11.03.2012 / Trendy
 

Test Windows 8. Działa szybko, ale kiepsko wygląda

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Ekran startowy Windows 8
Ekran startowy Windows 8

Korzystanie z nowego interfejsu to udręka, ale nowy Windows ma też zalety. Windows 8 Consumer Preview to wersja testowa nowego systemu Microsoftu. Największe zmiany jakie przyszykował producent w porównaniu do Windows 7, to wprowadzenie interfejsu Metro oraz sklepu internetowego Windows Store. System także znacznie szybciej uruchamia się i zamyka.

Microsoft daje możliwość instalacji Consumer Preview na trzy sposoby. Pierwszy to uaktualnienie obecnej wersji Windows 7 do Windows 8 Consumer Preview z zachowaniem wszystkich plików oraz programów. W tym przypadku, przy użyciu konfiguratora na stronie internetowej Microsoftu, można ocenić kompatybilność komputera z nowym systemem, a także sprawdzić, które programy będą działać, a które nie. Podczas naszego testu, konfigurator pokazał zaledwie brak kompatybilności z jednym programem - antywirusowym Avast.


Wybór aktualizacji Windows 7 do Windows 8 Consumer Preview ma jednak pewną wadę. W przypadku, kiedy „ósemka” nie przypadnie do gustu użytkownikowi, to ten nie ma możliwości deinstalacji.


Drugi sposób, to instalacja po sformatowaniu dysku, ale zdecydowanie najlepszym wyborem jest ostatnia opcja, a mianowicie instalacja na drugiej – czystej partycji. Wtedy użytkownik po włączeniu komputera wybiera, czy chce korzystać z poprzedniego, czy nowego systemu.
Sam proces instalacji, niezależnie od wybranego rodzaju, przebiega bardzo szybko, bo około 20 minut. Po tym czasie, użytkownik ma już do swojej dyspozycji w pełni działający system operacyjny, razem z potrzebnymi sterownikami do płyty głównej, karty graficznej, czy innych sprzętów wewnątrz komputera. Tak samo jest w przypadku instalacji Windows 7, co jest plusem nowego jak i starego systemu.


Zamienili okienka na kafelki


Po instalacji systemu uruchamiany jest ekran startowy z nowym interfejsem Metro. To największa zmiana wizualna w Windows 8. Każda z dostępnych aplikacji ułożona jest w formie dużej, kwadratowej lub prostokątnej „kafelki”. Zainstalowane domyślnie programy, zakrywają niestety prawie cały ekran, więc na pierwszy rzut oka brakuje nieco estetyki i porządku znanego z pulpitu poprzedniego Windowsa.

Zobacz Windows 8:

Na ekranie startowy można znaleźć między innymi aplikacje wyświetlające kalendarz, klient poczty, aktualną pogodę, zainstalowane gry, odtwarzacz muzyczny, przeglądarkę zdjęć, Internet Explorer 10, czy sklep Windows Store. Ciekawą cechą nowego interfejsu jest to, że wszystkie programy widoczne na ekranie startowym aktualizują swoje dane na bieżąco - oczywiście jeśli tylko użytkownik jest połączony z internetem. Dla przykładu, aplikacja Finance podaje aktualne kursy walut, czy notowań indeksów giełdowych. To akurat plus Metro, w tej chwili jedyny jaki można dostrzec.

NA DRUGIEJ STRONIE CZYTAJ WIĘCEJ O WADACH INTERFEJSU METRO

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 |
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: Windows 8, consumer preview, test


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (12)
t
1. t, 88.156.85.*, 12.03.2012 / 07:21
Autorze, zwróć mi moje pięć minut życia. Ale biedny tekst...

PS. Kafelek jest rodzaju męskiego.
janek
2. janek, 195.69.80.*, 13.03.2012 / 20:32
biedniejsza jest prezentacja windowsa osiem. po prostu nic tam nie pokazali :DDD
Przemysław Stroiński
3. Przemysław Stroiński 27.03.2012 / 09:15
jest sporo filmów/prezentacji o tym systemie na Youtube, wystarczy poszukać.
Jesli chodzi o interface, Microsoft zaczyna od początku, tak jak kiedyś Apple zaczęli z OSX albo IOS. Metro nie jest ściągnięte z WP7 tylko kontynuuje linie.
Komputery domowe czyli nie do pracy ale do netu, rozrywki, informacji itp to w przyszłości głównie tablety, stąd nacisk na obsługę gestów. Metro wygląda bardzo dobrze, jeśli Microsoft dalej będzie zmierzał w tym kierunku, przeskoczy Apple w wyścigu na innowacyjność i estetykę interface'u, która to jest bardzo ważna, wielu patrzy w monitor conajmniej 6 godzin dziennie.
Szymon P. Pepliński
4. Szymon P. Pepliński, 31.11.156.*, 10.04.2012 / 22:35
Polecam poużywać trochę ten system.. a nie opierać się na pierwszych wrażeniach. Interfejs metro jest bardzo czytelny i wygodny ale to zmiana sposobu myślenia a nie tylko Windows z kolejnym numerkiem.

p.s. Data premiery Windows 8 jest znana.
Filip Paradowski
5. Filip Paradowski 20.06.2012 / 23:30
Ja z testu jestem zadowolony a czy ktoś odwiedzał już http://www.metrone.pl
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.