Wyzwania stawiane przed marketerami, ciągła potrzeba rozwoju oraz innowacyjności w reklamie, w tym powszechne oczekiwanie coraz odważniejszych i oryginalniejszych sposobów dotarcia do potencjalnego klienta z przekazem reklamowym, odsłaniają deficyt danych dotyczących demografii i charakterystyki użytkowników internetu mobilnego.
Rozwój społeczeństwa informacyjnego i ewolucja potrzeb dostępu, gromadzenia i udostępniania informacji, wraz ze zmieniającym się sposobem ich konsumpcji powoduje dynamiczny wzrost liczby użytkowników internetu mobilnego, a szczególnie jego węższej części – internetu w telefonie komórkowym. Dotychczas struktura grupy jego odbiorców nie została dogłębnie poznana, zaś dostępne publikacje i raporty obejmujące dość krótki okres czasu uniemożliwiają długoterminowe porównania.
Niemniej jednak wyzwania stawiane przed marketerami, ciągła potrzeba rozwoju oraz innowacyjności w reklamie, w tym powszechne oczekiwanie coraz odważniejszych i oryginalniejszych sposobów dotarcia do potencjalnego klienta z przekazem reklamowym, odsłaniają deficyt danych dotyczących demografii i charakterystyki użytkowników internetu mobilnego.
Można z dużą dozą prawdopodobieństwa określić ich jako ludzi młodych, odważnych i otwartych na świat, aktywnie uczestniczących w dokonującym się postępie technologicznym; ludzi, którzy dzięki urządzeniom mobilnym wychodzą poza użytkowanie mediów w tradycyjny sposób. Są to zarazem osoby, które cechuje pragmatyzm - wykorzystujące internet mobilny zarówno praktycznie dla poszukiwania niezbędnych informacji (porównywarki cen, repertuar kin, planowanie trasy), jak również jako źródło wiedzy (wiadomości), a także sposób kontaktu ze światem i formę aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym (komunikatory, serwisy społecznościowe).
Co jednak można powiedzieć o typowym użytkowniku internetu mobilnego na podstawie badań? Ogólnie rzecz ujmując jest on mężczyzną (62%) w wieku do 35 lat (74%). Częściej jest osobą pracującą (56%), przy czym sporą grupę jego znajomych stanowią także studenci (32%). Internet mobilny utożsamia z innowacyjnością oraz nowoczesnością i wykorzystuje go do sprawdzania wiadomości oraz poszukiwania niezbędnych informacji – rozkładów jazdy czy też prognozy pogody. Internet jest dla niego także źródłem rozrywki – stąd aż 76% użytkowników poszukuje muzyki, repertuarów kin, gier a także informacji o imprezach.
Co z tego wynika? Otóż można zakładać, że dla regularnych użytkowników, których w opisywanej grupie występuje aż 49%, internet w komórce stanie się narzędziem istotniejszym niż komputer stacjonarny. Umożliwi bowiem stały dostęp do szeroko pojętej informacji. Trend ten potwierdza sposób i kontekst konsumpcji treści, przedstawiony w badaniu Orange Exposure, zgodnie z którym statystyczny użytkownik, mimo iż korzysta z internetu w telefonie komórkowym, najczęściej łączy się z domu (73%) w celach rozrywkowych (muzyka, gry, filmy i pliki video) [1] . Stanowi to punkt odniesienia dla marketerów – wyznacza bowiem kierunek i sposób dotarcia do młodej, atrakcyjnej grupy odbiorców o nastawieniu konsumpcjonistycznym.
Raport Mobilność 2010 [2] , rozszerzający definicję internetu mobilnego na dostęp do internetu za pomocą ogólnokrajowych sieci bezprzewodowych, potwierdza przytoczoną wcześniej demografię statystycznego użytkownika, przy czym wskazuje także inne cechy, ważne z punktu widzenia Reklamodawców. Określa go bowiem jako „człowieka sukcesu”, aspirującego do władzy i pieniędzy. Człowieka młodego i dynamicznego, żyjącego chwilą o typowej postawie konsumpcjonistycznej, świadomego wartości czasu oraz wykorzystania własnych zasobów. Jest to zarazem osoba żyjąca w świecie radości, optymizmu, świecie aspiracyjnym, beztroskim, opartym na sieci rozbudowanych kontaktów towarzyskich.
Ewolucja potrzeb, coraz większa otwartość i dostęp do nowych technologii, spadek kosztów przesyłu danych, dynamiczny rozwój stron i aplikacji mobilnych, a także spadek cen i boom na rynku smartfonów powodują, że zmienia się sposób konsumpcji mediów.
Przewartościowaniu ulega także kontekst i sposób korzystania z możliwości, jakie oferuje internet. Mnogość komunikatów sprzedażowych, przy jednoczesnym uodpornieniu na reklamę, musi warunkować rozwój nowych kanałów dotarcia do klienta. I taką nowość stanowi dzisiaj wykorzystanie reklamy mobilnej - bez względu czy dotyczy ona prezentacji na stronach lajtowych, w aplikacjach, za pomocą IVRu, bluetootha czy innych form.
Artykuł dotyczy charakterystyki użytkowników internetu mobilnego w Polsce i został przygotowany na podstawie Raportu Mobilność 2010 oraz badania Orange Exposure.
[1] Orange Mobile Exposure 2010,
http://i.reklama.wp.pl/document/Exposure_POLAND_20102010_prezentacja.pdf
[2] Krejtz K., Kolenda P., Kuberacka A., Mobilność 2010. Raport o wpływie internetu mobilnego na życie
Polaków, http://kobiety.nazwa.pl/Raport_Mobilnosc2010.pdf
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»