24.05.2010 / Webdesign
 

Empik.com na celowniku ekspertów

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
 
źródło: Empik
źródło: Empik

Strona internetowa Empiku przeszła gruntowne zmiany, począwszy od szaty graficznej, na systemie zarządzania treścią kończąc. O komentarz na temat zmian poprosiliśmy specjalistów branży internetowej.

Wojciech Adryańczyk/HypermediaWojciech Adryańczyk – art director w agencji Hypermedia (kreacja)

Nowy Empik to prawdopodobnie o wiele ciekawszy przypadek do analizy dla specjalistów od użyteczności niż kreacji.

Warstwa graficzna została zepchnięta na drugi plan, a pomimo to serwis sprawia wrażenie ciężkiego i nieprzyjaznego użytkownikowi z charakterystycznym dla polskiej czołówki [np. merlin.pl czy komputronik.pl] przepełnieniem treścią. Źle dobrana interlinia i chaotyczny sposób wyrównania tekstów nie ułatwiają skanowania zawartości.

Nieciekawe ikony oraz płaskie przyciski nie dodają serwisowi uroku. Promocje i nowości giną w natłoku treści i trudno jest znaleźć jakiś logiczny podział zawartości na stronie głównej. Nie porównywałem cen, ale już sam wygląd koszyka zdecydowanie nie zachęca do kupowania.

Czy można było lepiej? Owszem. Trochę szkoda, że ciekawa identyfikacja Empik nie została wykorzystana w większym stopniu. Trochę żal, że bardzo przyjemny empikowy font został w większości wypadków zastąpiony systemową przeciętnością. Trochę smutno, że przy tak szybkich łączach internetowych, nie skorzystano bardziej z dobrodziejstw jakie oferuje photoshop. Pozostaje mieć nadzieję, że przeciętny użytkownik braków tych nie zauważy.  Nam w branży łza się kręci w oku nie po raz pierwszy. Ale przeżyjemy.

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 | 3 | 4 |
  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Komentarze (27)
Łukasz Plutecki
1. Łukasz Plutecki 24.05.2010 / 10:39
Tak to jest jak dział marketingu (product managerzy) biorą się za (swoich informatyków i ) redesign serwisu.

Wewnętrzne interesy i chęć uzyskania jak najlepszych wyników 'na danym dziale' czy produkcie sprawia, iż strona zaczyna przypominać słup ogłoszeniowy. Ogłoszenie, które jest największe i najbardziej widoczne jest najlepsze...

Web jest specyficznym medium - zupełnie innym niż plakat, bilboard czy sklep (rozumiany jako medium dla merchandiserów).
Maciej Szandar
2. Maciej Szandar, 82.210.130.*, 24.05.2010 / 12:22
O wreszcie ktos porzadnie skomentowal serwis - brawo dla pana WK
Mateusz
3. Mateusz, 195.164.48.*, 24.05.2010 / 12:54
Widać że Pan od SEO to chyba nigdy z SEO nie miał doczynienia, akurat meta keywords to najmniejszy problem, bo wyszukiwarka Google nie bierze ich nawet pod uwagę przy tworzeniu rankingu strony.

Błędów od strony SEO na http://empik.com jest cała masa i raport odnośnie tego wymagałby kilku stron A4, widać zapomnieli o tym, bo wydaje im się że już są tak wielcy że nie muszą, ktoś inny z chęcią zajmie ich miejsce.

Podstawy: główne kategorie nie mają unikalnych tytułów np. http://empik.com - filmy czy kompletne zignorowanie nagłówków hx.

Pozdrawiam
i radzę znajdzie sobie lepszego specjalistę SEO
sauo
4. sauo, 195.205.87.*, 24.05.2010 / 13:47
Do pana Wojciecha A. który pisze: "Trochę żal, że bardzo przyjemny empikowy font został w większości wypadków zastąpiony systemową przeciętnością." Pragnę przypomnieć, że empik pro jest czcionką niestandardową, której użytkownicy nie mają więc nie będą jej widzieć nawet jeśli jej użyjemy w tekstach na stronie. Została użyta czcionka bardzo podobna do empik pro - Tahoma. Wszędzie indziej tj. na kreacjach jest empik pro. Co do możliwości wykorzystania photoshopa - najczęściej więcej znaczy gorzej a mniej znaczy lepiej i jako art director powinien Pan to doskonale wiedzieć... Płaska grafika którą stosujemy w serwisie jest odzwierciedleniem stylu brand manuala empiku co widać wyraźnie także w salonach - spójność i konsekwencja stylu graficznego w wizerunku firmy to również bardzo ważna kwestia. Także o tym powinien Pan, jeśli niedzieć, to na pewno słyszeć...
Rafał Krawczyk
5. Rafał Krawczyk 24.05.2010 / 14:38
Płaska grafika którą stosujemy w serwisie jest odzwierciedleniem stylu brand manuala empiku co widać wyraźnie także w salonach - spójność i konsekwencja stylu graficznego w wizerunku firmy to również bardzo ważna kwestia.

Brand manual nie upoważnia, a tym bardziej nie usprawiedliwia:
- grafiki bez polotu
- zduszonego ze sobą tekstu
- braku czytelności oraz przejrzystości
- braku intuicyjności

Zamiast powoływać się na manuale szlifuj pan umiejętności posługiwania się narzędziami, bo o wyobraźnię musisz się pomodlić.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.