Prosty, wręcz banalny szablon, to - zdaniem ekspertów - największa wada nowej wersji witryny RMF24.
Na początku września radio RMF FM odświeżyło swój internetowy serwis z wiadomościami - rmf24.pl. Strona zyskała nowy wygląd, w którym w oczy rzuca się minimalizm. Główny element strony tworzą Fakty dnia, w którym internauci przeczytają dziesięć najważniejszych wiadomości. Twórcy wzbogacili dział o galerie zdjęć czy filmy. Witryna eksponuje ramkę Polecamy, w której redaktorzy chwalą się wybranymi materiałami.
Na podstronie Tylko w RMF24 można znaleźć profile dziennikarzy pracujących dla stacji. W tym dziale będą umieszczone materiały tworzone na wyłączność grupy. Reporterzy reklamują też swoje profile na Twitterze.
Jak zmiany oceniają eksperci?
Jarosław Rzepecki, information architecture / team leader, Hypermedia Isobar
Nowa strona główna serwisu informacyjnego RMF24 na pierwszym złamaniu prezentuje się dobrze. Widać przede wszystkim przejrzyste menu i prezentację najważniejszych informacji, czyli dokładnie to czego można oczekiwać od serwisu informacyjnego. Jednak w trakcie przewijania strony w dół zaskakuje zmienna liczba kolumn i ich podział. Zaczyna się od rozdziału 2/3 i 1/3, następnie 1/2 i 1/2, by na końcu przejść w 3 x 1/3.
Taka niekonsekwencja istotnie utrudnia skanowanie strony, a nawet może wywołać nieprzyjemny efekt zbliżony do oczopląsu. Prezentacja treści w modułach oparta jest o sprawdzone standardy tak więc użytkownicy na tym poziomie nie powinni mieć żadnych problemów z wyborem treści dla siebie.
Serwis RMF24 nie jest bardzo mocno powiązany z radiem, ale możliwe że taka integracja nie była zakładana. Jednakże w miejscach gdzie te media się przenikają są pewne niedoróbki na przykład w module archiwum dźwięków na stronie głównej. Jest to chronologiczna lista nagrań audycji, której opis ogranicza się do daty emisji.
Informacja taka jest niewystarczająca do wygodnego wyboru audycji do odsłuchania, dopiero po kliknięciu pod częścią nagrań pojawia się opis, ale najczęściej po drugim kliknięciu w przycisk odtwarzania można zapoznać się z treścią nagrania. Sytuacji nie ratują filtry po kategoriach tematycznych i prowadzących. Użyteczność tego modułu pozostawia wiele do życzenia.
Na ogólną pochwałę zasługuje serwis RMF24 w wersji mobilnej. Zapewnia on dobrą nawigację po artykułach. Użytkownik który znalazł artykuł na telefonie, nie powinien mieć problemu by wrócić do niego na komputerze, co jest istotne w kontekście stale powiększającej się grupy użytkowników korzystających z Internetu poprzez wiele urządzeń. Niestety projektanci nie zmierzyli się z treściami, które nie są bieżącymi tekstowymi wiadomościami. W wersji klasycznej część artykułów jest agregowana w Raporty takie jak Adamek, Kryzys finansowy, Libia.
Niestety tej formy nawigacji w serwisie mobilnym użytkownik nie znajdzie. Tak samo dzieje się z treściami dodatkowymi jak kursy walut w serwisie ekonomicznym, których w wersji mobilnej nie znajdziemy. Posiadacze smartphonów, którzy z powodzeniem mogliby oglądać materiały wideo, zostali pozbawieni takiej możliwości i w tym celu muszą korzystać z wersji klasycznej. Jednakże te ograniczenia niewątpliwie wpłynęły pozytywnie na ogólną czytelność serwisu.
Podsumowując nowy serwis RMF24 został wykonany przejrzyście i zgodnie z większością współczesnych dobrych praktyk z zakresu architektury informacji. Nie udało się uniknąć pewnych błędów, ale jest to normalne dla projektów tej skali. Ogólnie serwis został wykonany dobrze i jest dobrym krokiem na przód.
Michał Kubik, creative director, FireFly Creation
Trzymanie się zasady "less is more" u niektórych prowadzi do minimalistycznego i eleganckiego designu, a u niektórych do prostactwa wizualnego. Portalowi rmf24.pl niestety bliżej jest do tego drugiego przypadku.
Projektanci strony, chcąc aby była ona maksymalnie czytelna, w mojej opinii bardzo ją zubożyli. Jedynym wyróżniającym się na niej elementem graficznym jest odcinająca się od reszty granatowa belka, na której w możliwie najprostszy sposób podano nazwy działów.
Reszta strony jest zlewającą się biało-szarą płaszczyzną, bez żadnych akcentów czy wyróżników. A szkoda, bo portale informacyjne mogą wyglądać naprawdę dobrze. Wystarczy chociażby zobaczyć bardzo elegancką i niezwykle czytelną stronę cnn.com.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
mądrale.. www.guardian.co.uk to też nie jest najlepszy przykład minimalistycznego website\'u, poza tym niezbyt przyjemny dla oczu,<br /> za duzo kolorów, lepszy chyba jest <a href=\"www.bbc.co.uk/news/\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">www.bbc.co.uk/news/</a><br /> problem z rmf24 jest taki że jest po prostu i zwyczajnie brzydki...<br />
To nie jest styl minimalstyczny i warto było by nie nadużywać tego terminu w przypadku nudnych layuotów.
www.guardian.co.uk - check it. Czy jest oczojebny i czy informuje? Nie jest. Informuje. RMF to <a href=\"http://nuda.pl\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://nuda.pl</a> - taka podstrona <a href=\"http://wp.pl\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://wp.pl</a> na ktorej nie wczytal sie css.
Bardzo dobre posunięcie. MInimalizm to podstawa w serwisach informacyjnych. Brawa dla rmf24 Serwis ma informowac a nie byc oczojebny
Elegancja i minimalizm tak - ale gdzie przyjazność?!<br /><br /> Modernizacja dotknęła strony startowej, redakcji zależało na ekspozycji najważniejszych wpisów ukrytych w kategoriach. Modułowo ukazano najważniejsze sekcje serwisu, niestety przejrzystość na tym ucierpiała, na szczęście wewnątrz/w kategoriach pozostał czytelny układ zajawek, który upraszcza nawigację:) Oceniam ten galimatias na 3+, jak dla mnie to wersja Beta, podano więcej treści ale utrudniono dostęp do informacji.
Strona informacyjna nie jest do podziwiania. <br /> Zmiana super - strona o wiele czytelniejsza bez zbędnych wodotrysków.