Nawet o 30 mln złotych rocznie może poprawić się wynik finansowy przedsiębiorstwa, które umiejętnie angażuje uwagę użytkowników mediów społecznościowych.
WeProtect Global Alliance, czyli globalny ruch zrzeszający ponad 250 rządów, firm z sektora prywatnego i organizacji społeczeństwa obywatelskiego, którego celem jest zmiana globalnej reakcji na seksualne wykorzystywanie i niegodziwe traktowanie dzieci w Internecie, opublikował badanie przeprowadzone przez Economist Impact.
Własne auto nie jest dla „zetek” ani kamieniem milowym, oddzielającym młodość od dorosłości, ani wybitnym symbolem statusu.
Chociaż na przełomie ostatnich trzech lat postrzeganie social mediów zmieniło się, podium ulubionych platform pozostaje bez zmian. Badanie pokazuje też w jaki sposób konsumujemy social media i czy jest to zależne od trendów.
Dane pokazują, że pierwszy kwartał 2023 roku był okresem wielu zmian z perspektywy handlu cyfrowego. Po odbiciu w czwartym kwartale globalna sprzedaż online spadła o 2% w porównaniu rok do roku.
Media społecznościowe stały się ważną częścią naszego życia. W ciągu ostatnich trzech dekad obserwowaliśmy przyśpieszoną ewolucję tego, w jaki sposób prowadzone są interakcje społeczne.
80% marketerów w regionie EMEA uwzględnia kanały streamingowe w swoich planach medialnych.
Kino to dobre miejsce do zmuszenia widzów do oglądania reklam - w zasadzie nic w tym dziwnego. Kupując bilet konsument jest już zmuszony do tego, żeby zasiąść w fotelu i oglądać to, co się mu wyświetla. Mimo to spójrzcie na te liczby.
W marcu liczba internautów wyniosła 29,7 mln. Średnio dziennie korzystało z tego medium 25,9 mln osób.
Informacje o źródłach ruchu pozwalają określić, z jakiego typu stron użytkownicy trafili na dany serwis. Badanie dotyczy dwóch kategorii.
Choć w reklamy internetowe klikamy coraz chętniej i sieć jest dla nas miejscem sprawdzania opinii i robienia zakupów, to nadal łatwo jest nas – odbiorców – zirytować niepotrzebnym spamem.
Jak wynika z raportu Useme, kobiety stanowią aż 51 proc. freelancerów w Polsce. To fenomen na skalę światową, gdzie branża zdominowana jest przez mężczyzn.
Postpandemiczny rok 2022 roku był dla sektora handlu detalicznego względnie łaskawy, ale bieżący może przynieść pewne trudności, wynika z Barometru Retail.
W lutym liczba internautów wyniosła 29,7 mln. Średnio dziennie z tego medium korzystało 26,1 mln osób.
Analitycy PBI i Gemius sprawdzili, które z popularnych serwisów cieszyły się większym zainteresowaniem użytkowników i jak to zainteresowanie kształtowało się w zależności od płci i wieku odbiorców.
Najnowsze dane dotyczą wartości rynku reklamowego online za pierwsze trzy kwartały 2022 roku.
W styczniu liczba internautów wyniosła 29,7 mln. Średnio dziennie korzystało z tego medium 25,9 mln osób.
W minionym roku 42 proc. wolnych strzelców doświadczyło zwiększenia zarobków.
W grudniu liczba internautów wyniosła 29,7 mln. Średnio dziennie korzystało z tego medium 25,8 mln osób.
Nowy moduł pozwala użytkownikom określać strukturę ruchu dla poszczególnych kanałów mediowych, z uwzględnieniem czterech typów źródeł.