Polski oddział firmy Microsoft, wspólnie z Panem Posłem Rafałem Trzaskowskim, byli gospodarzami konferencji „Poszerzanie Granic Innowacyjności”, jaka 6 października odbyła się w Brukseli. Studenci z Polski, Serbii, Niemiec i Belgii mieli możliwość zaprezentowania projektów swoich rozwiązań konkursowych szerokiemu gronu gości – eurodeputowanym z różnych krajów unijnych, reprezentantom Komisji Europejskiej oraz przedstawicielom mediów z Polski i Brukseli.
Polski oddział firmy Microsoft, wspólnie z Panem Posłem Rafałem Trzaskowskim, byli gospodarzami konferencji „Poszerzanie Granic Innowacyjności”, jaka 6 października odbyła się w Brukseli. Studenci z Polski, Serbii, Niemiec i Belgii mieli możliwość zaprezentowania projektów swoich rozwiązań konkursowych szerokiemu gronu gości – eurodeputowanym z różnych krajów unijnych, reprezentantom Komisji Europejskiej oraz przedstawicielom mediów z Polski i Brukseli.
W Dniu Polski, którego współgospodarzem był polski oddział firmy Microsoft, udział wzięli eurodeputowani, urzędnicy instytucji unijnych w tym Komisji Europejskiej oraz studencji z Polski, Serbii, Niemiec i Belgii. Konferencja została zorganizowana, by zademonstrować potencjał do innowacji i talent młodych ludzi – finalistów tegorocznej edycji konkursu Imagine Cup, a w efekcie zainicjować debatę na temat możliwości oraz sposobów współpracy pomiędzy władzami samorządowymi, światem akademickim, a biznesem w celu stymulowania innowacyjności.
Światowe finały Imagine Cup, największego na świecie konkursu technologicznego dla studentów organizowanego przez Microsoft, w tym roku odbyły się w Warszawie. Ponad 400 uczestników finałów prezentowało swoje innowacyjne podejście do rozwiązania najważniejszych problemów ludzkości, które zostały zdefiniowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych w Milenijnych Celach Rozwoju. Założenia konkursu zostały przedstawione przez Jacka Murawskiego, dyrektora generalnego polskiego oddziału firmy Microsoft, który podkreślił znaczenie Milenijnych Celów Rozwoju określonych przez ONZ, jako drogowskazu dla uczestników konkursu.
„Nie ulega wątpliwości, że do finałów konkursu Imagine Cup przechodzą najzdolniejsi studenci z całego świata. Jednak poza ich talentem i zamiłowaniem do technologii, trzeba zwrócić uwagę także na ich przekonanie, że właśnie za pomocą technologii można uczynić świat lepszym, a nasze życie prostszym. Za każdym razem jestem pod olbrzymim wrażeniem projektów, jakie pokazują i cieszę się, że mogliśmy pomóc im teraz zademonstrować ich ogromny potencjał na arenie Parlamentu Europejskiego. Byli wśród nich i studenci z Polski, z czego jestem dumny,” – powiedział Jacek Murawski, dyrektor generalny polskiego oddziału firmy Microsoft.
Europoseł Rafał Trzaskowski podkreślił konieczność inwestowania w naukę i szkolnictwo wyższe w ramach dostosowywania programów nauczania do potrzeb współczesnej gospodarki.
Jednocześnie wskazał na znaczenie współpracy środowiska akademickiego, publicznego oraz biznesu w kreowaniu innowacyjności.
„W związku ze zmieniającą się strukturą unijnego budżetu, podstawowe znaczenie ma to, abyśmy w Polsce jak najwięcej uwagi przykładali do rozwoju przedsięwzięć o charakterze innowacyjnym. Musimy stać się równoprawnymi partnerami na tym szalenie wymagającym polu współpracy. Wzrost innowacyjności przedsiębiorstw to szansa na rozwój i tworzenie nowych, lepszych miejsc prac,.” – powiedział Rafał Trzaskowski. – „Aby jednak tworzyć innowacyjną, opartą na wiedzy, a tym samym konkurencyjną gospodarkę, konieczne jest dostosowywanie programów nauczania do jej potrzeb, inwestowanie w badania i rozwój oraz szkolnictwo wyższe. Bardzo ważna jest współpraca w tym zakresie środowisk akademickich, sektora publicznego i biznesu”.
Goście specjalni konferencji, Vincent van Quickenborne, belgijski minister ds. młodzieży, kreatywności oraz innowacji, oraz Florin Lupescu, dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego w Komisji Europejskiej, przedstawili przykłady, jak innowacje zmieniają współczesny świat, akcentując także rolę polityków we wspieraniu innowacyjności oraz plany legislacyjne Komisji Europejskiej w tym zakresie.
W trakcie konferencji zaprezentowano wybrane projekty finalistów tegorocznej edycji konkursu Imagine Cup. Swoje prace pokazały zespoły fteams i MUTANT z Polski, TFZR z Serbii, Mediator z Niemiec oraz Nom Nom Productions z Belgii.
W ramach Dnia Polski w Brukseli odbyła się również konferencja EBC Day, w trakcie której przedstawiciele polskich regionów dyskutowali o znaczeniu nowoczesnych technologii informatycznych i współpracy sektora administracji samorządowej i biznesu w stymulowaniu rozwoju regionalnego. Podczas konferencji przedstawiono raport specjalny „Innowacyjność i umiar.
Nowe technologie a dylematy rozwojowe regionów”, przygotowany przez polski oddział firmy Microsoft wspólnie z partnerem wydarzenia, Polską Konfederacją Pracodawców Prywatnych. Raport posłużył do zainicjowania dyskusji o możliwościach, jakie stoją przed Polską w celu skutecznego wspierania rozwoju regionalnego, ze szczególnym uwzględnieniem pobudzania przedsiębiorczości oraz tworzenia sprzyjających warunków do rozwoju lokalnego biznesu. Raport wskazuje, jak nowe technologie wpływają na obniżenie kosztów, zwiększanie konkurencyjności oraz innowacyjności regionów.
W swoim wystąpieniu Jacek Murawski zwrócił uwagę na rolę nowych technologii w rozwoju społecznym, aktywizowaniu i budowaniu kapitału społecznego. Dzięki technologiom ICT możliwe jest nie tylko skuteczne promowanie przedsiębiorczości, ale także budowanie nowych miejsc pracy oraz budowanie przewagi konkurencyjnej, niezbędnego we współczesnym świecie czynnika rozwoju.
Rafał Trzaskowski, polski eurodeputowany i zarazem współgospodarz konferencji, podkreślił znaczenie uczenia się od innych, bardziej doświadczonych regionów w stymulowaniu rozwoju oraz konieczność uwzględniania i wykorzystywania nowych technologii w tworzeniu długoterminowych strategii rozwoju regionów. Natomiast, jak w praktyce wygląda wspieranie innowacyjnych firm w Polsce pokazał, na przykładzie Warszawy, Jarosław Kochaniak, wiceprezydent miasta stołecznego Warszawy.
Partnerem obu wydarzeń w ramach Dnia Polski w Brukseli było Miasto Stołeczne Warszawa reprezentowane przez Jarosława Kochaniaka, Zastępcę Prezydenta m. st. Warszawy.
Patronem medialnym obu konferencji był magazyn Think Tank, który na tę okoliczność przygotował specjalny raport „Państwo efektywne: jak technologia pomaga w skutecznym rządzeniu”.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Trwa rejestracja na Imagine Cup 2011! Konkurs powstaje przy współpracy z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego. Wszystkich zainteresowanych projektowaniem, również tym komputerowym niezbędnym w tworzeniu wirtualnych usług, zapraszam do zapoznania się z projektem IWP \"Zaprojektuj Swój Zysk\". Projekt ZSZ to seria warsztatów skierowanych do przedsiębiorców oraz projektantów. Jego celem jest dostarczenie obydwu grupom specjalistycznej wiedzy z zakresu tworzenia i zarządzania produktem wzorniczym, która umożliwi im efektywną współpracę, aby razem tworzyli nowoczesne i konkurencyjne produkty. Więcej na: <a href=\"http://www.zsz.com.pl\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\"><a href=\"http://www.zsz.com.pl\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://www.zsz.com.pl</a></a>