1.12.2015 /
 
Piotr Sobczyk
Social Media & PR Manager

5 pomysłów na wykorzystanie formatu wideo na Twojej stronie WWW

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 

Format wideo na stronie WWW nie tylko przykuwa uwagę, ale też pozwala na zbieranie wartościowych insightów od odwiedzających. A jeżeli dodamy do tego, że jest to bardzo atrakcyjny sposób na prezentację naszej marki pytanie „Czy warto?” zamienia się w „Kiedy?” oraz „Jak?”

Spójrzmy prawdzie w oczy: internauci kochają treści wideo. Magazyn Forbes podaje, że jednym z siedmiu trendów które zdominują rok 2016 będzie większe zapotrzebowanie na treści wideo. Ta informacja nie jest specjalnie zaskakująca, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że treściami wideo jesteśmy karmieni wszędzie: na Facebooku, Twitterze  Instagramie, i oczywiście na YouTubie. Ten trend ma też wymierne znaczenie dla nas, marketerów. Według badań SpiceWorksklienci spędzają o 2 minuty więcej czasu na stronach które posiadają materiał wideo, przez co ich interakcja z marką staje się dłuższa. Zobaczmy zatem jak możemy wykorzystać treści wideo, aby nasze strony stały się bardziej atrakcyjne.

1. Wykorzystaj film jako tło swojej strony

Dziś technologia HTML umożliwia wykonanie takiego zabiegu. Przykład? Firma Oknoplast do animacji swojego tła wykorzystała właśnie krótki film. Dopóki użytkownik nie kliknie w niego, to widzi film tylko w delikatnej, nieinwazyjnej formie, z rozmytym tłem. Ale w momencie kiedy wciśnie strzałkę „play” to zaczyna brać udział w historii, której dalszy ciąg zależy już tylko od niego. Ale o tym opowiem za chwilę. Inne ciekawe zastosowania animowanego tła to strona Play Explorers, firmy produkującej elementy wyposażenia placów zabaw dla dzieci. Robi wrażenie, prawda? :)

Film interaktywny na stronie oknoplast.com.pl

2. Opowiedz historię Twoich produktów…inaczej

Dzięki formatowi wideo, możemy naszym klientom lepiej, bo ciekawiej i we większych szczegółach, zaprezentować nasz produkt. Oto kilka sprawdzonych sposobów: 

za pomocą interaktywnego wideo. Wrócę na chwilę do wcześniejszego przykładu Oknoplastu. Jak już mówiłem, po kliknięciu w ikonkę „play” przechodzimy do historii bohatera tego filmu. Nie tylko poznajemy jego marzenia, ale mamy również wpływ na to jak rozwinie się jego historia. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania użytkownik bardziej angażuje się w treść, otrzymuje warianty lepiej dopasowane do jego oczekiwań, a my możemy zbierać insighty i dane na ten temat, przeanalizować je, i dzięki temu pozyskać bardzo ważny obraz preferencji naszych potencjalnych klientów. 

58481_screen_okno_620_03.png

krótkie prezentacje produktowe. Zamiast napisać: „okno otwiera się w następujący sposób….” lepiej to pokazać, prawda? Tak zaprezentowane okna firmy Oknoplast zyskują na kilka sposobów: możemy przekazać więcej informacji o produkcie i to w krótszym czasie, informacja podana jest w sposób estetyczny, a odbiór nie jest męczący dla użytkownika. Dobrze się tu sprawdzają i krótkie filmy, i gify. 

58482_screen_okno_620_01.png

porady i tutoriale. Czasem lepiej coś wytłumaczyć za  pomocą wideo. Na stronie Leroy Merlin znajdziemy całą podstronę „jak wykonać” poświęconą wideo tutorialom.

filmy użytkowników: może to być tzw. unboxing, czyli uroczyste odpakowanie produktu, informacje o doświadczeniu klienta z użytkowania naszego produktu, relacje blogerów… możliwości jest wiele. 

3. Daj się lepiej poznać

Opowiedz o sobie, o firmie, o wydarzeniach, albo po prostu podziękuj. Pokaż, że jesteś otwarty, pokaż „ludzkie oblicze”swojej marki. Jak to robić za pomocą wideo?

- Jeśli organizujesz spotkania z klientami, prezentacje czy szkolenia, możesz z takich wydarzeń zrobić streaming na żywo na swojej stronie. Dobrym pomysłem jest stworzenie biblioteki ze wszystkimi relacjami.

- O firmie. Coraz częściej firmy, zwłaszcza małe zakłady usługowe (np. restauracje), kierują parę słów bezpośrednio do swoich klientów w formie krótkich filmów, opowiadając o swojej ofercie i zapraszając do restauracji. Jest to bardziej spersonalizowany sposób opowiedzenia „o firmie”, i na pewno ciekawszy. 

- Aktualności. Dzieje się coś w firmie, czym chciałbyś się podzielić z klientami? Możesz zrobić szybki, krótki film, nawet telefonem komórkowym, i zdać szybką relację np. z targów, prezentacji czy urządzania nowej siedziby. 

4. Bądź ekspertem i kopalnią wiedzy

Klienci szukają informacji o użytkowaniu produktów, i bardzo chętnie przyswajają wiedzę na ten temat właśnie w formie wideo. Wiele firm stworzyło dla siebie niszę dzieląc się wiedzą za pomocą krótkich filmów, i dzięki temu zapracowało na tytuł eksperta w swojej dziedzinie. Ty również możesz doradzić swoim klientom. Jak? Można na przykład:

- stworzyć materiały edukacyjne, które dostarczą Twoim użytkownikom porządnej dawki wiedzy związanej z Twoim produktem lub branżą, 

- wyprodukować np. wideo newscast, w którym cyklicznie (np. w odcinkach) będziesz dzielić się informacjami przydatnymi dla Twoich klientów, ale niekoniecznie bezpośrednio związanymi z samymi produktami. 

5. Sprzedawaj

Tak – wideo również można wykorzystać bezpośrednio do sprzedaży. Przykłady? Jeśli planujesz zorganizować wyprzedaż lub promocję – opowiedz o tym, i obok grafik umieść krótki film. Jeśli sprzedajesz usługi, i sam je świadczysz, to w ten sam sposób możesz zaprosić internautów na organizowane przez Ciebie wydarzenie. Jest to dobry sposób, aby Cię lepiej poznali, co z kolei zwiększa szanse na to, że będą chcieli skorzystać z Twoich usług.

Na koniec jeszcze jedna rzecz. Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że treści wideo są też cenne ze względu na pozycjonowanie strony, ponieważ często są udostępniane w mediach społecznościowych oraz zdobywają linki prowadzące z powrotem do Twojej strony. Jakby na to nie spojrzeć, warto zadbać o treści wideo na stronie Twojej firmy. 

A jeśli masz pytania, napisz do nas na brief@oxmedia.pl, chętnie podpowiemy od czego możesz zacząć.

Dariusz Szpak, Creative Director w OX Media

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (1)
Dziecko FNAFA
1. Dziecko FNAFA, 109.196.45.*, 05.12.2015 / 17:43
:(
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
Arrow
Zamów Newslinka
 • Jeżeli chcesz umieścić biuro prasowe w serwisie Interaktywnie.com skontaktuj się z nami:
  tel.: +48 71 302 75 35
  e-mail: reklama@interaktywnie.com

 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.