Użytkownicy będą mieć problem, by się przyzwyczaić do Osi Czasu, którą od dziś można ustawić na fanpage'u. Za miesiąc wszystkie strony będą tak wyglądać. Specjaliści są jednak przekonani, że nowy design pozwoli na większą swobodę i kreatywność w prowadzeniu strony.
Łukasz Dębski, strategy manager, Socializer
Już od września zeszłego roku, gdy na konferencji f8 wprowadzono Timeline dla profili osobistych, wiele osób spekulowało czy taki wygląd będą miały w przyszłości także strony. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że tak. Co zmieniło się w ich wyglądzie? Bardzo wiele.
Przede wszystkim można dodać coverphoto - duże, widoczne na samej górze strony zdjecie, które promuje markę, produkty czy podejmowane działalności (na przykład konkurs). Wszystkie zakładki zostały przeniesione na górną część strony, pod coverphoto, dzięki czemu są bardziej widoczne, a dodatkowo łatwo możemy zmieniać grafiki tych zakładek. Grafiki w zakładkach mają szerokość 810 px, podczas gdy wcześniej miały 520 px.
Dodawane posty, szczególnie te ze zdjeciem, są bardziej widoczne na timeline strony niż było to we wcześniejszym ułożeniu. Podobnie jak na profilowym Timeline, można skupiać uwagę na ważniejszych informacjach (zwiększać ich szerokość) lub chować mniej interesujące wpisy. Bardzo fajnie nowy układ strony mogą wykorzystać firmy z kilkudziesięcioletnią tradycją. Przykładowo Coca-Cola może w każdym ważnym dla nich roku, począwszy od powstania firmy, umieścić informacje na przykład o wyprodukowaniu pierwszej partii napoju, o pierwszej reklamie prasowej i telewizyjnej itp.
Czy nowy wygląd stron to zmiana na lepsze? Na pewno na początku użytkownicy będą zaskoczeni tymi zmianami, jednak przyzwyczają się do tego, tak jak do wszystkich innych zmian wprowadzanych przez Facebook. Zastanawiam się tylko, jak te zmiany wpłyną na poziom zaangażowania osób na stronach, ale na odpowiedź na to pytanie trzeba poczekać kilka miesięcy.
W nowych stronach mamy kilka interesujących elementów, które mogą podnieść ich funkcjonalność i zaangażowanie użytkowników. Przede wszystkim widzimy na stronie aktywność naszych znajomych (wspomnienia o stronie, liczba znajomych, którzy lubią stronę) dzieki czemu Facebook zachęca nas do polubienia fanpage'a i skomentowania posta. Lubiący stronę będą mogli wysłać prywatną wiadomość do fanpage'a - funkcja ta na pewno będzie wykorystywana w czasie przeprowadzania konkursów. Dokładnie widoczne są już tylko dwie zakładki, aby zobaczyć kolejne trzeba kliknąć strzałkę i rozwinąć je - tym samym, moim zdaniem, zmniejsza się ważność dodatkowych zakładek.
Dla administratorów także wprowadzono kilka zmian. Na Timeline administrator może „przypiąć” na max 7 dni ważny dla strony post (na przykład posty o konkursach czy innych interesujących fanów wydarzeniach). Można pokzywać ważniejsze informacje klikając na „gwiazdkę” przy poście (zwiększa się wtedy szerokość posta) lub chować mniej interesujące wpisy. Nie można kierować automatycznie osoby pierwszy raz odwiedzającą naszą stronę do konkretnej zakładki (prawdopodobnie będzie to można zrobić z poziomu panelu reklamowego).
Na pewno na początku zwiększy się ilość pracy dla grafików. Będą oni musieli stworzyć grafiki do coverphoto czy na zakładki. Ogólnie prowadzący fanpage na pewno będzie musiał poświecić kilka godzin na zapoznanie się ze wszystkimi zmianami oraz sprawdzić, jak one wpływają na zaangażowanie użytkowników. Następnie trzeba będzie pomyśleć nad nowymi taktykami angażowania użytkowników – przejść z dodawania niepowiązanych ze sobą postów na dodawanie postów, które będą tworzyły historie, które dzięki Timeline będą układały się w spójną narrację. Przysporzyć to może wiele pracy, ale efekt na pewno będzie tego warty.
Facebook od 29 lutego zastępuje Classic Premium Ads ulepszonymi Premium Ads’ami. Dzięki tym zmianom, jak sam Facebook twierdzi, dotrzemy do większej liczby osób. Facebook testując format Premium zauważył, że dzięki większemu formatowi reklamy i bardziej widocznemu elementowi social context (informacja, że mój znajomy lubi jakąś stronę) podniosło się o 40 procent zaangażowanie, 80 procent więcej osób zapamiętywało markę oraz o 16 procent więcej użytkowników dzięki reklamie zostawało fanami.
Dlatego właśnie, aby umożliwić większe zaangażowanie na stronie, Facebook wprowadza te nowe formaty. Będziemy mogli je wykorzystać aby promować dodane na stronie zdjęcie, video, pytanie, status, wydarzenie i link. Dodatkowymi możliwościami reklamy będzie umieszczanie ich na nowym, „pożegnalnym” ekranie, który użytkownik zobaczy po wylogowaniu się z serwisu. Także wielką nowością jest to, że kupione przez nas reklamy będą kierowane do użytkownikow wersji mobilnej serwisu (m.facebook.com oraz aplikacji na Androida i iOS).
Interesująca formą reklamy będzie Reach Generator, forma reklamy, która pozwoli nam dotrzeć do około 75 procent naszych fanów na stronie z treścią, którą chcemy wypromować (codziennie publikowanymi przez nas postami). Reklama ta na pewno wpłynie na zwiększenie zaangażowania użytkowników w publikowane treści.
Marcin Nagraba, project manager, SmartNet Research & Solutions
Ogólnie rzecz biorąc wszystkie zmiany na Facebooku mają na celu zwiększenie zaangażowania użytkowników. Timeline w założeniu ma wizualne uatrakcyjnienie treści prezentowanych na profilach zarówno prywatnych jak i instytucjonalnych. Nowa architektura pozwala na znacznie lepsze eksponowanie zdjęć oraz na chronologiczną (auto)prezentację poprzez postowanie i wartościowanie wydarzeń na osi czasu. Wadą timeline’a jest jednak mniejsza intuicyjność, co może powodować problemy w poruszaniu się po serwisie, a w efekcie skrócenie czasu spędzanego na profilach. Zlikwidowano także landing page’a, widoczne są jedynie cztery zakładki (w tym zawsze zakładka ze zdjęciami), a to może ograniczać liczbę wejść na przykład na aplikacje.
Moja ocena tych zmian będzie zależała od wzrostu bądź spadku zaangażowania na fanpage’ach. Na dziś jestem optymistą.
Prócz wspomnianej nowej architektury timeline’a - dodano kilka funkcjonalności, między innymi indywidualne wiadomości (e-mail firmowy), akcentowanie aktywności znajomych na fanpage’u, wybór daty postu (także wstecz) oraz jego wyróżnienie, a także nowy panel administratora. Nie zmienią one istotnie mechanizmów angażujących fanów, za to wpłyną raczej na większe uzależnienie organizacji od jej fanpage’a.
Facebook stara się tymi zmianami zwiększyć zaangażowanie i zasięg treści publikowanych przez marki. Dodatkowa praca dla specjalistów social media będzie polegała na przyswojeniu i przetestowaniu nowych mechanizmów, a to serwis stara się nam mocno ułatwić.
Istotną nowością jest zmiana filozofii reklam na Facebooku – „from ads to stories”. Reklamy mają przede wszystkim zwiększać zaangażowanie fanów, a nie, jak obecnie, głównie ich przyciągać na fanpage’a. Na konferencji Facebook Marketing Talks zaproponowano nowe mechanizmy promowania treści (na przykład Reach Generator czy Premium on Facebook). Fanom będą pokazywać się między innymi sponsorowane posty w newsfeedzie i w prawej kolumnie, dodatkowo także w wersjach mobilnych Facebooka.
Dawid Szczepaniak, creative director, Pride&Glory Interactive
Z pewnością możliwe jest teraz znacznie bogatsze i ciekawsze przedstawienie życia marki, jej historii, ważnych momentów - po prostu nowa nawigacja umożliwia prostsze dotarcie do starszych treści, które teraz przedstawione są na linii czasu.
Funkcjonalności nie są aż takie nowe - bo znane już z timeline dla profili prywatnych. Zaskoczenia więc nie było.
Czy content designerom przybędzie pracy? Owszem, choć może nie tyle content designerom, co kreacji. Nowy interface wręcz wymusza publikację bogatszych, ciekawszych treści - zdjęć, filmów, animacji. A niestety większość z polskich marek obecnych na Facebooku skupia się tylko i wyłącznie na treściach pisanych - prawdopodobnie z racji, iż większość klientów nie zgodzi się na dorzucenie do fee za obsługę Facebooka kilkunastu, kilkudziesięciu godzin art directora.
W nowej odsłonie graficznej profili marek same teksty będą wyglądały po prostu biednie i nieatrakcyjnie.
Michał Sadowski, współzałożyciel, Brand24
Jako grafik jestem fanem Timeline bo daje nowe możliwości kreatywnego zagospodarowania przestrzeni dostępnej na stronach Facebooka. Usability pozostawia jednak wiele do życzenia. Brakuje m.in. łatwego dostępu do treści video publikowanych przez fanpage lub osobę.
Kluczowy zarzut związany z użytecznością odnosi się natomiast do miejsca publikacji treści na fanpage'ach. Treść taka jak statusy, zdjęcia, linki - wyświetla się bardzo nisko na stronie, a przecież to ona jest najważniejsza i to ona powinna być najlepiej eksponowana. Kluczowe miejsce zajmuje natomiast ogromny "baner reklamowy", który mimo że daje spore pole do popisu grafikom - nie jest tym po co ludzie wchodzą na fanpage. Warto dodać, że nie jestem w tej opinii osamotniony.
Na początku tego miesiąca zbadaliśmy reakcje polskich Internautów na timeline na profilach prywatnych osób. 36 procent użytkowników uznało te zmiany za negatywne przy tylko 8 procent poparcia dla Timeline.
Norbert Kilen, social media strategy director, Think Kong
Moim zdaniem zmiana jest na plus. Powstała nowa przestrzeń na branding, większe możliwości, łatwiejsze zarządzanie, czytelniejszy układ treści oraz spójność z timeline profili prywatnych – trudno w tej sytuacji nie zauważyć wielu oczywistych korzyści jaka przyniosła zmiana.
Zmiany są bardzo interesujące i na pewno spodobają się wielu osobom. Zwłaszcza na pochwałę zasługuje czytelny widok interakcji z fanami. Obiecująca wydaje się też możliwość wyróżniania ważniejszych postów i tworzenia „kamieni milowych”. Nie miałem jeszcze okazji dobrze poznać wszystkich nowych możliwości, ale wydaje mi się, że mogą wnieść sporo dobrego.
Nie sądzę, żeby wprowadzone zmiany miały spowodować zwiększenie nakładu pracy niezbędnej do efektywnego prowadzenia swojej strony na Facebook. Najbardziej czasochłonne i absorbujące jest i tak prowadzenie rozmowy z fanami i przygotowywanie dla nich atrakcyjnych treści. A w tych obszarach wprowadzone nowości nic nie zmieniają.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Ja w momencie wprowadzanie timeline\'ów rezygnuje z Facebooka. Wkurza mnie ten układ treści w całkowicie go nie rozumiem. Czy przesiądę się na + ? Wątpię raczej zrezygnuje całkiem z serwisu społecznościowego.
<br /> Sorry nie wkleiłem linka:<br /><br /><a href=\"http://www.facebook.com/pages/zapytajpl/231728888502\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">Nowy Facebook layout</a>
Zmiana na + choć inwencji polskich marek jak na razie nie widać. Jak na razie najciekawszy nowy layout polskiej strony Facebookowej ma <a href=\"http://Zapytaj.pl\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://Zapytaj.pl</a> <br /><br /><a href=\"http://www.facebook.com/pages/zapytajpl/231728888502\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">Nazwa linka...</a>
Norbert Kilen: <blockquote>spodobają się wielu osobą</blockquote><br /> Ale byk! \"Director\" bez podstawówki?