
Łukasz Dębski, strategy manager, Socializer
Już od września zeszłego roku, gdy na konferencji f8 wprowadzono Timeline dla profili osobistych, wiele osób spekulowało czy taki wygląd będą miały w przyszłości także strony. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że tak. Co zmieniło się w ich wyglądzie? Bardzo wiele.
Przede wszystkim można dodać coverphoto - duże, widoczne na samej górze strony zdjecie, które promuje markę, produkty czy podejmowane działalności (na przykład konkurs). Wszystkie zakładki zostały przeniesione na górną część strony, pod coverphoto, dzięki czemu są bardziej widoczne, a dodatkowo łatwo możemy zmieniać grafiki tych zakładek. Grafiki w zakładkach mają szerokość 810 px, podczas gdy wcześniej miały 520 px.
Dodawane posty, szczególnie te ze zdjeciem, są bardziej widoczne na timeline strony niż było to we wcześniejszym ułożeniu. Podobnie jak na profilowym Timeline, można skupiać uwagę na ważniejszych informacjach (zwiększać ich szerokość) lub chować mniej interesujące wpisy. Bardzo fajnie nowy układ strony mogą wykorzystać firmy z kilkudziesięcioletnią tradycją. Przykładowo Coca-Cola może w każdym ważnym dla nich roku, począwszy od powstania firmy, umieścić informacje na przykład o wyprodukowaniu pierwszej partii napoju, o pierwszej reklamie prasowej i telewizyjnej itp.
Czy nowy wygląd stron to zmiana na lepsze? Na pewno na początku użytkownicy będą zaskoczeni tymi zmianami, jednak przyzwyczają się do tego, tak jak do wszystkich innych zmian wprowadzanych przez Facebook. Zastanawiam się tylko, jak te zmiany wpłyną na poziom zaangażowania osób na stronach, ale na odpowiedź na to pytanie trzeba poczekać kilka miesięcy.
W nowych stronach mamy kilka interesujących elementów, które mogą podnieść ich funkcjonalność i zaangażowanie użytkowników. Przede wszystkim widzimy na stronie aktywność naszych znajomych (wspomnienia o stronie, liczba znajomych, którzy lubią stronę) dzieki czemu Facebook zachęca nas do polubienia fanpage'a i skomentowania posta. Lubiący stronę będą mogli wysłać prywatną wiadomość do fanpage'a - funkcja ta na pewno będzie wykorystywana w czasie przeprowadzania konkursów. Dokładnie widoczne są już tylko dwie zakładki, aby zobaczyć kolejne trzeba kliknąć strzałkę i rozwinąć je - tym samym, moim zdaniem, zmniejsza się ważność dodatkowych zakładek.
Dla administratorów także wprowadzono kilka zmian. Na Timeline administrator może „przypiąć” na max 7 dni ważny dla strony post (na przykład posty o konkursach czy innych interesujących fanów wydarzeniach). Można pokzywać ważniejsze informacje klikając na „gwiazdkę” przy poście (zwiększa się wtedy szerokość posta) lub chować mniej interesujące wpisy. Nie można kierować automatycznie osoby pierwszy raz odwiedzającą naszą stronę do konkretnej zakładki (prawdopodobnie będzie to można zrobić z poziomu panelu reklamowego).
Na pewno na początku zwiększy się ilość pracy dla grafików. Będą oni musieli stworzyć grafiki do coverphoto czy na zakładki. Ogólnie prowadzący fanpage na pewno będzie musiał poświecić kilka godzin na zapoznanie się ze wszystkimi zmianami oraz sprawdzić, jak one wpływają na zaangażowanie użytkowników. Następnie trzeba będzie pomyśleć nad nowymi taktykami angażowania użytkowników – przejść z dodawania niepowiązanych ze sobą postów na dodawanie postów, które będą tworzyły historie, które dzięki Timeline będą układały się w spójną narrację. Przysporzyć to może wiele pracy, ale efekt na pewno będzie tego warty.
Facebook od 29 lutego zastępuje Classic Premium Ads ulepszonymi Premium Ads’ami. Dzięki tym zmianom, jak sam Facebook twierdzi, dotrzemy do większej liczby osób. Facebook testując format Premium zauważył, że dzięki większemu formatowi reklamy i bardziej widocznemu elementowi social context (informacja, że mój znajomy lubi jakąś stronę) podniosło się o 40 procent zaangażowanie, 80 procent więcej osób zapamiętywało markę oraz o 16 procent więcej użytkowników dzięki reklamie zostawało fanami.
Dlatego właśnie, aby umożliwić większe zaangażowanie na stronie, Facebook wprowadza te nowe formaty. Będziemy mogli je wykorzystać aby promować dodane na stronie zdjęcie, video, pytanie, status, wydarzenie i link. Dodatkowymi możliwościami reklamy będzie umieszczanie ich na nowym, „pożegnalnym” ekranie, który użytkownik zobaczy po wylogowaniu się z serwisu. Także wielką nowością jest to, że kupione przez nas reklamy będą kierowane do użytkownikow wersji mobilnej serwisu (m.facebook.com oraz aplikacji na Androida i iOS).
Interesująca formą reklamy będzie Reach Generator, forma reklamy, która pozwoli nam dotrzeć do około 75 procent naszych fanów na stronie z treścią, którą chcemy wypromować (codziennie publikowanymi przez nas postami). Reklama ta na pewno wpłynie na zwiększenie zaangażowania użytkowników w publikowane treści.
BIZZIT S.A. to Mistrz Polski w pozycjonowaniu stron internetowych już w 2008 roku (oraz nagrody i wyróżnienia)....
Zobacz profil w katalogu firm »
Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...
Zobacz profil w katalogu firm »
Tworzymy nowoczesne dedykowane web aplikacje. Naszą domeną jest bezkompromisowa jakość kodu, bezpieczeństwo oraz...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i...
Zobacz profil w katalogu firm »
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe.
Świadczymy usługi związane z...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie.
Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Norbert Kilen:
Ale byk! "Director" bez podstawówki?
Zmiana na + choć inwencji polskich marek jak na razie nie widać. Jak na razie najciekawszy nowy layout polskiej strony Facebookowej ma http://Zapytaj.pl
Nazwa linka...
Sorry nie wkleiłem linka:
Nowy Facebook layout
Ja w momencie wprowadzanie timeline'ów rezygnuje z Facebooka. Wkurza mnie ten układ treści w całkowicie go nie rozumiem. Czy przesiądę się na + ? Wątpię raczej zrezygnuje całkiem z serwisu społecznościowego.