
E-sklepy będę nieustannie poprawiały jakość obsługi klienta. Jak?
W zeszłym roku nie kryliśmy nadziei, że Amazon i Alibaba wreszcie z przytupem wejdą na polski rynek, ale... nic z tego. A jednak, mimo że Fajerwerków i confetti nie było, oba sklepy cieszą się u nas coraz większą popularnością. Alibaba stała się idealnym miejscem dla poszukiwaczy cenowych okazji, które rekompensują długi czas oczekiwania na produkt, a Amazon, trafia do tych, którzy nad niską cenę przedkładają wysoką jakość obsługi klienta. Jest ich mniej, ale zawsze.
Jak na tym tle wypada Allegro? Mimo problemów z klientami, którzy narzekają na wysokie prowizji i batalii z UOKiKiem - jest więcej niż dobrze. Allegro, które w tym roku kończy 18 lat, dzisiaj jest najbardziej rozpoznawalną marką e-commerce w Polsce i nie zapowiada się na to, by w najbliższym czasie zagrozili jej amerykańscy gracze. Tym bardziej, że Amazon interesuje się nami umiarkowanie.
Na świecie to on jest numerem jeden, a jego ambicje wykraczają daleko poza e-commerce, o czym świadczy choćby Amazon Prime Video (w Polsce obecny, choć w porównaniu do pozostałych graczy, pogrążony w letargu). Amazon przoduje w wysiłkach mających na celu wprowadzenie obsługi głosowej, która w nadchodzącym roku może wreszcie wspiąć się na wyższy poziom.
W ogóle chatboty, o których w 2017 roku dopiero zaczynało się mówić, w 2018 mogą znaleźć szersze zastosowanie. Oczywiście, nie należy spodziewać się rewolucji, ale to naturalna droga dla podmiotów, które nie chcą lub nie mogą już konkurować wyłącznie ceną. Z podobnego powodu w e-commerce znajdzie zastosowanie sztuczna inteligencja. Dzięki niej będzie możliwe lepsze dopasowywanie ofert do potrzeb konkretnych klientów.
Marki coraz częściej będą oferowały dostawę za darmo i w ściśle określonym dniu - choć za to będzie trzeba dopłacić. Zabawy w ganianego z kurierami, którzy nie wahają się pozostawiać przesyłek w progu, wciąż będą pewnie codziennością, ale świadomość problemów związanych z "ostatnią milą" wzrośnie. To daje nadzieje na to, że sytuacja będzie się stopniowo poprawiać.
Rosnąć będzie też wykorzystanie mobile. Wciąż wolimy kupować desktopowo, ale przeglądać oferty lubimy w biegu. Sklepy, które nie dostosują się do potrzeb mobilnych użytkowników, a poprzestaną na dostosowaniu się do mobilnych ekranów, stracą klientów.
No i dane. Sklepy będą gromadzić i analizować wszystkie informacje, które uda im się o nas zdobyć, po to by podsuwać nam skrojone na miarę oferty, zanim jeszcze zdążymy pomyśleć o zakupach. Nie będą na to czekać. Będą nas do nich inspirować, namawiać i kusić za pomocą content marketingu, influencerów i wszystkiego, co może się sprawdzić.
Więcej o tym, jak będzie rozwijał się rynek e-commerce przeczytasz na kolejnych podstronach.
KLIKNIJ I PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁOWĄ OPNIĘ | |
![]() |
Jakub Butkowski, Country Executive Director, DaWanda.pl: |
![]() |
Jacek Zientkiewicz, Brand Manager platformy Shoper: Można przypuszczać, że boty zakupowe zyskają na znaczeniu, dlatego ważna jest integracja sklepów z social mediami. Na zbliżający się kierunek zmian wskazuje chociażby sukces polskiego startupu IamBot działającego w Facebook Messenger. |
![]() |
Robert Maier, współzałożyciel i Dyrektor Zarządzający Visual Meta GmbH, właściciela portalu ShopAlike.pl: |
![]() |
Małgorzata Gliszczyńska, dyrektor zarządzająca na Polskę i Europę Centralną w eBay: |
![]() |
Dr Szymon Wierciński, ekspert w dziedzinie budowania modeli biznesowych, strategii wzrostu oraz rozwoju poprzez innowację, Akademia Leona Koźmińskiego: |
Jakub Butkowski, Country Executive Director, DaWanda.pl
Jakie trendy w e-commerce zdominowały rok 2017?
To kolejny rok mobile. Widać, że ruch na urządzeniach mobilnych znacząco rośnie wraz ze wzrostem konwersji w kanale mobile. To też rok contentu, w tym video, który stał się niejako naturalnym medium przekazu. Sporo zaczęło się mówić o AR/VR i należy spodziewać się tego, iż w kolejnym roku zobaczyć będzie można coraz więcej zastosowań tych technologii.
Jakie miały go zdominować, ale okazały się jedynie branżowymi buzz wordami?
Chatboty - w dalszym ciągu wierzę w ich duży potencjał, natomiast do tej pory jest to dość niszowy produkt z niewielką liczbą prawdziwie skutecznych realizacji.
Jaka marka najbardziej wyróżniła się na rynku?
Amazon to numer 1. To jest firma, która nie dość, że nieustająco się rozwija, to w dużej skali wyznacza zasady gry w e-commerce. Akwizycja Whole Foods za 13,5 mld $, za którą w zasadzie zapłaciły inne sieci handlowe. Plany uruchomienia usługi dostawy posiłków spowodowały spadek akcji jego konkurenta o ponad 12%. 63% gospodarstw domowych korzysta z Amazon Prime. Amazon notuje więcej zapytań produktowych niż Google. Dodatkowo, Amazon wydaje się przodować w wysiłkach związanych z wykorzystaniem głosu w e-commerce, które sprawią, że dla dużych marek nastaną trudne czasy.
Jaka marka zaliczyła największą wpadkę?
Wszystkie marki, które nie wywiązują się z obietnic składanych klientom e-commerce, gdyż bezpośrednio przekładają się na brak zaufania do tego kanału. Jakkolwiek ponad 50% Polaków dokonało kiedyś zakupów w internecie, to udział e-commerce w handlu to w tej chwili ok. 10%. Oznacza to, że wszyscy musimy nieustannie pracować nad najwyższą jakością świadczonych usług, co powinno przełożyć się na wzrostu zaufania do tego kanału i jego dalszy rozwój.
Jakie trendy mogą zdominować rok 2018?
Ciężko nazwać to trendem, natomiast jeśli w życie wejdzie ustawa zakazująca handlu w niedzielę, wyłączająca z tego zakazu e-commerce, to będzie to rok istotnego przyspieszenia w tej branży. Z nieco bardziej globalnych trendów:
- Voice - interfejsy głosowe wykorzystywane także w e-commerce, które skutecznie utrudniać będą życie marketerom dużych brandów CPG,
- AR/VR - technologia, która ma potencjał zrewolucjonizować wiele branż, w tym e-commerce i doświadczenie zakupowe - natomiast wydaje się, że potrzebuje nieco więcej niż roku. A może nie?
- Wykorzystanie AI w jeszcze lepszym dotarciu do klientów z personalizowanym przekazem.
Jakie marki warto obserwować?
Z jednej strony, należy przyglądać się Amazonowi, który w dużej mierze wyznacza kierunek rozwoju e-commerce i jest w stanie zatrząść niemal każdą branżą. Z drugiej strony, zachęcam do obserwowania tych z pozoru mniejszych brandów - w Polsce będą to np. Ministerstwo Dobrego Mydła, Risk made in Warsaw, Coffeedesk - marki, które potrafią tworzyć prawdziwą społeczność ambasadorów swojego produktu. Doskonale rozumieją swoich klientów, którzy z zaangażowaniem wchodzą z nimi w interakcję.
Robert Maier, współzałożyciel i Dyrektor Zarządzający Visual Meta GmbH, właściciela portalu ShopAlike.pl
Jakie trendy w e-commerce zdominowały rok 2017?
Nowe opcje dostawy to obok multichannel i big data najczęściej wskazywane przez respondentów z Polski trendy, które już wdrażają lub planują wdrożyć w najbliższych 3 latach, jak wynika z przeprowadzonego latem 2017r. wśród sklepów partnerskich ShopAlike badania “E-commerce w Europie- stan obecny, trendy, szanse”.
Jakie miały go zdominować, ale okazały się jedynie branżowymi buzz wordami ?
Chatboty - choć chatboty rok temu były na ustach wszystkich, w praktyce niewiele sklepów dorobiło się jak dotąd sprawnie działających wirtualnych asystentów sprzedaży. Należy się jednak spodziewać, że ich obecność będzie coraz popularniejsza w 2018 roku.
Jaka marka najbardziej wyróżniła się na rynku?
AliExpress - chiński gigant przebojem podbił polski rynek. W niespełna rok, bez szczególnych wydatków na reklamę, osiągnął pozycję gracza nr 3 w polskim ecommerce, udowadniając, że dla Polaków cena stanowi niezwykle ważny czynnik przy zakupach online.
Jakie trendy mogą zdominować rok 2018?
W 2018 oku wzrośnie pozycja wirtualnych galerii handlowych i marketplace’ów. W efekcie coraz ciężej będzie konkurować pojedynczym sklepom, nieobecnym na żadnej z platform. Trend ten dostrzegają dotychczasowi giganci, jak Empik, czy Zalando, tworząc własne marketplace’y.
Jacek Zientkiewicz, Brand Manager platformy Shoper:
Jakie trendy w e-commerce zdominowały rok 2017?
2017 rok to tak naprawdę rok optymalizacji e-commerce, funkcjonowania e-sklepów i obsługi klienta. Coś czego, czasami klienci nie widzą, ale dla sprzedawców ma to istotne znaczenie. Bo klientów nie przyciąga już tylko niska cena czy ładny design sklepu. Coraz bardziej liczy się jakość obsługi i kontaktu z marką, także w przypadku, kiedy coś poszło nie tak i towar chce się zwrócić. Dostawa i zwrot zgodne z oczekiwaniami klienta oznaczają jak najszybsze rozwiązanie problemu i zyskanie opinii miejsca przyjaznego klientowi.
Wygodniejsza dostawa to jeden z trendów mijającego roku. Optymalizują ją cały czas topowe marki. Amazon wprowadził usługę Amazon Key, czyli dostawy do domu pod nieobecność klienta, Allegro wydłużyło możliwość odbierania paczek od kuriera w godzinach nocnych - między 18 a 22. Inpost właśnie uruchomił chatbota, który udziela informacji o statusie przesyłki. Platforma Shoper również wpisuje się w ten trend - w 2018 zamierzamy zaproponować naszym sklepom własne usługi kurierskie.
Coraz więcej sklepów stawia również na wygodne płatności - jeżeli sprzedawca chce utrzymać zainteresowanie klienta i zmniejszyć liczbę porzucanych koszyków, musi zagwarantować mu odpowiednią formę płatności. Najlepiej jak najszybszą, stąd m.in. stale rosnąca popularność wśród sklepów na naszej platformie Shoper Płatności.
2017 to kolejny rok, który miał być rokiem mobile. Ale mobile to już nie tylko trend. Według naszych danych już co piąta transakcja w e-sklepach odbywa się z poziomu telefonu lub tabletu. Liderem zmian jest branża odzieżowa - mobilnie składane jest już co trzecie zamówienie. Z drugiej strony, dane Gemiusa pokazują, że wciąż połowa klientów narzeka na brak strony internetowej dostosowanej do wymogów mobile, a 40 proc. na trudność dokonania płatności w tym kanale. Wciąż pozostaje więc dużo do zrobienia w tym temacie.
Jakie miały go zdominować, ale okazały się jedynie branżowymi buzz wordami ?
W 2017 roku często wskazywano jako trend analitykę internetową, jednak mówienie w ten sposób o dosyć ważnym aspekcie działalności przedsiębiorstwa każe się zastanowić - a co było wcześniej? Czy e-sklepy nie wiedziały kto, skąd i po co do nich trafił? Gdyby tak było nie mogłyby prowadzić skutecznej rywalizacji na rynku. Analityka jest nieodłącznym elementem skutecznej sprzedaży w internecie.
Trudno może nazwać to buzzwordem, ale w 2017 roku w polskich mediach rozniosła się wieść, że Alibaba, chiński gigant e-commerce, do końca roku otworzy biuro w Polsce. Nie zanosi się, aby to nastąpiło - czy przyszły rok będzie w tym inny? Liczba użytkowników w należącym do firmy Aliexpress.com to ok 2,5 mln osób w 2015 roku. I nawet jeżeli firma nie posiada w Polsce biura… to czy oznacza to, że jej nie ma na rynku e-commerce? Podobne emocje wzbudziły informacje o mającej się pojawić polskiej stronie marki Amazon.
Jaka marka najbardziej wyróżniła się na rynku?
Wśród naszych sklepów wyróżniłbym przed wszystkim dwa, z zupełnie innym asortymentem. Kruger&Matz to wielokrotnie nagradzana za jakość produktów polska firma ze sprzętem elektronicznym.
Pat&Rub by Kinga Rusin to druga z ważnych marek obecnych na platformie Shoper, oferująca naturalne kosmetyki. Oba sklepy świetnie sobie radzą, choć w internecie konkurencja w branży elektroniki i kosmetyków jest spora.
Jaka marka okazała zaliczyła największą wpadkę?
W tym roku duże problemy zaliczyło Allegro - zmiany w opłatach i prowizjach, wprowadzenie szablonów i nowych zasad dotyczących zdjęć nie zostały dobrze odebrane wśród sprzedawców. Do tego dochodzą kontrole UOKiKu w siedzibie firmy i zarzuty faworyzowania własnego sklepu internetowego kosztem innych.
Jakie trendy mogą zdominować rok 2018?
Jeszcze większe znaczenie może mieć fotografia - Google zauważyło, że wielu odbiorców szuka produktów poprzez Google Grafika lub w Google Zakupy. Sklepy internetowe przestaną może posiłkować się zdjęciami uzyskiwanymi od producentów, a twórcy-sprzedawcy postawią na lepszą jakość produkcji zdjęć.
Można przypuszczać, że boty zakupowe zyskają na znaczeniu, dlatego ważna jest integracja sklepów z social mediami. Na zbliżający się kierunek zmian wskazuje chociażby sukces polskiego startupu IamBot działającego w Facebook Messenger.
Czy płatności Bitcoin podbiją serca Polaków? Trudno jednoznacznie powiedzieć, wiadomo natomiast, że wraz ze wzrostem jego wartości informacja o tej kryptowalucie dociera do coraz większej liczby osób. Ponad 100 sklepów na platformie Shoper jest w trakcie wprowadzania takiej formy płatności. Kolejne miesiące pokażą, jak opłacalny będzie to kierunek rozwoju w e-commerce.
Bardzo ciekawie zapowiadają się zmiany w omnichannel - ale nie z perspektywy sieci detalicznych czy centrów handlowych, które starały się go wykorzystać, a raczej liderów nowoczesnej gospodarki opartej na technologii, którzy kupują wspomniane sieci, aby wyjść ze sprzedaży wyłącznie internetowej tak jak w przypadku inwestycji Amazon w Whole Foods, zainteresowanie zakupem sieci Carrefour w Polscei współpracy Alibaby z Auchan.
Jakie marki warto obserwować? (Jakie najlepiej rokują? i dlaczego)?
Zawsze warto patrzeć na kierunek wyznaczany przez gigantów jak Amazon i Aliexpress. Oprócz możliwości technologicznych wprowadzania zmian są oni także influencerami dla swoich klientów. Z perspektywy e-marketerów zawsze istotne jest obserwowanie Google i Facebook’a, które od lat niezmiennie (i niepodzielnie) wpływają na kształt komunikacji z klientami w sieci.
Przykłady innowacyjnych rozwiązań znajdziemy też na własnym podwórku - z zainteresowaniem przyglądam się startupowi Szopi, który pośredniczy w zakupach z dostawą do domu w zaledwie godzinę.
Małgorzata Gliszczyńska, dyrektor zarządzająca na Polskę i Europę Centralną w eBay
Jakie trendy w e-commerce zdominowały rok 2017?
Rok 2017 w branży e-commerce minął pod znakiem rosnącego znaczenia handlu transgranicznego, zarówno z perspektywy kupujących, jak i sprzedawców. Coraz chętniej kupujemy i sprzedajemy za granicę Polski. Do takiego trendu dostosowują się platformy e-commerce, również eBay. W listopadzie wprowadziliśmy nowy program, w ramach którego wybrane oferty nie tylko z Europy, ale także z Azji czy USA, są objęte darmową i szybką dostawą. Ogromne zainteresowanie sprzedażą transgraniczną obserwujemy również wśród naszych sprzedawców – na ten moment 100% z nich wysyła swoje produkty do klientów spoza granic Polski. Ponadto widać również rosnącą popularność zakupów podczas takich dni, jak Black Friday, czy Halloween.
Jakie miały go zdominować, ale okazały się jedynie branżowymi buzz wordami ? Jaka marka najbardziej wyróżniła się na rynku?
Na rynku najbardziej wyróżniły się marki smartfonów, takie jak Samsung, iPhone czy HTC, które przez cały rok cieszyły się bardzo dużą popularnością wśród polskich kupujących. Trend ten nasilał się w szczególności w momencie, w którym marki decydowały się wypuszczenie na rynek nowych modeli. Co do zasady gdy na rynek wchodzi nowa wersja konkretnego produktu, ceny modeli z poprzednich lat szybko spadają, przyciągając jednocześnie uwagę kupujących. Widać to właśnie na przykładzie produktów elektronicznych, a w szczególności smartfonów.
Jakie trendy mogą zdominować rok 2018?
W przyszłym roku branża e-commerce będzie jeszcze mocniej stawiać na rozwój funkcjonalności z zakresu personalizacji zakupów opartych o technikę sztucznej inteligencji i uczenie maszynowe. Dzięki takim rozwiązaniom firmy mogą automatycznie dostosować konkretne oferty do preferencji użytkowników, którym coraz częściej zależy na indywidualnym podejściu do ich zakupowych nawyków. Takie rozwiązania z sukcesem funkcjonują już od kilku miesięcy na polskiej wersji naszego serwisu.
O znaczeniu telefonów komórkowych w e-handlu mówi się od dawna, a badania rynkowe tylko potwierdzają, że trend ten sukcesywnie rośnie. Można się spodziewać, że tak też będzie w przyszłym roku. Coraz więcej Polaków robi zakupy przez internet na smartfonach i tabletach. Wyższy komfort użytkowania dzięki dopasowanym ofertom, bezpłatnej wysyłce i szybszej realizacji transakcji ułatwią zakupy użytkownikom mobilnym. Sukces branży e-commerce w dużej mierze zależy od tego, czy firmy zajmujące się e-handlem dostosują swoje oferty i promocje do użytkowników mobile.
Ponadto tania lub darmowa dostawa to aspekt, na który kupujący będą z pewnością zwracać coraz większą uwagę w nadchodzącym roku. Z naszych badań wynika, że ponad 80% Polaków podczas zakupów online wybiera najtańszą opcję przesyłki. Branża e-commerce musi być gotowa, by odpowiedzieć na takie potrzeby kupujących.
Jakie marki warto obserwować?
Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na najpopularniejsze marki z branży elektronicznej, w szczególności z Azji. Zdarza się, że na eBay można kupić bardzo dobrej jakości smartfon Samsunga, HTC czy Apple nawet za 200 zł. To, że produkt pochodzi z Azji, wcale nie oznacza długiej i mozolnej przesyłki, wręcz przeciwnie. Przykładowo sprzedawcy uczestniczący w naszym programie „Okazje” mają obowiązek dostarczyć konkretny produkt w ciągu kilku dni. Kupujący nie muszą się też martwić pochodzeniem takiego sprzętu, bo do programu dopuszczamy tylko takich sprzedawców, którzy mają ponad 98% pozytywnych komentarzy. Warto zatem śledzić produkty z branży elektronicznej, bo to właśnie w ich przypadku w odpowiedzi na pojawiające się nowości można się spodziewać największych okazji cenowych.
Dr Szymon Wierciński, ekspert w dziedzinie budowania modeli biznesowych, strategii wzrostu oraz rozwoju poprzez innowację, Akademia Leona Koźmińskiego
Jakie trendy w e-commerce zdominowały rok 2017?
Jak co roku można wymienić trend mobile, ale głownie z tego powodu, że w wielu branżach konwersje mobilne zdecydowanie przekroczyły już te desktopowe. Nie ma się co dziwić – technologia spowodowała nieodwracalne zmiany w zachowaniach nabywców. Promowany kilka lat temu multichanel, czy ostatnio omnichanel, zaczął nabierać kształtu. Nie opiera się już na testowych wdrożeniach przypadkowo zgranych usług pomiędzy platformami czy światem tradycyjnym i analogowym. Doczekał się pełnych, wielokanałowych rozwiązań, które, co ważne – zaczynają działać. Jako klienci zaczęliśmy przeskakiwać pomiędzy platformami, wybieramy formę zakupów i rozrywki, jaka w danym momencie jest dla nas najwygodniejsza. Urządzenia zeszły na drugi plan.
Myślę, że najważniejszym wskaźnikiem potwierdzającym te spostrzeżenia jest zaangażowanie się gigantów z rynku produktów spożywczych we wdrażanie takich technologii. Od kilku lat wiadomo, że kategoria groceries, czyli produktów spożywczych, jest koniem pociągowym świata e-commerce. Dziś już właściwie każda sieć ma w pełni rozwinięta ofertę zakupów spożywczych online. Powstają też pierwsze projekty zachęcające klientów do łączenia zakupów w tradycyjnym sklepie z wykorzystaniem mobile, późniejszym odbiorem, czy dostawą produktów do domu. Granica pomiędzy e-commerce, m-commerce, a tradycyjnymi zakupami w tych projektach właściwie już się zatarła – nie da się zakwalifikować takich zakupów do jednego z tych światów.
Jakie miały go zdominować, ale okazały się jedynie branżowymi buzz wordami?
Myślę, że wszyscy czekali w tym roku na starcie największych firm e-commerce w branży. Wciąż oczekujemy na szumnie zapowiadane wejście Amazona z ich pełną ofertą, reakcje graczy na rozszerzoną ofertę Aliexpress, a także zweryfikowanie przez rynek strategii Allegro, które porzuciło swój dotychczasowy model współpracy z małymi, tanimi kontrahentami na rzecz jakości i wyższej rentowności. Wychodzimy powoli z wczesnej fazy budowania rynku, a wkraczamy w etap pełnej konkurencji na rynku dojrzałym, gdzie przede wszystkim liczyć się będzie strategia oraz przewaga poszczególnych graczy. Nie chodzi już o to, kto pierwszy zaadaptuje się do istniejących lub nowo wchodzących trendów, ale to, w jaki sposób to zrobi i czy będzie to spójne z jego założeniami.
Jaka marka najbardziej wyróżniła się na rynku?
Postawiłbym na Allegro. Podjęli bardzo ciekawą grę, do której zostali zmuszeni po latach "obijania" się na polskim rynku. Po wygraniu walki o rynek z eBay'em kilka lat temu nie mieli właściwie równego konkurenta. Do tej pory wykorzystywali przede wszystkim fakt posiadania krytycznej masy użytkowników, która pozwalała im na żonglowanie kolejnymi usługami w portfolio i utrzymywaniu dominującej pozycji w świecie aukcji oraz porównywania cen online. Wchodząca na polski rynek e-commerce zdrowa konkurencja spowodowała, ze Allegro zareagowało zdecydowanie i dostosowuje się do nowych warunków otoczenia, umacniającej się pozycji konkurentów. Największy polski gracz przechodzi właśnie metamorfozę. Ciekawym jest, czy wyjdzie z tego równoprawny "polski Amazon” i na czym finalnie będą budować swoją przewagę w stosunku do konkurentów.
Jaka marka okazała zaliczyła największą wpadkę?
Nawiązując do najszybciej rosnących kategorii rynku e-commerce oraz obserwując rynki zachodnie, warto przyjrzeć się temu, co nie wyszło w kategorii groceries, czyli artykułów spożywczych. Kolejne próby rozwiązania problemu budowy infrastruktury pod dostarczanie produktów z "krótką datą” okazywały się bardziej niż problematyczne. Projekty lodówkomatów padały jedne po drugim, ale od razu były zastąpione kolejnymi. Giganci branży FMCG wciąż budują infrastrukturę i czasami udaje im się dostarczyć wszystko w przeciągu kilku godzin, jednak standardem jest dłuższe oczekiwanie na dostawę. Taką wpadkę nazwałbym falstartem tego typu projektów roku 2017 oraz lat ubiegłych. Nawet w największych miastach wciąż nie mamy możliwości zamówienia zakupów spożywczych z natychmiastową dostawą. Pojedyncze start-upy typu Szopi.pl ratują odrobinę tę sytuację. Wciąż jednak czekamy na rozwiązania dostępne już w niektórych miejscach w USA, które w dalszej przyszłości mogą spowodować, że nie będzie nam się opłacało schodzić do lokalnego sklepu spożywczego, ponieważ szybciej, lepiej i taniej zrobimy zakupy online. Na poziomie zachowań konsumentów będzie to rewolucyjna zmiana. Ale ona musi przyjść z czasem i inwestycjami kluczowych graczy na rynku.
Jakie trendy mogą zdominować rok 2018?
Trend, który może się pojawić, będzie związany z oczekiwaniami klientów w zakresie jakości. Oznacza to, że z perspektywy organizacji, poszczególne departamenty będą musiały coraz ściślej współpracować z działami odpowiedzialnymi za e-commerce. Oczywiście, jeśli będą chciały dostarczyć najlepsze customers experience i budować trwałą relację z klientem, niezależnie od kanału, z jakiego on korzysta. Już dzisiaj ogromna większość kupujących szuka opinii online podczas robienia zakupów, co tak naprawdę determinuje strategie działów marketingowych, PR, HR, reklamowych. Dodatkowo, jeśli rynek asystentów głosowych dotrze do Polski w 2018 roku, możemy spodziewać się bardzo dynamicznie zmieniających się nawyków klientów w zakresie wyszukiwania online. Prognozy w USA wskazują na to, że w najbliższych latach większość zapytań czy wyszukiwań będzie odbywać się drogą głosową. W Polsce ten rynek dopiero raczkuje, ale jeśli Google i Siri zaczną w pełni wspierać język polski, to wzrost tego rynku powinien być imponujący
Jakie marki warto obserwować?
Oczywiście starcie Allegro, Amazon, Aliexpress i kształtowanie się ich strategii na lokalnym rynku. Drugim obszarem wartym zgłębienia jest połączenie światów cyfrowych i analogowych u największych firm z branży FMCG. W tym przoduje Carrefour, który właśnie otwiera swoje pierwsze sklepy koncepcyjne starając się dostosować do oczekiwań klientów, dla których nie ma już różnicy pomiędzy mobile, online, e-commerce. Jako klienci oczekujemy po prostu łatwiej, świetnej i spersonalizowanej usługi.
Pobierz ebook "Jak wybrać software house i przeskalować swój biznes [ebook z raportem]"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Jesteśmy agencją butikową. Specjalizujemy się w projektach w Europie i obu Amerykach. Jesteśmy jedynym …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Sięgnij Gwiazd ze Space Ads Odkryj z nami ✨ Galaktykę Digital Marketingu ✨ Tworzymy …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Jesteśmy pierwszą w Polsce omnichannelową agencją marketingową. Odważne wizje oraz innowacyjne technologie zmieniamy w …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Jak kogoś ta mobilność dziwi, to jak dla mnie w ogóle nie ma pojęcia o rynku. Ja zanim otworzyłem sklep się pięćset razy zdążyłem zorientować co w trawie piszczy pod każdym względem, a już zwłaszcza obecności w internecie. Tutaj jest wpis na temat tego, że nie wolno absolutnie tematu olewać, wręcz przeciwnie - postarać się bo niesie to za sobą wiele korzyści.