Dane zaprezentowane w rankingu za 2023 rok pochodzą z ponad 43 milionów testów wykonanych na platformie SpeedTest.pl
Prędkość pobierania danych (download) w ostatnich 4 latach wzrosła o 72% (do 45 Mb/s), co należy uznać za duży sukces operatorów. Nieco mniejszy był przyrost prędkości wysyłania (+50%, do 12 Mb/s), a najmniej poprawiły się pingi - spadły o 18%, do 31 ms.
Internet mobilny w Polsce przyspiesza corocznie, jednak ta dynamika z roku na rok spada. Po spektakularnym wzroście szybkości pobierania w 2021 roku (o 42% w porównaniu do 2020 r.), w kolejnych latach średnioroczny przyrost oscylował wokół 10%, aby w 2023 roku osiągnąć 8%.
Za to przyspieszenie w ostatnim roku odpowiadał głównie Plus, który w marcu 2023 roku masowo aktywował usługi 5G swoim klientom. Z racji tego, że prędkość w sieci 5G tego operatora jest kilkakrotnie wyższa od LTE, działanie to wpłynęło zarówno na średnią szybkość Internetu mobilnego w Plusie (wzrost aż o 26% rok do roku), jak i na średnią dla całej kategorii w kraju.
Jeśli chodzi o LTE, które wciąż pozostaje podstawową technologią dostępową (87% testów w sieciach mobilnych), to w 2023 r. w T-Mobile, Play i Orange nastąpiły niewielkie spadki prędkości pobierania przy jedoczesnym bardzo małym wzroście prędkości w sieciach 5G tych operatorów. Takiej sytuacji nie było od lat. Oznacza to z jednej strony wyczerpywanie prostych zdolności do rozbudowy pojemności sieci LTE, a z drugiej skoncentrowanie się operatorów na przygotowaniach do uruchomienia nowych sieci 5G.
Warto zwrócić uwagę, że LTE Plusa systematycznie poprawia swoje parametry. W latach 2020-2022 było wolniejsze o 20-25% od konkurentów, a w 2023 roku o 13%. Z jednej strony mamy więc bardzo dobre parametry w sieci 5G tego operatora i poprawiające się LTE, z drugiej ograniczeniem tej sieci była najmniejsza liczba stacji bazowych – 9 071 (za SI2PEM, UKE, grudzień 2023 r.). Konkurencja wedle tego samego źródła posiadała tych stacji o 37% – 50% więcej: Play – 12 444, Orange – 13 462, T-Mobile – 13 566.
W 2023 roku obserwowaliśmy również kontynuację spektakularnego rolloutu Playa oraz dalszą rozbudowę sieci 5G Plusa.
W oczekiwaniu na “prawdziwe 5G”
Rok temu zadawaliśmy pytanie, czy 5G w 2023 roku będzie „game changerem” licząc, że jeszcze w II połowie 2023 roku zakończy się aukcja i zostaną uruchomione usługi 5G w paśmie 3,6 GHz. I choć aukcja się zakończyła, a decyzje rezerwacyjne zostały przyznane, to na korzystanie z “prawdziwego 5G” będziemy musieli poczekać zapewne do stycznia 2024 roku.
W 2023 roku odnotowaliśmy wzrost pokrycia 5G oraz zwiększenie penetracji urządzeń 5G – udział gmin z testami 5G wzrósł z 50 do 70% wszystkich gmin w Polsce, a udział testów 5G w ogólnej liczbie testów w sieciach mobilnych wzrósł dwukrotnie, do 9%. Pomimo tego, rok 2023 nie przyniósł większego przełomu i był kontynuacją sytuacji z lat poprzednich, czyli Plus w dalszym ciągu wykorzystywał przewagę związaną z posiadaniem pasma dedykowanego dla tej technologii. To trzeci rok z rzędu, kiedy download w sieci 5G tego operatora był blisko 2 razy wyższy niż u konkurentów.
Zasięg sieci 5G w latach 2021-2023 na podstawie testów SpeedTest.pl przedstawia poniższa grafika.
Internet domowy o prędkości 133 Mb/s
W latach 2020-2023 przyrosty szybkości w Internecie domowym były wyższe niż w przypadku Internetu mobilnego (121% vs. 72%), a w porównaniu z 2022 rokiem szybkość wzrosła o 21% do 133 Mb/s. Podobnie jak w poprzednich latach, o tej tendencji decydowały przede wszystkim migracje klientów do wyższych opcji prędkości oraz zwiększenie pokrycia kraju sieciami światłowodowymi.
Internet światłowodowy FTTH, czyli najszybsza technologia dostępu do Internetu w Polsce
Podobnie jak w poprzednich latach, popularność światłowodu FTTH rośnie. Nie jest to żadnym zaskoczeniem, gdyż światłowód FTTH jest bezkonkurencyjny w każdym z głównych parametrów jakościowych. W porównaniu z pozostałymi technologiami w kategorii Internetu domowego charakteryzuje się: prawie 2,5-krotnie szybszym downloadem (246 vs. 106 Mb/s), prawie 3-krotnie szybszym uploadem (108 vs. 38 Mb/s), 2-krotnie niższym opóźnieniem (11 vs. 23 ms).
Konsekwentnie rośnie liczba gmin, w których oferowany jest światłowód FTTH. W 2023 roku testy szybkości z udziałem tej technologii odnotowaliśmy w 1762 gminach, czyli w 71% wszystkich gmin w Polsce. W ciągu roku przybyło 91 gmin, w których po raz pierwszy użytkownicy SpeedTest.pl wykonali testy na sieciach FTTH. Na załączonych mapach widać wyraźny wzrost pokrycia obszarów z użytkownikami FTTH, szczególnie w centralnej Polsce, Lubelszczyźnie, Pomorzu, północnym Mazowszu, Świętokrzyskim i na południu kraju, Wciąż wyraźnie niedoinwestowane są Mazury, Podlasie i Podkarpacie.
Zasięg światłowodu FTTH w latach 2021-2023 według SpeedTest.pl przedstawia poniższa grafika.
Wi-Fi w Polsce to wąskie gardło dostępu do Internetu
Od kilku lat pokazujemy jak kluczowy wpływ na osiąganą prędkość Internetu ma router kliencki i jego standard Wi-Fi. Niestety na przykładzie sieci światłowodowych widać, że bardzo często w tej najlepszej technologii dostępowej działają albo stare technologicznie routery, albo też użytkownicy na stale “zakotwiczają się” w wolniejszej częstotliwości 2,4 GHz, pomimo posiadania routera obsługującego pasmo 5 GHz. Często również urządzenia Wi-Fi przełączają się automatycznie na niższą częstotliwość z powodu słabego zasięgu, związanego z dużą odległością od rutera. Niestety niewiele zmieniło się w ciągu roku w tym obszarze.
W 2023 roku w wolniejszym paśmie 2,4 GHz realizowanych było aż 36% testów (w 2022 r. – 38%) ze średnią prędkością zaledwie 44 Mb/s. Reszta pomiarów była realizowana w paśmie 5 GHz ze średnią prędkością 273 Mb/s. To prawdziwa przepaść - wciąż ponad 1/3 użytkowników technologii światłowodowych łączy się przez pasmo ograniczające kilkakrotnie prędkości przesyłania danych.
Podobnie wygląda sytuacja jeśli chodzi o standardy Wi-Fi. Wciąż najbardziej popularnym jest Wi-Fi 4, ze średnią prędkością zaledwie 82 Mb/s (46% testów vs. 47% w 2022 r.). Dopiero Wi-Fi 5 daje skokowy przyrost prędkości (282 Mb/s), a jeszcze bardziej imponujące wyniki daje Wi-Fi 6 ze średnią 515 Mb/s. Udział tego ostatniego wzrósł dwukrotnie, do 8%. Liderem jest tu Orange, ale w 2023 roku standard ten został wprowadzony też u innych operatorów.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»