym jest assessment center oraz development center. Pierwsza metoda opiera się na sprawdzeniu wiedzy praktycznej kandydata – w taki sposób pozyskiwania pracowników zmniejsza ryzyko porażki rekrutacyjnej. Natomiast development center jest inwestycją w rozwój pracowników. Panie prowadzące podkreśliły, że oba procesy powinny być powiązane z celami organizacji, ważne jest zapewnienie odpowiedniej ilości czasu, zasobów oraz wsparcie ze strony kadry kierowniczej – w innym przypadku AC i DC mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów.
Po przerwie na lunch odbył się panel dyskusyjny „Wyzwania HR w 2010 roku”. Dyskutantami byli: Renata Wiśniewska z Grupy Onet, Paweł Motyl z ICAN Institute, Tomasz Gondek z Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej oraz Przemysław Gacek, który moderował tą część spotkania. Prelegenci omówili na przykładach firm, w których pracują jak wygląda u nich proces rekrutacji i rozwój pracowników oraz jak kryzys wpłynął w ich odczuciu na rynek pracy. Tomasz Gondek opowiedział o tym jak Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej wspiera swój region w pozyskiwaniu inwestycji – ma to duży wpływ na małe bezrobocie, które jest we Wrocławiu, wpływa pozytywnie na wizerunek miasta, które w ten sposób jest kreowane jako przyjazne pracownikom i przedsiębiorcom.
panel dyskusyjny "Wyzwania HR w 2010r.", źródło: Grupa Pracuj
Kolejny temat poruszonym na konferencji dotyczył tego jak motywować pracowników w trudnych czasach. Renata Wiśniewska na przykładzie Grupy Onet pokazała jak pracownicy są motywowani atrakcyjnym pakietem socjalnym, mówiła również o tym, że warto tworzyć bogatsze pakiety socjalne dla najcenniejszych pracowników firmy. Prowadząca wyodrębniła benefity będące standardowymi formami wynagrodzenia oraz benefity TOP Class. Do tych pierwszych można zaliczyć opiekę medyczną, zajęcia sportowe czy ubezpieczenie na życie. Natomiast dodatki klasy TOP to na przykład studia na prestiżowych uczelniach, wyjazdy integracyjne w egzotyczne miejsca, wynajem domu dla pracownika.
Równolegle do tego spotkania Piotr Wrzalik z Contium mówił o tym jak być „pracodawcą z wyboru” w branży IT i nowych technologii. Prowadzący podkreślał jak bardzo ważne jest kreowanie dobrego wizerunku pracodawcy i dbanie o pracowników w czasach, gdy programiści są rozchwytywani – istotne jest by do nich dotrzeć odpowiednimi kanałami komunikacyjnymi (jak na przykład blogi, portale społecznościowe, uczestnictwo w targach pracy, organizowanie spotkań branżowych).
Jednym z ostatnich tematów poruszonych na spotkaniu był outplacement. Beata Kapcewicz z firmy Architekci Kariery podkreślała, że proces zwalniania pracowników powinien być dobrze zorganizowany przez firmę – ważne jest by w miarę możliwości firmy wspierać osoby zwalniane (np. po przez pomoc ze strony działu HR w przygotowaniu życiorysu, pomoc przy poszukiwaniu pracy), ale także osoby, które pozostają w firmie. W tym samym czasie Marcin Sieńczyk i Paweł Moszyński z Grupy Pracuj omówili najnowsze trendy w rekrutacji przez internet – w czasach, gdy ogromną popularnością cieszą się portale społecznościowy warto stworzyć tam profil swojej firmy, oprócz tego umieszczać w sieci krótkie filmiki promujące firmę, jako pracodawcę, czy też na przykład publikować ogłoszenia na blogach tematycznych.
Paweł Moszyński, Marcin Sieńczyk z Grupy Pracuj, źródło: Grupa Pracuj
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»