
Narzędzia, które ułatwią życie mikro-przedsiębiorcy i nie uderzą w portfel.
Przy start upach kluczowa jest optymalizacja dwóch zasobów, których na początkowym etapie rozwoju biznesy mają zazwyczaj bardzo ograniczoną ilość, czyli środków finansowych i czasu. Poniżej klika narzędzi, które ułatwią życie każdemu mikro-przedsiębiorcy, jednocześnie nie uderzając po portfelu.
Ameryki nie odkrywam, ale jestem pewien, że nie każdy zna programy z poniższej listy.
Zendesk
To narzędzie client service, które pomaga zapanować nad korespondencją z klientami. Start upy powinny cechować się idealnym wsparciem klienta, zrażenie konsumentów na tym etapie może zaważyć na sukcesie całej firmy.
Dzięki programowi zgłoszenia od klientów są ticketowane, istnieje możliwość połączenia z platformą nie tylko maili ale również kanałów Social Media takich jak Twitter i Facebook, automatycznie tworzone są profile klientów pamiętające dotychczasowe zgłoszenia. Szablony odpowiedzi i wiele innych funkcjonalności sprawia, że jest to najlepsze narzędzie online client service jakie znalazłem.|
Korzyścią są również niskie opłaty miesięczne (starter to $2 za stanowisko) a do tego 30 dniowy darmowy okres testowy. Niestety, dla niektórych start upów problemem może być brak polskiej wersji językowej.
MailChimp
Większość start upów wcześniej czy później zaczyna wykorzystywać mailing jako dodatkowy kanał pro-sprzedażowy. Pomocne będzie tu narzędzie MailChimp. Platforma dostępna na różnych urządzeniach (w tym np. dedykowana aplikacja na iPady). Dodatkowo użytkownicy mogą korzystać z darmowych szablonów newsletterów, możliwości targetowania po miejscu zamieszkania, źródła pozyskanego adresu mailowego, sprawdzenia ile odbiorców z naszej bazy korzysta z mediów społecznościowych.
Największą przewagą MailChimp jest również cena – możesz wysłać 6 maili miesięcznie do bazy liczącej do 2 000 użytkowników zupełnie za darmo – pod warunkiem, że zamieścisz logo MailChimp w stopce tych maili.
Canva
Media społecznościowe, są dla wielu start upów B2C jednym z podstawowych kanałów komunikacji oraz client service. Jednak nie każdą firmę stać na współpracę z grafikiem i regularne wsparcie komunikacji w tym zakresie. Pomóc może Canva – edytor grafik online działająca w systemie drag and drop umożliwiający tworzenie infografik, grafik do mediów społecznościowych (postów, cover photo, awatarów), grafik na blogi, zaproszeń, kolaży a nawet wizytówek.
Korzystanie z Canva jest zupełnie bezpłatne, użytkownik płaci jedynie jeżeli chce skorzystać z odpłatnych pozycji w bazie zdjęć Canva (kosztują one 1$ od sztuki).
Canva nadal jest w fazie beta i użytkownicy, którzy chcą z niej zacząć korzystać muszą wpisać się na listę oczekujących. Nowi użytkownicy są dodawani regularnie – ja czekałem 2 dni na utworzenie konta.
Bitly
Program przydatny nie tylko start upom ale również dużym firmom. Bit.ly to skracarka linków – wpływa to zarówno na aspekt wizualny komunikacji – ale przede wszystkim umożliwia monitorowanie tego, ilu użytkowników kliknęło w link oraz kiedy. Pozwala to na sprawdzenie w prosty sposób, które z naszych działań przynoszą pożądany efekt i kierują użytkowników na nasza stronę – a które nie.
Dropbox
Obok Bit.ly najbardziej znane narzędzie z listy. Aplikacja jest prosta, przejrzysta i łączy to co najlepsze w przechowywaniu informacji w chmurze – możliwość bezproblemowej synchronizacji i pracy zarówno offline jak i online.
Sam korzystam z Dropbox od kilku lat. Daje możliwość wymiany plików pomiędzy użytkownikami, gdy jedna osoba zmieni coś na przykład w harmonogramie działań, zmianę widzą wszystkie osoby podłączone do folderu. Jest też dodatkowym narzędziem back-upującym, pozwalającym na wyświetlanie plików na kilku urządzeniach jednocześnie.
Pierwsze 2 GB są darmowe. Kolejne 50 GB kosztują 99$ rocznie.
Hootsuite
Jeżeli firma może przeznaczyć niewiele czasu na media społecznościowe, bardzo pomocne mogą okazać się programy typu Hootsuite. Wykorzystując Hootsuite możemy ustalać harmonogram postów, odpowiadać na komentarze, badać słowa kluczowe na kilku kanałach social media. Zarządzamy więc obecnością naszej marki w mediach społecznościowych z jednej platformy.
Dostępna jest wersja darmowa z ograniczonymi funkcjonalnościami, wersja pro od $8,99 za stanowisko.
Prezi
Nie każdy potrafi zrobić estetyczną prezentację, o czym na pewno każdy przekonał się na własnej skórze. Jest to tym bardziej trudne gdy nie mamy dostępu do grafika czy nawet zrobionego pod nasze potrzeby szablonu. Fajnym a zarazem prostym w użyciu narzędziem jest Prezi.
Ta aplikacja online umożliwia tworzenie prezentacji w 3D co tworzy naprawdę fajne wrażenie (tym bardziej jeżeli ktoś nie widział podobnej funkcjonalności wcześniej).
Rekomenduję wersję „Enjoy”, chyba że nie przeszkadza nam to, że wszystkie nasze prezentacje będą dostępne publicznie. Koszt to $4,92 miesięcznie.
Gimp
Wcześniej czy później każdy start up będzie musiał skorzystać z jakiejś formy image-editingu. Nie każdą firmę stać jednak na Photoshop, tym bardziej na wielu stanowiskach. Gimp daje nam dosyć dużo podstawowych możliwości edytowania grafik, w pełni za darmo, które powinny wystarczyć w działaniach codziennych małej firmy.
Masz pytania, nie zgadzasz się, brakuje czegoś w artykule? Napisz do mnie na Twitter @michaldunin lub na michal@webtalk.pl
Pobierz ebook "Ranking Agencji Marketingowych 2025 roku i ebook z poradami o promocji w sieci"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Hej, bardzo przydatna lista! Dzięki :)
Myślę, że rozumiem, co masz na myśli. Start-up'ów jest relatywnie niedużo w stosunku do grupy docelowej prezentowanych programów.Mogło to spowodować poczucie, że każda nowa firma nazywa się teraz start-up'em.Tu jest opisane w paru słowach fajne narzędzie - Fokus:http://inboundmarketingnews.pl...
@skibil:disqus nie każda - ale właśnie start-upy miałem na myśli tworząc tą listę - mając na uwadze często ograniczone zasoby czasowe i finansowe.
Każda nowa firma od teraz nazywa się "start-upem"?