Wykorzystaj content marketing w pozycjonowaniu swojej strony

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
Karolina Waligóra
 
Na zdjęciu Karolina Waligóra (fot. Rocket Media)
Na zdjęciu Karolina Waligóra (fot. Rocket Media)

Zgodnie ze słynną wypowiedzią Matta Cuttsa (szefa ds. search spam w Google), dobre treści są kluczem do wysokich pozycji w Google. Na słowo nie każdy chciał jednak wierzyć, ale spadające pozycje przekonały już wszystkich. Kilka lat temu Google postanowiło bowiem ukarać strony, które nie stosują się do ich wytycznych.

  • Pogrom Pandy i Pingwina

Aktualizacja Panda, zaprezentowana w 2011 roku, ścięła z nóg wszystkie witryny, które zalewały sieć nadmiernymi reklamami i irytującym spamem. Natomiast Pingwin, urodzony rok później, ukarał witryny z nienaturalnym i słabym jakościowo profilem linków.

Spustoszenie dało pozycjonerom sporo do myślenia. Co można zrobić, żeby Google nas więcej nie ukarało? Jak przyciągnąć oddanych i zaangażowanych czytelników i klientów? Z pomocą przychodzi content marketing.

Wysoka jakość publikowanego contentu (a więc: artykuły, krótkie filmy, zdjęcia, webinary, podcasty itp.) przyciąga internautów i sprawia, że są zadowoleni i zostają na stronie dłużej. A wiadomo, że zaangażowany odbiorca = dobry ruch = wysokie pozycje strony.

Jeśli więc dostarczasz swojemu odbiorcy wartościowe treści, możesz liczyć na kilka istotnych korzyści dla Twojej kampanii SEO.

1. Trwałość relacji. Możesz zalewać sieć tysiącami linków, które zrobią błyskawiczny efekt. Content zatrzymuje jednak zaangażowanych i zadowolonych odbiorców i buduje z nimi trwałą relację.

2. Obecność na długo. Internet nie zapomina. Wysoka jakościowo treść przetrwa długo i będzie przyciągała użytkowników na stronę nawet w kilka lat po zakończeniu kampanii e-marketingowej.

3. Dobry wizerunek. Dostarczając wartościowe treści pokazujesz się jako ekspert w swojej dziedzinie. Udowadniasz, że Twoja strona nie jest targiem zachwalającym swoje produkty. Zamiast tego tworzysz platformę do dialogu; zadawania pytań i otrzymywania na nie odpowiedzi.

4. Infotainment w SEO. Infotainment to gatunek dziennikarski łączący w sobie informację i rozrywkę. Podsuwaj internautom atrakcyjne, apetyczne i ładnie zapakowane treści (infografiki, video, viralowe zdjęcia).

5. Dialog, a nie monolog. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod marketingu, content marketing dąży do nawiązania dialogu z odbiorcą. To nie jest jednostronny przekaz, a rozmowa, którą w dużej mierze moderują właśnie internauci. Korzystaj dobrodziejstw inbound marketingu i angażuj swoich czytelników (bardzo pomocne w tym są social media).

Zbuduj udany związek content marketingu i SEO

Wspólny efekt działań to jeszcze nie wszystko. Teraz trzeba jeszcze utrzymać silne pozycje i sprawić, by czytelnicy nie uciekli ze strony. Bo rezultaty content marketingu mogą być trwałe, ale nie oznacza to, że można spocząć na laurach. Dlatego warto znać parę sztuczek ułatwiających budowanie trwałych, dobrych i angażujących treści.

o Użyteczność na pierwszym miejscu. Internauta jest przede wszystkim pragmatyczny. Nie kliknie w nic, co nie przyniesie mu konkretnej korzyści. Dlatego na górze listy priorytetów niech będzie dla Ciebie dbałość o zapewnienie odbiorcy wartości dodanej. Niech publikowana treść odpowiada na jego pytania i potrzeby (dlatego tak popularne są artykuły z tytułami rozpoczynającymi się od „jak”, bo zakładają uzyskanie konkretnych odpowiedzi na problem).


o Poznaj swojego odbiorcę. Zanim otworzysz Worda, Power Pointa czy Illustratora, zastanów się, dla kogo tak naprawdę tworzysz swoje materiały. Dokładne opisanie i poznanie swojej grupy docelowej pomoże Ci w komunikowaniu treści dopasowanym do nich językiem.

o Długość tekstu. Czysto techniczny aspekt, ale warto o nim wiedzieć. Najlepsza, to znaczy taka, która w ostatecznym rozrachunku przyniesie największą konwersję. Według statystyk z quicksprout.com, najbardziej popularne są teksty o długości ok. 2000 znaków. Im dłuższy tekst, tym lepszy... ale niech nie daje Ci to zielonego światła do tzw. „lania wody”. Treści mają być długie, ale treściwe. Jeśli tę samą treść przekażesz w 1500 znaków - pozostań właśnie przy tej długości.

Karolina Waligóra, Rocket Media.

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: , Rocket Media


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Komentarze (3)
Magda Strzelecka
1. Magda Strzelecka 30.04.2015 / 14:18
Bardzo ciekawy artykuł. Mnie głównie interesują informacje odnoście google pandy, może Was też, więc wrzucam link do fajnego tekstu http://matsanmedia.pl/1_7_4_panda-kreuje-swiat-google.html
Ala Kowalska
2. Ala Kowalska 30.04.2015 / 17:58
Świetny artykuł. Content marketing jest wskazany jeżeli chodzi o pozycjonowanie strony internetowej. Treści mogą wywindować naszą witrynę do góry - tego zdania są chłopacy ze Studia Lokomotywa - http://www.studiolokomotywa.pl , którzy pozycjonują stronę mojej firmy.
Wojciech Przekop
3. Wojciech Przekop 30.04.2015 / 20:00
Po więcej konkretów jak wykorzystać CM do SEO zapraszam na moją publikację w serwisie WhitePress - http://https://www.whitepress.pl/baza-wiedzy/122/wykorzystaj-potencjal-seo-przy-kampanii-content-marketingu
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.