Korzystanie z nowego interfejsu to udręka, ale nowy Windows ma też zalety. Windows 8 Consumer Preview to wersja testowa nowego systemu Microsoftu. Największe zmiany jakie przyszykował producent w porównaniu do Windows 7, to wprowadzenie interfejsu Metro oraz sklepu internetowego Windows Store. System także znacznie szybciej uruchamia się i zamyka.
Microsoft daje możliwość instalacji Consumer Preview na trzy sposoby. Pierwszy to uaktualnienie obecnej wersji Windows 7 do Windows 8 Consumer Preview z zachowaniem wszystkich plików oraz programów. W tym przypadku, przy użyciu konfiguratora na stronie internetowej Microsoftu, można ocenić kompatybilność komputera z nowym systemem, a także sprawdzić, które programy będą działać, a które nie. Podczas naszego testu, konfigurator pokazał zaledwie brak kompatybilności z jednym programem - antywirusowym Avast.
Wybór aktualizacji Windows 7 do Windows 8 Consumer Preview ma jednak pewną wadę. W przypadku, kiedy „ósemka” nie przypadnie do gustu użytkownikowi, to ten nie ma możliwości deinstalacji.
Drugi sposób, to instalacja po sformatowaniu dysku, ale zdecydowanie najlepszym wyborem jest ostatnia opcja, a mianowicie instalacja na drugiej – czystej partycji. Wtedy użytkownik po włączeniu komputera wybiera, czy chce korzystać z poprzedniego, czy nowego systemu.
Sam proces instalacji, niezależnie od wybranego rodzaju, przebiega bardzo szybko, bo około 20 minut. Po tym czasie, użytkownik ma już do swojej dyspozycji w pełni działający system operacyjny, razem z potrzebnymi sterownikami do płyty głównej, karty graficznej, czy innych sprzętów wewnątrz komputera. Tak samo jest w przypadku instalacji Windows 7, co jest plusem nowego jak i starego systemu.
Zamienili okienka na kafelki
Po instalacji systemu uruchamiany jest ekran startowy z nowym interfejsem Metro. To największa zmiana wizualna w Windows 8. Każda z dostępnych aplikacji ułożona jest w formie dużej, kwadratowej lub prostokątnej „kafelki”. Zainstalowane domyślnie programy, zakrywają niestety prawie cały ekran, więc na pierwszy rzut oka brakuje nieco estetyki i porządku znanego z pulpitu poprzedniego Windowsa.
Zobacz Windows 8:
Na ekranie startowy można znaleźć między innymi aplikacje wyświetlające kalendarz, klient poczty, aktualną pogodę, zainstalowane gry, odtwarzacz muzyczny, przeglądarkę zdjęć, Internet Explorer 10, czy sklep Windows Store. Ciekawą cechą nowego interfejsu jest to, że wszystkie programy widoczne na ekranie startowym aktualizują swoje dane na bieżąco - oczywiście jeśli tylko użytkownik jest połączony z internetem. Dla przykładu, aplikacja Finance podaje aktualne kursy walut, czy notowań indeksów giełdowych. To akurat plus Metro, w tej chwili jedyny jaki można dostrzec.
NA DRUGIEJ STRONIE CZYTAJ WIĘCEJ O WADACH INTERFEJSU METRO
Widać, że nowy interfejs jest stworzony bardziej dla urządzeń mobilnych niż laptopów, czy komputerów stacjonarnych, a jego grafika niemal żywcem ściągnięta została z Windows Mobile Phone 7. Chodzi o to, że korzystanie z niego za pomocą klawiatury i myszki jest po prostu niewygodne, ponieważ aby dostać się do aplikacji które nie mieszczą się na pierwszej stronie ekranu startowego, należy „przeciągać” menu w prawo lub w lewo, aby przejść do kolejnej jego części. Identyczne rozwiązanie wprowadzili już wiele lat temu Apple i Google w swoich systemach operacyjnych dla telefonów komórkowych. W tych dwóch przypadkach z interfejsu korzysta się jednak bardziej intuicyjnie, bo są to rozwiązania przystosowane bardziej do ekranów dotykowych niż pracy z klawiaturą i myszką.
Mała rewolucja nastąpiła także w użytkowaniu programów. Przeglądarka zdjęć, czy Internet Explorer 10 nie mają już w prawym górnym rogu ekranu krzyżyka do wyłączania. Aby zamknąć aplikację należy „złapać” myszką górną część ekranu i przeciągnąć kursor w dół. To rozwiązanie także sugeruje, że producent stworzył Metro specjalnie do zastosowań dla urządzeń z ekranem dotykowym, choć jak podkreśla, Windows 8 w przyszłości będzie w pełni kompatybilny z komputerami stacjonarnymi, tabletami i komórkami.
Przyczajony tygrys ukryty Start
Microsoft dał jednak możliwość, aby przełączyć się z interfejsu Metro do bardziej klasycznego widoku pulpitu z ikonami zamiast kafelek. Wystarczy kliknąć myszką w lewy dolny róg ekranu. Niestety, mimo tego w Windows 8 użytkownicy nie znajdą paska menu Start. Teraz do plików, czy programów można dostać się poprzez ukryte menu, które uaktywnia się po najechaniu myszką na prawą krawędź pulpitu. Co ciekawe, Microsoft ikonę dostępu do programów nazwał Search, przez co pierwsze kilka minuty użytkowania nowego systemu musiałem spędzić na domyśleniu się tego, gdzie podziały się wszystkie programy. To jednak nie koniec zaskakujących zmian. Otóż, aby wyłączyć komputer, należy najpierw kliknąć na ikonę Settings i dopiero w Shut Down, a nie tak jak to było wcześniej – Start i Zamknij.
Pod względem wyglądu, drobne zmiany przeszła też wstążka, czyli menu znajdujące się w górnej części ekranu wszystkich programów. Teraz znajdują się w nim wyłącznie: Home, File, Share i View, a nie tak jak do tej pory: Organizuj, Umieść w bibliotece, Udostępnij, Nagraj i Nowy Folder (w przypadku Windows 7 wyświetlają się różne opcje w zależności od tego w jakim folderze znajduje się użytkownik). Oprócz tego, także grafika Menadżera zadań została zmieniona, ale są to zmiany, które nie mają wpływu na bardziej lub mniej sprawne korzystanie z systemu.
Szybki jak Windows 8
Najnowszy system operacyjny Microsoftu pozytywnie zaskakuje przede wszystkim pod jednym względem. Działa bardzo szybko jeśli chodzi o włączanie i wyłącznie. Od momentu kliknięcia w Shut Down mija około siedmiu sekund, zanim komputer się wyłączy. Z kolei włączanie to kwestia około 15 sekund. Taki wynik udało się uzyskać w teście na już dość starym sprzęcie. Producent deklaruje, że w przypadku najnowszych komputerów, wyposażonych na przykład w dysk SSD, wynik ten może być nawet trzykrotnie lepszy.
Windows 8 Consumer Preview daje możliwość sprawdzenia jeszcze dwóch nowych rzeczy. Przede wszystkim Windows Store, czyli sklepu z aplikacjami, który jest bardzo podobny do konkurencyjnych Android Market oraz App Store. Ma więc duże ikony z programami do pobrania wraz z ceną lub informacją o możliwości darmowego pobrania. Niestety w tej chwili korzystanie ze sklepu jest ograniczone i pełną ofertę Microsoft przedstawi dopiero po premierze.
Ostatnią nowością jaką zaprezentował producent przy okazji premiery Windows 8 Consumer Preview jest Internet Explorer 10. Tutaj, podobnie jak w przypadku samego systemu operacyjnego, także poprawiona została wydajność przeglądarki, działa nieco szybciej niż jej poprzednia wersja, ale zmiana ta jest praktycznie niezauważalna. Nie widać chociażby takiej różnicy jak w przypadku porównania włączania się starego systemu z nowym.
Warto instalować?
W tej chwili Windows 8 CP należy potraktować w ramach ciekawostki. Przede wszystkim wielu użytkownikom może przeszkodzić to, że nie ma dostępnej polskiej wersji Consumer Preview. Czasami zdarza się także, że system na chwilę się „przytnie”, co jednak jest zrozumiałe w przypadku wersji testowej. Problemy występują dodatkowo w kompatybilności programów z nowym OS-em, których po prostu nie można zainstalować.
Jeśli jednak ktoś lubi nowości to śmiało może zainstalować Windows 8 Consumer Preview i przetestować jego działanie na własnym sprzęcie oraz oczywiście sprawdzić, czy nowe rozwiązania graficzne przypadną mu do gustu. W końcu darmowa wersja Windowsa będzie u niego działać do stycznia przyszłego roku. Data premiery pełnej wersji nie jest jeszcze znana.
PODSUMOWANIE:
Plusy:
+ szybkie włączanie i wyłączanie systemu
+ instalacja trwająca kilkanaście minut
+ możliwość pobrania i testowania za darmo do stycznia 2013 roku
+ trzy sposoby instalacji
Minusy:
- niewygodny w użytkowaniu interfejs Metro
- brak paska menu Start
- ważne funkcje ukryte pod przypadkowymi nazwami opcji (np Settings i Wyłączanie systemu)
- brak polskiej wersji językowej
- niekompatybilny z niektórymi programami
Minimalne wymagania systemu:
- Procesor 1 GHz lub szybszy,
- 1 GB pamięci RAM (2 GB da wersji 64-bitowej),
- 16 GB wolnej powierzchni na dysku (20 GB dla wersji 64-bitowej),
- Karta grafiki zgodna z WDDM 1.0,
- Ekran o rozdzielczości co najmniej 1024 x 768 pikseli w celu uruchomienia aplikacji w Metro UI.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Ja tez nie lubię. Do tego stopnia, ze wywaliłem go nawet z wszystkich platform w zakupiłem windows 7
Co do Windows 8 to strasznie go nie lubię dobrze ze jest dodatek który włącza przycisk Start
Jakoś nadal te kafelki do mnie nie przemawiają... Zobaczymy, jak będzie się pracować z Windows 10.
ja korzystam i jestem zadowolony :]
Wylacznie zalezy mi na predkosci systemu. Nawet lapka (u310 od lenovo) wzialem z prockiem i5 aby miec zapas. Wg mnie co to za system, ktory pozera 80% zasobow kompa... mam nadzieje ze win8 taki nie jest
nowy system, bedzie wymagal sporo od wlascicieli np laptopow, wiadomo ze w tym komputerach mocna konfiguracja to raczej rzadkosc, aczkolwiek idzie ku dobremu
ja widziałem już to <a href=\"http://MetroOne.pl\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://MetroOne.pl</a> jak dla mnie rewelacja, sam zaczne chyba się brać za programowanie aplikacji pod Windows 8!
Ja z testu jestem zadowolony a czy ktoś odwiedzał już <a href=\"http://www.metroone.pl\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://www.metroone.pl</a>
Polecam poużywać trochę ten system.. a nie opierać się na pierwszych wrażeniach. Interfejs metro jest bardzo czytelny i wygodny ale to zmiana sposobu myślenia a nie tylko Windows z kolejnym numerkiem.<br /><br /> p.s. Data premiery Windows 8 jest znana.
jest sporo filmów/prezentacji o tym systemie na Youtube, wystarczy poszukać.<br /> Jesli chodzi o interface, Microsoft zaczyna od początku, tak jak kiedyś Apple zaczęli z OSX albo IOS. Metro nie jest ściągnięte z WP7 tylko kontynuuje linie.<br /> Komputery domowe czyli nie do pracy ale do netu, rozrywki, informacji itp to w przyszłości głównie tablety, stąd nacisk na obsługę gestów. Metro wygląda bardzo dobrze, jeśli Microsoft dalej będzie zmierzał w tym kierunku, przeskoczy Apple w wyścigu na innowacyjność i estetykę interface\'u, która to jest bardzo ważna, wielu patrzy w monitor conajmniej 6 godzin dziennie. <br />
biedniejsza jest prezentacja windowsa osiem. po prostu nic tam nie pokazali :DDD
Autorze, zwróć mi moje pięć minut życia. Ale biedny tekst...<br /><br /> PS. Kafelek jest rodzaju męskiego.