Ocena największych i najpopularniejszych e-sklepów w Polsce

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
 

Money.pl i Wprost oceniły największe i najpopularniejsze e-sklepy w Polsce.

Ponad 5 milionów Polaków przynajmniej raz w ciągu ubiegłego roku zrobiło zakupy w internetowym sklepie. Liczba e-klientów wzrosła w tym czasie o milion osób.

Do zakupów w internecie zachęca przede wszystkim cena. Aż 61 proc. klientów ten właśnie aspekt wskazuje jako najważniejszy. Fakt, że zakupy można zrobić nie wychodząc z domu chwali 58 proc. badanych, a możliwość kupowania przez całą dobę - 42 procent ankietowanych.

Money.pl i tygodnik Wprost już trzeci raz wspólnie ocenili jakość e-sklepów w Polsce. Porównywaliśmy je w siedmiu kategoriach, uwzględniając podział, jaki stosowany jest w największych badaniach polskiego internetu - Megapanel PBI/Gemius.

W porównaniu z poprzednimi rankingami wyraźnie widać, że czołówka e-sklepów się wyrównuje. Do tego stopnia, że o miejscu w pierwszej trójce poszczególnych kategorii decydowały ułamki punktów, wśród sklepów wielobranżowych palmę pierwszeństwa dzierżą dwa sklepy, a wśród księgarni na podium zmieściły się aż cztery z nich.

To cieszy, ale trzeba przyznać, że branży internetowego handlu do ideału ciągle wiele brakuje. Choćby z tak prozaicznej przyczyny jak ta, że nie we wszystkich sklepach można zapłacić kartą kredytową. Do tego ogólna jakość obsługi, może tylko za wyjątkiem księgarni - nadaje się do poprawki. Odpowiedź na maila w ciągu 24 godzin nie jest regułą, fachowość informacji uzyskiwanych na infoliniach nie zawsze jest na odpowiednim poziomie.

Sprzedawcy nie mają zaufania do Poczty Polskiej. Do tego stopnia, że czasem nie dają nawet możliwości wybrania dostawy za jej pośrednictwem. Zapewne powodem były strajki w tym i ubiegłym roku i nie jest to może wielki minus, ale przy drobnych zamówieniach taka forma przesyłki bywa korzystna ze względu na cenę.

Dużo większym zawodem jest fakt, że wciąż jeszcze nieliczne tylko sklepy pozwalają klientowi na śledzenie przesyłki z zamówionym towarem.

Ten rok dla sklepów internetowych jest wyjątkowy. Nie tylko ze względu na strajk poczty, który - jak skarżyła się w czerwcu cała branża - dał się większości sklepów mocno we znaki. Latem i na początku jesieni przestały działać tak uznane witryny jak Ulubiony.pl, Vivid.pl czy Hoopla.pl. Każda z nich mieściła się w pierwszej dziesiątce swojej kategorii. Okazało się, że również w internecie znane i duże sklepy mogą nie wytrzymać konkurencji.

Pierwsze miejsca w rankingu:

Jak ocenialiśmy

Warunkiem uczestnictwa w rankingu była w tym roku popularność sklepu wśród internautów. Z każdej kategorii, monitorowanej stale w ramach Megapanelu wybraliśmy po 15 sklepów, które w ciągu roku poprzedzającego badanie odwiedziła największa liczba osób.

Tam, gdzie Megapanel uwzględniał wyniki mniej niż 15 sklepów, połączyliśmy kategorie: sprzęt fotograficzny przypisaliśmy do AGD i RTV, oprogramowanie do sklepów komputerowych, a akcesoria erotyczne do sklepów specjalistycznych.

Witryny, które przeszły przez pierwsze sito, od czerwca do września poddaliśmy surowej ocenie testerów. W rankingu prezentujemy najlepsze 10 sklepów w każdej kategorii.

Sklepy ocenialiśmy na podstawie 60 kryteriów, podzielonych na 10 grup:

 • asortyment - liczba produktów w sklepie, podział tematyczny, narzędzia i funkcje ułatwiające poznanie oferty
 • informacje o produkcie - opisy towarów, opinie, dostępność, narzędzia pomagające podjąć decyzje o zakupie
 • procedura zamawiania i dostawa zakupów - funkcjonowanie i przejrzystość formularzy zamówień, możliwości korekty, reklamacje, czas realizacji, śledzenie przesyłki
 • sposoby płatności - dostępne formy, raty, bezpieczeństwo
 • interakcja z klientem - kanały kontaktu, subskrypcje informacji
 • jakość obsługi - czas reakcji na maila, obsługa infolinii, fachowość udzielanych informacji
 • łatwość dotarcia do informacji -wyszukiwarki, mapy serwisów, regulaminy, faq
 • przejrzystość i budowa strony - estetyka, czytelność, współpraca z różnymi przeglądarkami i systemami operacyjnymi
 • bonusy - wyprzedaże, programy lojalnościowe i partnerskie, możliwość negocjacji ceny
 • pozostałe - obecność w porównywarkach cen, opinie internautów o sklepie, unikalne narzędzia dla klientów.

Maksymalnie w naszym badaniu sklep mógł uzyskać 100 punktów. Jedynym wyjątkiem była branża turystyczna, gdzie z oczywistych względów nie dało się ocenić dostawy zakupów do klienta i związanych z tym kryteriów. W tej jednej kategorii maksymalna liczba punktów wynosiła 89.

Badanie przeprowadzone zostało w okresie czerwiec - wrzesień 2008

Więcej na stronie: http://www.money.pl/ranking_sklepow/

Źródło: Money.pl
 

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • OSOM STUDIO OSOM STUDIO

  Jesteśmy agencją interaktywną, która kompleksowo wspiera obecność firm w Internecie. Wdrażamy strategie i...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • VENTI VENTI

  Mamy talent, świetne pomysły i nie zawahamy się ich użyć :-) Nasze kompetencje: witryny korporacyjne,...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (8)
pewien jegomość
1. pewien jegomość, 83.5.120.*, 28.10.2008 / 12:39
Ohohooooo

Wsród odzieży pierwsze miejsce e-lady.... no nie moge ;-)
Zawstydzony
2. Zawstydzony, 83.17.210.*, 28.10.2008 / 13:34
No i mamy fantastyczny przykład jak wielką bolączką naszego rynku jest brak ekspertów i działalność "ekspertów" samozwańczych. To jest kolejny cios w krzewienie wiedzy o profesjonalnych rozwiązaniach internetowych.
Nowicki Zbigniew
3. Nowicki Zbigniew 28.10.2008 / 15:06
Zainspirowany przedstawionymi wynikami rankingu chciałbym zasugerować dodatkowe kryterium ewaluacji, aż dziwne, że nie uwzględnione podczas ocen.
Mianowicie chodzi o rozkład UU, co jest konkretnym wskaźnikiem czy serwis jest, czy nie jest skuteczny, czy są, czy nie prowadzone konkretne działania z kierowaniem ruchu.
Dla przykładu w kwestionowanej tu odzieży :] liczą się wyłącznie 3 pierwsze podmioty rankingu, reszta jest w granicach błędu. GoogleTrends pokazują ponad 2x przewagę intytymna.pl nad e-lady.pl w UU. Jak to się ma do zajętej pozycji?

http://trends.google.com/websites?q=www.intymna.pl%2C+www.e-lady.pl%2C+www.butik.net.pl&geo=PL&date=2008&sort=0
pewien jegomość
4. pewien jegomość, 83.5.120.*, 28.10.2008 / 15:12
Panie Zbigniewie

Ten sklep dzialal na tyle nieporadnie, ze juz go nie ma w pewnej wielkiej sieci afiliacyjnej. Jest przykladem jak sklep wygladac nie powinien. Zaglosowali tu sami klienci swoim portfelem.

Siedze w tej branzy juz bardzo dlugo i ten wynik wzbudza we mnie usmiech politowania co do fachowosci oceniajacych. Chociaz moze nie ich nalezaloby sie czepiac a tworcow kreteriow ocen.
Adam Jankowski
5. Adam Jankowski 29.10.2008 / 15:29
Szkoda że w badaniu nie uwzględniono branży telekomunikacyjnej. Ostatnimi czasy da sie zauważyć gwaltowny wzrost... Mocno pracujemy aby było lepiej i lepiej :) nie jest to łatwe, sa bariery, ale idziemy do przodu.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
6ix
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.