24.01.2013 / Kampanie / Trendy
 

Od Ninja do Zastępczego Renifera. Tomasz Kuchno ocenia reklamy

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tomasz Kuchno, creative director agencji Netizens
 
arch. własne
arch. własne

Ostatnie miesiące w sieci minęły pod banderą kampanii proświątecznych. To ich było najwięcej i to one zdominowały w ostatnim czasie wszystkie popularne portale informacyjne i społecznościowe. Z jakim skutkiem?

Zanim jednak przejdę do okresu świątecznego warto wspomnieć o kampanii, która szeroko odbiła się echem w sieci i w mediach. Postać Ninja w kampanii AliorSync dosłownie i w przenośni zsynchronizowała się z cechami sprytnego narzędzia finansowego jakim było konto bankowe przeznaczone dla młodych, przedsiębiorczych i aktywnych ludzi przygotowane stricte pod internet.

Nieszablonowy landingpage, na który kierowany był ruch z nośników reklamowych, może z początku wydawał się aż nadto przekombinowany, ale tchnął pewnego rodzaju świeżość w standardową formę serwisów finansowych, do których się przyzwyczailiśmy. Na uwagę zasługuje przede wszystkim aplikacja na FB do szybkiego transferu pożyczonej gotówki np. od kolegi z pracy na zakup kebaba.

Kolejne miesiące to już okres przedświąteczny i wielki boom kampanii opartych o motywy konkursowe, loteryjne i jeszcze bardziej egzotyczne formy. Tymbark uruchamia akcję Kapslove Święta, którą osadza na platformie Facebookowej i rozdaje podarunki aktywnym użytkownikom wpatrzonym w sielankowy obrazek z prezentami. Grolsch Polska natomiast organizuje poprzez Facebooka wielką wymianę skarpetek i innych niechcianych prezentów świątecznych w zamian dając... butelkę piwa. Pomysł genialny.

Przy okazji świąt pojawiają się też kampanie społeczne. Nie ma się co dziwić, bo to sprzyjający okres niesienia pomocy innym. W ten oto sposób niewątpliwym bohaterem tego gorącego okresu przedświątecznego okazał się viral funkcjonujący pod nazwą Mafia dla Psa. Może jego forma nie wszystkim odpowiadała ze względu na bogate w epitety kwestie językowe.

Wydaje się właśnie, że ta kontrowersyjna mieszanka słów połączona z udziałem w spocie Piotra Cyrwusa stworzyła tak unikalny klimat. Wspaniałe jest to, że mimo iż mam styczność na co dzień z reklamą i wydaje mi się, że nic już nie jest w stanie mnie zaskoczyć - a tu nagle taka pozytywna niespodzianka. Pozytywna tym bardziej gdyż za całą akcją poszło wsparcie finansowe. Co ważne, określona kwota datków jakie miał w założeniu wygenerować viral została przekroczona

PZU stworzyło natomiast przyjemną opowieść utrzymaną w świątecznym klimacie z Reniferem Zastępczym w roli głównej. Jej wszechobecność w mediach, nośnikach outdoorowych oraz w internecie świadczyła o skali kampanii charakterystycznej dla tak dużego gracza. Należą się brawa za przedstawienie w kreatywny sposób usługi Assistance bez konieczności pokazywania pojazdów mechanicznych na nośnikach reklamowych.

Nie trafiły do mnie natomiast takie kampanie jak: Koniec świata z MediaMarkt - zajęła
nośniki na portalach informacyjnych i straszyła niekoniecznie datą...; Black Energy Drink pozostawiała wiele do życzenia. Mimo iż w rezultacie zdobyła szerokie grono fanów na platformie FB, finalnie akcja poszła w kierunku taniej erotyki.

Tomasz Kuchno, Creative Director Netizens

Od 10 lat związany z Netizens. Pracował m.in. dla takich marek jak: Axe, Winterfresh, Focus, National Geographic, RMF Maxxx, MTV Networks Polska, Sodexo, Nordea, Signal i wielu innych.

Zarządza działem kreacji i opracowuje koncepcje kreatywne dla rozwiązań online / offline. Współzałożyciel i aktywny działacz organizacji Rzeka.org.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: Alior Sync, kampanie, komentarz


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.