24.03.2015 / E-commerce
 

Jak kupujemy w internecie? Raz w miesiącu lub rzadziej

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
© goodluz - Fotolia.com
© goodluz - Fotolia.com
Polscy internauci kupują online średnio raz w miesiącu lub rzadziej, przy czym najczęściej na portalach aukcyjnych. W internecie nadal zdecydowanie chętniej kupimy odzież niż np. produkty spożywcze. Dlaczego decydujemy się na zakupy w internecie, jak przebiega proces decyzyjny i z jakich urządzeń korzystamy podczas transakcji - m.in. na te pytania odpowiada dom mediowy Mindshare Polska w badaniu internautów „Zakupy w internecie”.

Osoby robiące zakupy online korzystają z tej formy średnio raz w miesiącu, najchętniej wybierając aukcje internetowe - korzystanie z nich deklarowało aż 92% respondentów, w drugiej kolejności odwiedzane są sklepy online (kupuje tam 74% badanych), zaś najmniejszą popularnością cieszą się zakupy grupowe (35%). W internecie kupujemy najczęściej produkty o wyższej wartości np. odzież i obuwie, zabawki i artykuły dla dzieci, kosmetyki i perfumy, a także sprzęt RTV/AGD i komputerowy. Produkty te dostępne są online w atrakcyjniejszej cenie niż w sklepach tradycyjnych, nie musimy ich też mieć od razu, dlatego chętniej poczekamy na dostawę. Postawieni jednak przed wyborem online versus offline, większość produktów internauci chcieliby kupować właśnie online np. filmy, muzykę, gry (74%), zabawki i akcesoria dla dzieci (70%), bilety na samolot lub pociąg (68%), bilety na koncert lub do teatru (67%) czy książki, e-booki i audiobooki (66%).

- Sektor e-commerce dynamicznie rośnie. Nawet firmy, które zwyczajowo kojarzone są z działalnością offline, stają się coraz bardziej aktywne w internecie. Dlatego analiza zwyczajów zakupowych online będzie wartościowa dla coraz większej liczby marketerów. Uzyskane wyniki podpowiadają m.in. które obszary rynku są już zagospodarowane, w których jest jeszcze miejsce na rozwój, a także
jak planować działania marketingowe, aby w pełni wykorzystać potencjał poszczególnych narzędzi i kanałów, z których korzystają polscy internauci
- mówi Karolina Chołuj, Director, Business Planning, dom mediowy Mindshare Polska.

Zakupy w internecie robimy głównie za pomocą komputera stacjonarnego lub laptopa (93%). Wykorzystanie w online shoppingu urządzeń mobilnych nadal nie jest zbyt powszechne (19%), ale biorąc pod uwagę rosnącą popularność smartfonów czy tabletów, można oczekiwać, że m-commerce również będzie zyskiwał na znaczeniu w codziennym życiu konsumentów. Szczególny potencjał tego kanału sprzedaży możemy zaobserwować wśród mężczyzn, uczniów i studentów (w wieku 15-24) oraz mieszkańców dużych miast, czyli grup celowych charakteryzujących się większą otwartością na nowe technologie.

Zgodnie z oczekiwaniami, jednym z najważniejszych motywów zakupów online jest cena
- zdecydowana większość respondentów twierdzi, że kupuje przez internet, ponieważ cena produktów w tym kanale jest niższa w porównaniu do sprzedaży stacjonarnej, a ponadto istnieje możliwość porównania kosztów zakupu na wielu stronach. Zdaniem badanych, różnice są szczególnie zachęcające w przypadku sprzętu RTV/AGD oraz komputerowego, zwłaszcza w połączeniu z dokładnym opisem produktów, możliwością poznania opinii innych kupujących oraz korzystnymi warunkami gwarancji. Wśród ważnych motywów zakupów online większość internautów wymienia także: duży wybór produktów, oszczędność czasu, możliwość dokonania zakupu w dowolnym momencie oraz możliwość zakupu towarów trudno dostępnych. Smart shopping, dostępność produktów i elastyczność wobec indywidualnego planu dnia kupującego - to zatem główne motywy korzystania z internetu, jako kanału zakupowego.

Poszukując informacji o produktach internauci najczęściej korzystają ze stron producentów lub porównywarek cen, ale także z forów internetowych. Przykładem może być zakup sprzętu RTV/AGD - aż 44% badanych powołało się na porównywarki cen, jako główne źródła wiedzy o produkcie, 39% wskazywało na strony producentów, a 24% - na fora internetowe. Efekt ROPO (research online, purchase offline) najbardziej widoczny jest w kategoriach RTV/AGD oraz meble i dekoracje. Pomimo że duża część badanych preferuje płatności przelewem, to nadal silną pozycję nawet w tym kanale sprzedaży zajmuje gotówka - 39% respondentów korzysta z zapłaty za pobraniem u kuriera.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: Mindshare, allegro, e-commerce


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (3)
ekomerski
1. ekomerski, 188.121.0.*, 25.03.2015 / 12:17
dużo zależy jeszcze od wieku konsumentów! Bo np. inaczej wyglądają statystyki odnośnie ludzi młodych, którzy internetem żyją. Ceneo w swoim raporcie mówiło, że blisko 85% młodych Polaków w wieku 13-18 lat dokonuje zakupów w sieci - najczęściej kosmetyki i ubrania, bo presja otoczenia jest wielka. Ogółem młodzież to ciężki i kapryśny komsument http://cenabiznesu.pl/-marketing-mlodziezowy-jak-skutecznie-zyskac-zainteresowanie-mlodego-klienta
Marta Szatkowska
2. Marta Szatkowska 08.04.2015 / 11:46
Patrząc się na szybki rozwój e-commerce myślałam, że jednak statystycznie częściej robimy zakupy internetowe.
Monika Łuczak
3. Monika Łuczak 18.05.2015 / 10:46
Ale sektor e-commerce dynamicznie rośnie i zdecydowanie trendy są zakupy mobilne. Warto przeglądać różne badania - z różnych źródeł. A e-commerce wcale już nie dotyczy wyłącznie młodzieży.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.