2.01.2018 / Adtech
 

Boty, wirtualna rzeczywistość, transmisje live... Kiedy warto stawiać na najnowsze trendy?

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Barbara Chabior, redaktor Interaktywnie.com
 

Transmisje live, marketing wideo, content marketing czy może programmatic? Do dyspozycji są jeszcze boty i sztuczna inteligencja. Co wykorzystać planując kampanię? Możliwości jest naprawdę wiele. Stawiać na sprawdzone sposoby czy najnowsze trendy?

Cyfrowe media zabierają nam coraz więcej czasu. Żyjemy wpatrzeni w ekrany swoich telefonów. Branża reklamowa zawdzięcza wzrost reklamie mobilnej. Znów przyspieszenie zalicza e-commerce. Takie mamy realia. Warto w ich obliczu starannie planować, jakie strategie przyjąć, na co się zdecydować. A może na wszystko naraz?

To jednak dość niebezpieczne. Zwłaszcza, że branża, straszona w ostatnich latach nieprzewidywalnością millenialsów, starannie ich sprofilowała i mocno się przygotowała na ich przyjęcie, czy też przejęcie, nie zawsze biorąc pod uwagę, że nim ktokolwiek zdążył sprawdzić, czy te opracowania mają sens, już nadciąga druga fala – nierozpracowane zetki. To klientela w wieku 5-20 lat, pragnąca - w przeciwieństwie do swoich poprzedników – wszystkiego. Jednak najstarsi z nich są bardzo rozsądni i ostrożni w sprawach wydatków. Pamiętają bowiem tylko jeden kryzys, za to o światowym wymiarze.

Warto więc inwestować w nich, choć nie jest to zadanie proste. To pokolenie, które nie chce być klientami lecz fanami. Marki, by zasłużyć na ich uwagę, muszą mieć tożsamość. To, co oferują, jest drugorzędne. W rezultacie okazać się czasem może, że rzecz bez metki jest dla przedstawiciela pokolenia Z o wiele lepsza, niż znany prestiżowy brand z najwyższej półki. Cóż to za wyzwanie dla marketerów!

Dlatego jedną z ważniejszych spraw w poszukiwaniu najskuteczniejszych metod reklamy jest staranne profilowanie użytkownika. Ale równie ważne jest planowanie.

Analiza danych to podstawa

Zdaniem Marka Kaczmarka, marketing managera w REDLINK, kluczem do sukcesu w tworzeniu najskuteczniejszych kampanii jest umiejętne łączenie wielu kanałów komunikacji w celu osiągnięcia efektu synergii. Pierwszą czynnością zawsze powinna być wnikliwa analiza sieci i wyznaczenie celów komunikacji.

- Dopiero następnym krokiem jest stworzenie pomysłu, który może wydawać się elementem kluczowym. Aby osiągnąć sukces, trzeba się czymś wyróżnić i nie chodzi tutaj tylko o innowacyjny pomysł, ale także o konsekwentne stawianie na efektywność komunikacji, atrakcyjną cenę produktu czy uparte podkreślanie w komunikatach cech stanowiących o wysokiej jakości towaru – zauważa Marek Kaczmarek. - Warto także zaplanować i śledzić ścieżki konwersji użytkowników np. poprzez Google Analytics. Widząc takie dane będziemy wiedzieć, w który z kanałów komunikacji inwestować więcej pieniędzy. Ocenimy także, które medium buduje świadomość marki i edukuje użytkownika, a które dobrze wspomaga konwersję w sklepie internetowym.

Programmatic rządzi

Reklama programatyczna zdołała w ostatnim roku zawładnąć sercami tych, którzy do tej pory odnosili się do niej z niechęcią. - Nastąpił olbrzymi wzrost wydatków na taką reklamę. Pokochali ją nawet duzi wydawcy widząc, że taka sprzedaż przy odpowiednio ustawionych priorytetach, zapewnia im stały przypływ środków. Programmatic tchnął wręcz drugie życie w reklamę typu display czy wideo, odsłaniając potęgę mobile – przekonuje Arkadiusz Miegoń, country manager w Mexad Poland. - Możliwość dotarcia z komunikatem do grona odbiorców na wspólnej częstotliwości między urządzeniami od lat była Świętym Graalem branży. 

Arkadiusz Miegoń jest przekonany, że za trzy lata nikt już nie będzie mówił o programmatic, ponieważ stanie się on normą i oczywistością. Jednak spora jest jeszcze dla niej przestrzeń do zdobycia, na przykład rado, DOOH i telewizja. Ale równie wiele jest do poprawienia: - Przy okazji rozwoju reklamy programmatic na szersze wody wypłynęło jednak szereg mankamentów, które od lat trapią branżę. Mam tu na myśli sfery takie jak transparencja, viewability, brand safety aż po samo pojęcie fraudów. Rozwój technologii pozwolił nam mierzyć te zjawiska i okazało się, że jest wiele do poprawy. Musimy wspólnie wyeliminować fraud z rynku, wraz z wydawcami zwiększyć stopień widoczności reklam oraz zapewnić odpowiedni kontekst komunikacji. Eliminując nieuczciwe lub o wątpliwej wiarygodności podmioty wzmocnimy nasz rynek oraz wzmocnimy zaufanie reklamodawców – przekonuje.  

Po pierwsze - plan

Jasno określone KPI – to, zdaniem Łukasza Wyglądały, dyrektora adproduct & marketing w Media Impact Polska, najważniejszy element najskuteczniejszej kampanii. Na dodatek należy się go trzymać kategorycznie. - Dotyczy to zwłaszcza działań mających na celu budowę tzw. bran equity np. świadomość, chęć zakupu, chęć rekomendacji. Planując takie działania powinniśmy skupić się na określonym wcześniej celu, a nie na wydaniu budżetu mediowego w określonym czasie, czy osiągnięciu określonego poziomu częstotliwości w kampanii.

Warto, według Łukasza Wyglądały, przewidywać wszystkie etapy i zadbać o wszystkie elementy kampanii. - Jeśli planowane jest wykorzystanie content marketingu, influencerów, produkcji i redystrybucji wideo w sieci, product placement w produkcjach online, trzeba przeanalizować wpływ tych elementów na określone wcześniej KPI – dodaje.

Otwartość na nowości jest, jego zdaniem, ważna, jednak nie wolno eksplorować ich bez rzetelnego rozeznania, jak wpłyną one na KPI: - Padnie pytanie, co z botami, video live, native advertising, augmented reality, virtual reality, dane & big data. Warto zastanowić się, czy dana nowość pomoże osiągnąć określony KPI. Wdrażajmy coś na małą skalę, sprawdźmy reakcję konsumentów i wpływ na biznes, potem możemy przejść do szerokiej implementacji.>>>

>>> więcej o trendach w branży reklamowej przeczytasz w raporcie "Reklama w internecie 2017"
[POBIERZ PDF]

 

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.