Polski internet 2011 w liczbach

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
 
fot. SXC.hu/ilco /CC
fot. SXC.hu/ilco /CC

Reklama

942 miliony złotych
Tyle wart był polski rynek reklamy online w pierwszym półroczu 2011 roku. To o jedną czwartą więcej, niż w analogicznym okresie z ubiegłego roku - wynika z raportu IAB AdEx. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy ubiegłego roku reklama online warta była 741 milionów.

62,5 procent
Taki wzrost zanotował cały rynek reklamy w Polsce dzięki reklamie online. Wyniki dla ostatnich dwóch kwartałów 2011 roku mogą być jednak nieco słabsze - wynika z szacunków IAB Polska.35,5 procent
Co trzecia reklama onlina to double billboard w formacie 750x200 - to właśnie ta forma reklamowa najczęściej pojawia się w polskiej sieci, wynika z badania AdMonitor. Na kolejnych miejscach, pod względem częstości użycia wśród wszystkich kreacji uplasowały się: Rectangle 300x250 (13,4 procent) oraz Preroll, stosowany w reklamie wideo (11,7 procent).

Dziewięć na dziesięciu internautów...
... zobaczy billboard, jednak czas emisji reklamy ledwo przekroczy 14 sekund. Tak wynika z badania sieci Business Ad Network.

60 procent...
... internautów zauważa mylące reklamy w serwisach, a blisko 70 procent twierdzi, że niewłaściwy dobór ofert negatywnie wpływa na ich opinię o serwisie

Internet

18 milionów
Tylu internautów jest w Polsce, przynajmniej według statystyk firmy badawczej comScore. Szacunki rodzimych firm wskazują nieco niższy wynik, oscylujący przy granicy 17 milionów.

20 lat
Internet w Polsce świętował w 2011 roku okrągłe urodziny. Pierwszy polski e-mail, do Centrum Komputerowego Uniwersytetu w Kopenhadze, został wysłany z baraku przed Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. 17 sierpnia 1991 roku - ta data uważana jest za symboliczny początek internetu w Polsce. Prawie cztery miesiące wcześniej zostaje zarejestrowana domena .pl.

3,7 miliona
Tyle, szacunkowo, osób w Polsce korzysta z internetu mobilnego. Internet mobilny jest najszybciej rozwijającą się formą dostępu do sieci. Według opublikowanych pod koniec ubiegłego roku wyników badania Mobile Exposure Polska, przeprowadzonego przez TNS Global dla marki Orange  - do tej formy korzystania z internetu przyznaje się 11 procent Polaków od 15 roku życia wzwyż.

2 miliony
Noc z 3 na 4 stycznia 2011 była dla polskiego internetu historyczna. Wtedy właśnie zarejestrowana została domena tu-tam.pl. Jest dokładnie dwumilionowym adresem internetowym z polską końcówką, jaki pojawił się w sieci.

5 procent
Tylko tyle polskich internautów zadeklarowało, że nie ogląda wideo w sieci. Ta grupa jednak stale się kurczy - wynika z analiz Gemiusa.

48 procent
Tylu polskich internautów pobiera oprogramowanie z nielegalnych źródeł. Wśród 32 przebadanych krajów, jesteśmy dopiero na 16 miejscu, jednak zawyżamy średnią o jeden punkt procentowy. Zdecydowanie wyższy wskaźnik piractwa mają kraje rozwijające się, wynika z badań Business Software Alliance.

29 miliardów złotych
Tyle wart jest cały rynek IT w Polsce w mijającym roku. Oznacza to dynamikę wzrostu na poziomie prawie 11 procent.

Ponad 2 miliony
Tylu internautów wzięło udział w spisie powszechnym online.

Biznes

15
Tyle polskich firm znalazło się w rankingu Deloitte Technology Fast 500. Polskiej części stawki przewodzi Netmedia S.A., która w ciągu ostatnich pięciu lat powiększyła przychody operacyjne ze sprzedaży o 3 640 procent. Kilkanaście miejsc za nią uplasowała się Inwestycje.pl S.A z 2 719 procentowym wzrostem.

70 procent
Tyle udziałów przejął Empik w księgarni internetowej Gandalf.com.pl. Spółka zainwestowała w witrynę po tym, jak UOKiK nie wyraził zgody na przejęcie Merlin.pl przez lidera rynku multimediów w Polsce. Za 2010 rok obroty Gandalfa sięgnęły 21 milionów złotych, dlatego też w tym przypadku zgoda Urzędu nie była wymagana.

27 tysięcy złotych
Tyle średnio zarabia dyrektor finansowy w polskiej agencji reklamowej - wynika z badania SAR. 23,3 tysiące złotych miesięcznie zarabia dyrektor kreatywny. Agencje reklamowe zwiększyły pensje średnio dla 34 stanowisk w firmie, jednocześnie obniżając płace dla 28.

Social media

1 046 317
Tylu fanów na Facebooku ma największy polski fanpage - Demotywatory.

7 112 020
Tylu użytkowników w Polsce notuje Facebook (stan na grudzień). Rok 2011 był dla tego serwisu bardzo korzystny. Od połowy roku liczba ta wzrosła o ponad milion. Zajmujemy 24 miejsce w globalnym rankingu wszystkich krajów na Facebooku.

31,68 procent
Co trzeci mieszkaniec Polski, który ma dostęp do sieci, posiada również swój profil na Facebooku.

4 503
Tyle "zameldowań" zanotowało Lotnisko Chopina w Warszawie w usłudze Facebook Places. To najpopularniejsze miejsce użytkowników w tym serwisie. Na drugim miejscu, z niemal dwukrotnie niższą liczbą głosów, znajduje się lotnisko w Krakowie.

1 390
Najpopularniejsza wśród rynków i starówek jest warszawskie Stare Miasto. Tyle właśnie zanotował check-inów w Facebook Places. Na drugim miejscu w tej kategorii plasuje się wrocławski rynek. Naszej redakcji szczególnie bliski ;-) "zameldowano" się tam 1 239 razy.

13 milionów
Tyle aktywnych użytkowników notuje miesięcznie Nasza Klasa - podaje oficjalnie portal. Według Megapanelu serwis miesięcznie odwiedza około 12 milionów real users.

55 procent...
... polskich blogerów to kobiety, 45 procent - mężczyźni. Autorzy blogów to przede wszystkim osoby wykształcone, pochodzące z dużych miast - wynika z badania przeprowadzonego przez Marka Jeleśniańskiego z serwisu eredaktor.pl.

1,95 miliona
Tyle realnych użytkowników odwiedza serwis Grono.net. W maju tego roku w serwis zainwestował fundusz Red Sky oraz Xevin Investments. Nowi inwestorzy chcieli, by serwis stał się jedną z najpopularniejszych witryn w kategorii Społeczności.

E-commerce

1800
Tyle sklepów wzięło udział w drugiej edycji Dnia Darmowej Dostawy, który zorganizowany był w ostatnią środę listopada. To o ponad tysiąc więcej, niż w ubiegłym roku. Internauci na akcji mogli zaoszczędzić około 450 tysięcy złotych - wynika z szacunków Interaktywnie.

7,5 miliarda złotych
Tyle pieniędzy zostawimy do końca tego roku w e-sklepach, wynika z szacunków firmy Euromonitor.

3 procent
To odsetek całego rynku handlu w Polsce, który stanowi e-commerce. To więcej, niż w poprzednich latach, jednak nadal wypadamy pod tym względem wyraźnie słabiej, niż europejska średnia.

Jedna piąta
Tyle sklepów w badaniu Money.pl oferuje sprzedaż ratalną. To jeden z nietypowych sposobów na złapanie klienta. Zobacz cały ranking e-sklepów

10,8 tysiąca
To liczba e-sklepów, które funkcjonują na polskim rynku - sprawdził TNS OBOP. To półtora tysiąca więcej, niż w ubiegłym roku. Najwięcej e-sklepów powstaje w branży odzieżowej - ponad 17 procent nowopowstałych witryn oferuje ubrania i buty.

290 milionów złotych
Tyle łącznie zaoszczędzili użytkownicy Groupona kupując tańsze kupony. To największy serwis z zakupami grupowymi w Polsce. Z kolei ponad 82 miliony złotych zaoszczędzili użytkownicy Grupera.

Prawie 2 tysiące
Tyle pozwów spłynęło w lipcu do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeciwko e-sklepom, które miały w regulaminach niezgodne z prawem zapisy.

Mobile

31,5 procent
Tyle osób słucha radia za pomocą telefonu komórkowego - wynika z raportu Komitetu Badań Radiowych. Z tradycyjnego odbiornika korzysta 22,5 miliona słuchaczy, to wciąż najpopularniejszy kanał.

7 procent
To odsetek zakupów online, które dokonywane są za pomocą urządzeń mobilnych - twierdził w rozmowie z Interaktywnie.com Grzegorz Wójcik, prezes grupy Allegro. Wszelkie działania związane z m-commerce to wciąż tylko eksperymenty. Mobilna aplikacja Allegro również, choć na tym rynku zaczyna się dziać coraz więcej.

850 tysięcy
Tylu Polaków obsługuje swoje konto bankowe przez komórkę. To 3,5 procent klientów banków. Spośród osób, które potwierdziły, że wiedzą czym jest bankowość w komórce, ponad cztery piąte pytanych nigdy z niej nie skorzystało - obliczył instytut Homo Homini w badaniu zrealizowanym dla mBanku.

14 procent
To odsetek Polaków, którzy mają w posiadaniu smartfona. Smartfony są kupowane przede wszystkim na użytek własny (66 procent respondentów) oraz na użytek własnej firmy (13,5 procent), dość często w systemie pre-paid (23 procent). 

41,6 procent
Tylu Polaków wybiera Nokię. Inne popularne marki to Samsung (25,6 procent rynku) oraz Sony Ericsson (20,4 procent). Rzadziej respondenci wybierali iPhona (8,8 procent) podobnie jak Blackberry (5,1 procent) - wynika z badań MEC.

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: 2011, biznes, e-commerce, internet, mobile, podsumowanie roku, social media


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Komentarze (10)
MoveOn
1. MoveOn, 89.74.134.*, 13.12.2011 / 09:56
21 lat internetu w Polsce

http://www.komputerswiat.pl/nowosci/wydarzenia/2011/40/prawdziwy-poczatek-internetu-w-polsce---nieznany-fakt.aspx
ByTheWay
2. ByTheWay, 79.189.142.*, 13.12.2011 / 13:21
ciekawe zestawienie, nawet zakupy grupowe do niego wmiksowali
gosc
3. gosc, 89.72.234.*, 13.12.2011 / 19:18
Szkoda, w tych badaniach zabrakło mi statystyk odnośnie korzystania z
kilku usług na raz. Np. Internet + TV, dzięki temu można się dowiedzieć
ile osób korzystało (lub możemy prześledzić trend mody na korzystania z
usług łączonych) z ofert typu FunPack, pakiet domowy, Combo itp.
mina
4. mina, 85.222.6.*, 13.12.2011 / 21:04
czyli tylko dwa portale sie tak naprawde liczna - Groupon i Gruper
Najlepsze lokaty
5. Najlepsze lokaty, 84.10.157.*, 14.12.2011 / 11:57
Bardzo ciekawe zestawienie. Przydatna, profesjonalna analiza.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
 
Arrow
newsletter
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.