Wypełnianie formularzy w urządzeniach przenośnych wiąże się zazwyczaj ze sporą iloscią ograniczeń: ekrany są małe, połączenia wolne, a wprowadzanie tekstu utrudnione. Taka sytuacja zmusiła deweloperów i projektantów do szukania nowych sposobów na poprawienie życia użytkownikom. Wszystko po to, aby użytkownicy mogli wprowadzać dane szybciej i łatwiej.
Zgodnie z licznymi prognozami, przyszłość należy do urządzeń przenośnych. Coraz więcej internautów rezygnuje lub ogranicza korzystanie z tradycyjnego Internetu na rzecz jego wersji mobilnej (patrz: Opera Mini ma ponad 50 mln użytkowników).Nic dziwnego zatem, że użytkownicy mają chcą lepszych usług i mają większe wymagania niż kiedyś (np. Użytkownicy telefonów komórkowych chcą spersonalizowanych usług). Warto zdawać sobie sprawę, jakie niedogodności czekają na użytkowników smartfonów już na poziomie wypełniania formularzy i - co ważniejsze - jakie rozwiązania proponują swoim klientom różni producenci.
Pole Zoom
Podczas wypełniania formularza przydatna często okazuje się funkcja "zoom", która pozwala na powiększenie poszczególnych jego fragmentów. Pozwala to uniknąć lub poprawić błędy czy po prostu dokładnie sprawdzić wprowadzane dane. Problem w tym, że czasem, po powiększeniu części formularza, poza oknem widoku znika jego inna równie istotna część, choćby część pola, które należy wypełnić.
By ograniczyć tego typu problemy, przeglądarka Safari w iPhone Apple funkcję zoom wzbogaca o specjalnego asystenta. W formularzu wyświetlane są przyciski: "Poprzedni", "Dalej", "Autouzupełnianie" i "Gotowe" ułatwiające poruszanie się i wypełnianie formularza. Bez widocznego oznakowania, użytkownik może łatwo zapomnieć, np. na jakie pytanie powinien odpowiedzieć.
Formaty wejściowe
Niektóre telefony przeglądarek rozpoznają określone typy wejść (część standardowo rozwijających HTML5) i dostosowują do nich sposoby wprowadzania danych. Na przykład określenie wkładu typu url sprawia, że pojawia się wirtualna klawiatura alfanumeryczna ze znakami ".", "/" I ". Com"; e-mail - warunkuje pokazanie się klawiatury alfanumerycznej z "." I "@". Zasugerowanie odpowiednio dopasowanej klawiatury ułatwia i przyspiesza korzystanie z formularza.
Hasła maskowania
W większości przypadków przy wpisywaniu hasła wprowadzane znaki są automatycznie ukrywane - ma to na celu zachowanie względów bezpieczeństwa. Jednocześnie jednak cierpi na tym użyteczność - użytkownicy nie mają możliwości weryfikacji tego, co wpisują.
Wiele urządzeń mobilnych rozwiązuje ten problem poprzez wyświetlanie w osobnym polu wpisywanych znaków w postaci zaciemnionej - z krótkim opóźnieniem.
Okno kontrolne
Kolejna trudność, z jaką mają do czynienia użytkownicy urządzeń mobilnych, to rozwijane menu, a dokładnie - próba wybrania z niego jednej opcji. Odnalezienie hasła i kliknięcie w nie w taki sposób, by np. nie pomylić go z innym lub niechcący nie zamknąć menu, wymaga często sporo wprawy.
Tu z pomocą przychodzi Apple, który prezentuje użytkownikom pop-up menu sterowania. W wyskakującym okienku wyświetlane są w powiększeniu opcje menu zawarte w liście, które mogą być przewijane przy różnych prędkościach. Wybór przy takiej formie wydaje się zatem łatwiejszym zadaniem.
Język kontroli
Niektóre z systemów wprowadzają niestandardowe narzędzia kontrolne dostępne dla twórców aplikacji - takie, jak: suwaki, przyciski, wzory ocen, scrobbling. Wprowadzane są one w miejsce standardowego formularza kontroli.
Orientacja
Użytkownicy urządzeń przenośnych korzystają z ich wersji zarówno poziomej, jak i pionowej. Mobilne formularze powinny być zatem dostosowane do obu opcji. Takie rozwiązanie daje formularz redagowania wiadomości e-mail na Androida.
Sterowanie głosem
Googlowski telefon Nexus One pozwala użytkownikom korzystać za pomocą głosu z dowolnego pola tekstowego w aplikacji. To, w jaki sposób skorzystać można z opcji audio, można przekonać się oglądając film poniżej.
Ci, którzy już teraz korzystają z Internetu z poziomu urządzeń przenośnych, wiedzą, jak bardzo ta forma różni się od klasycznej. Liczba jego użytkowników rośnie. Zgodnie z przewidywaniami firmy badawczej ABI Research w 2014 roku na świecie z urządzeń mobilnych korzystać będzie ponad 2 miliardy osób. Już teraz zatem producenci zadbać musza o swoich przyszłych i obecnych klientów. Jak widać, czasem proste rozwiązania mogą znacznie ułatwić pracę, warto by zdawali sobie z tego sprawę zarówno deweloperzy, jak i klienci - to ich oczekiwania bowiem przede wszystkim napędzają rynek.
Źródło: Smashing Magazine
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Myślę, że facebook dobrze wytycza standardy projektowania nowych stron mobilnych włączając w to obsługę formularzy. W tym przypadku developerzy bardzo przemyśleli wszystkie wersje smartfonów i udało im się osiągnąć pewien standardowy framework.