
Czy Polska jest w stanie w ciągu trzech lat zapewnić wszystkim mieszkańcom szerokopasmowy Internet? Najprawdopodobniej rząd będzie do tego zmuszony. Jak wynika bowiem ze strategii Parlamentu Europejskiego, do 2013 roku wszystkie gospodarstwa domowe z krajów unijnych powinny mieć dostęp do szybkiej sieci.
Nowe społeczeństwo cyfrowe – to cel unijnych polityków. Z przyjętej wczoraj strategii Agenda Cyfrowa 2015 wynika, że za trzy lata wszystkie kraje UE muszą zapewnić mieszkańcom szerokopasmowy Internet. Z kolei do 2015 roku co najmniej 75 procent obywateli ma mieć dostęp do sieci komórkowej 3G. Szczegółowy plan działań UE, wraz z opiniami eurodeputowanych, będzie opublikowany w ciągu kilku tygodni.
To dość odważne plany. Zdaniem europejskich posłów, dostęp do szerokopasmowej sieci pozwoli budować w Europie nowoczesne społeczeństwo cyfrowe. Jednak aby plan się powiódł, zaangażować muszą się wszystkie kraje europejskie. W tym także Polska. Warto podkreślić, że aby zrealizować założenia Unii, w ciągu trzech lat musielibyśmy znacznie rozbudować infrastrukturę i obniżyć koszty dostępu do wyższych prędkości. Obecnie bowiem dostęp do szybkiego internetu możliwy jest tylko w dużych miastach. Wciąż niewielu dostawców oferuje światłowód, ceny nadal nie są konkurencyjne. Jak wynika z danych NetTrack, w 2009 roku ponad 50 procent gospodarstw domowych miało dostęp do Internetu.
Telekomunikacja Polska jeszcze w kwietniu zapowiedziała, że technicznie jest gotowa do oferowania wysokich prędkości, a infrastruktura pozwala na pociągnięcie światłowodu. Zmiany będą jednak wprowadzane stopniowo i – jak na razie – w aglomeracjach. Działania te mają zmniejszyć tzw. "białe plamy" na mapie Polski, czyli obszary, w których nie ma dostępu do internetu. Odpowiednie działania wymusza na Telekomunikacji Urząd Komunikacji Elektronicznej. TP S.A. zobowiązała się wybudować w ciągu trzech kolejnych lat 1,2 miliona łącz szerokopasmowych o przepustowości powyżej 6 Mb/s. Obecnie na wsiach i w mniejszych miejscowościach prędkość internetu rzadko kiedy przekracza 512 Mb/s. Polskie realia, jak na razie, kłócą się z wyznaczeniami unijnymi, według których nie powinno być dyskryminacji w dostępie do sieci.
Unia jest jednak dobrej myśli. Politycy szacują, że w 2015 roku aż 50 procent mieszkańców krajów unijnych będzie korzystać z szerokopasmowego internetu. Pięć lat później, w 2020 roku, pokrycie ma wynieść 100 procent. Na szybką sieć będą mogły liczyć również szkoły oraz urzędy. Unia zamierza także przekazać środki na szkolenia i programy edukacyjne w zakresie e-usług.
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
<blockquote>\"Obecnie na wsiach i w mniejszych miejscowościach prędkość internetu rzadko kiedy przekracza 512 Mb/s. Polskie realia, jak na razie, kłócą się z wyznaczeniami unijnymi, według których nie powinno być dyskryminacji w dostępie do sieci.\"</blockquote><br /> <br /> Fajnie, też chciałbym mieć łącze 512 mbps i narzekać, że to za mało...
W Polsce? Nierealne.<br /> TPSA może i jest gotowa zapewnić internet szerokopasmowy, ale nie sprzedaje tej usługi samodzielnie. Informatyzacja w naszym kraju może potrwać znacznie dłużej.