24.07.2017 / Biznes
 

Czy branżę finansową czeka tzw. „Kodak Moment”?

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
Łukasz Dziekan
 

Zawrotną karierę robi od jakiegoś czasu sformułowanie FinTech. Czy jest to po prostu kolejna inkarnacja pewnej mody w świecie startupowym – jak wcześniej było z Big Data, Social Media, On-Demand Economy i Sharing Economy? Czy też jest to pewnego rodzaju łatka przypinana firmom, tak by łatwiej je było sklasyfikować potencjalnym inwestorom? Czy może faktycznie jest to nowa gałąź biznesu?

W 2016 roku na świecie w firmy z pogranicza finansów i nowych technologii zainwestowano łącznie 17,4 mld USD . Liderem w tej dziedzinie są… Chiny (7,7 mld USD), a dopiero drugie miejsce zajmują Stany Zjednoczone (6,2 mld USD). Co ciekawe w całej Europie (wyłączając Wielką Brytanię i Irlandię) wydatki na branżę FinTech wyniosły niespełna 500 mln USD, co dobrze obrazuje dystans dzielący nas od największych globalnych gospodarek. 

Nazwa FinTech – wywodzi się od angielskiego Financial Technology – co brzmi dość enigmatycznie. Wydaje się, że najlepszym tłumaczeniem jest zwrot firma technologiczna działająca w szeroko rozumianej branży finansowej. Należy pamiętać, że branża finansowa, o której mówimy obejmuje: bankowość detaliczną, korporacyjną, inwestycyjną, prywatną, inwestycje, ubezpieczenia, płatności, wymianę walut i inne poddziedziny związane z tematem finansów. FinTech jest więc pojęciem niezwykle pojemnym.

Skąd zatem bierze się obecny boom w tym segmencie rynku?

Zauważmy, że usługi takie jak: ubezpieczenia i bankowość działają praktycznie w niezmienionym kształcie od kilkuset lat. Niektórzy powiedzą, że to dobrze, pieniądze wszakże lubią spokój, a próby wprowadzenia jakichkolwiek zmian w branży wpływają na nią destabilizująco. Nie zapominajmy jednak, że współcześnie są to usługi powszechne, z których codziennie korzystają miliardy ludzi.  Tymczasem nietrudno zauważyć, że oferowana w ich ramach obsługa klienta, czy też procesy wewnętrzne nie nadążają za dynamicznym rozwojem nowych technologii. Tylko w ciągu ostatnich kilku lat standardy obsługi klienta zmieniły się diametralnie na korzyść użytkowników, co jest przede wszystkim zasługą firm technologicznych. Jednocześnie sektor finansowy pozostaje w dalszym ciągu wyjątkowo zyskowny, przynosi biliony dolarów rocznie,  przy zachowaniu wysokiej rentowności.

Mamy więc branżę, która z jednej strony nie przeszła „cyfrowej rewolucji”, ani w ogóle żadnej rewolucji (poza bardzo intensywnym rozwojem sektora finansowego jako takiego, który nastąpił na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci), z drugiej zaś daje perspektywę fantastycznych zysków. W naturalny sposób  budzi ona zainteresowanie ze strony funduszy, przedsiębiorców i grup interesów. Dodatkowo, instytucje finansowe otwarcie przyznają, że obawiają się szybkiego rozwoju nowych technologii,  zmian zachowań klientów, mają też własne problemy – coraz więcej regulacji, spadek zaufania będący efektem globalnego kryzysu, rosnąca konkurencja ze strony podmiotów poza bankowych. I tu właśnie pojawia się szansa dla fintechów.

Czym właściwie jest FinTech?

Na pewno jest kategorią bardzo złożoną. Upraszczając są to firmy, które próbują wykorzystać zdobycze technologii do optymalizacji doświadczenia użytkownika (branża detaliczna, produktów dla zamożnych, inwestycyjna, firmy pożyczkowe), optymalizacji procesów i kosztów (ryzyko, infrastruktura) lub tworzenia zupełnie nowych produktów (zwłaszcza w obszarze kredytowania hipotecznego, inwestycji i crowdfundingu). Większość firm z tego obszaru chce coś robić szybciej, lepiej, taniej i na masową skalę, albo tworzyć nową wartość dla użytkownika, której obecne instytucje nie są wstanie dać. 

Potencjał fintechów jest ogromny o czym najlepiej świadczą przykłady firm, które w ciągu zaledwie kilku lat stały się poważnymi graczami w swoich branżach:

 • Affirm (USA), stworzony w 2012 roku przez jednego z założycieli PayPala, oferuje usługę płatności za zakupy online i niższe niż w bankach oprocentowanie kredytów ratalnych, ogłosił niedawno, że udzielił już użytkownikom milion pożyczek.
 • SoFi (USA) wszedł na rynek oferując usługi refinansowania kredytów studenckich. Od tego czasu firma rozwinęła paletę produktów finansowych, udzieliła pożyczek o łącznej wartości 4 mld USD i przygotowuje się do przekształcenia w bank.
 • platforma pożyczek P2P - Upstart opracowała unikalny model ryzyka kredytowego umożliwiający uzyskanie pożyczki przez osoby, które nie dostały kredytu w banku.
 • z usług działającej od 2012 roku chińskiej platformy pożyczek społecznościowych Dianrong korzysta blisko 4 miliony użytkowników. Średni miesięczny wolumen udzielonych za jej pośrednictwem pożyczek wynosi 300 mln USD... 
 • ... a to i tak nic w porównaniu ze skalą działalności Ant Financial, będącego częścią chińskiego koncernu Alibaba Group. Ten największy na świecie FinTech oferujący szeroki wachlarz usług finansowych, w tym pożyczki i płatności online, zamknął zeszłoroczną rundę finansowania wynikiem 4,5 mld USD i był wyceniany na 60 mld USD. Jack Ma – założyciel Alibaba Group przyznał, że Ant Financial to tak naprawdę spółka technologiczna i tworząca rozwiązania z zakresu uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji, która ma za zadanie jak najlepiej procesować płatności.

Najbliższe lata pokażą, czy branżę finansową czeka tzw. „Kodak Moment”, czy też istniejące instytucje wykorzystają gigantyczne zasoby, które mają do dyspozycji, do odparcia kolejnej rewolucji. A może przystosują się do funkcjonowania w nowej rzeczywistości i podejmą współpracę z fintechami.   

 

Łukasz Dziekan, Chief Technology Officer w FinAi®

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: FinTech, branża finansowa, finanse przyszłości


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • - AGENCJA INTERAKTYWNA - JAAQOB - AGENCJA INTERAKTYWNA - JAAQOB

  Pracujemy na sukces naszych Klientów. Projektujemy zachwycające kreacje graficzne, użyteczne serwisy internetowe i...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • VENTI VENTI

  Mamy talent, świetne pomysły i nie zawahamy się ich użyć :-) Nasze kompetencje: witryny korporacyjne,...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
ASPER SOFTWARE HOUSE
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
więcej
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.