19.12.2017 / E-commerce
 

Jakie trendy zdominują e-commerce w nadchodzącym roku 2018?

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
 
WavebreakMediaMicro - Fotolia.com
WavebreakMediaMicro - Fotolia.com

W zeszłym roku nie kryliśmy nadziei, że Amazon i Alibaba wreszcie z przytupem wejdą na polski rynek, ale... nic z tego. A jednak, mimo że Fajerwerków i confetti nie było, oba sklepy cieszą się u nas coraz większą popularnością. Alibaba stała się idealnym miejscem dla poszukiwaczy cenowych okazji, które rekompensują długi czas oczekiwania na produkt, a Amazon, trafia do tych, którzy nad niską cenę przedkładają wysoką jakość obsługi klienta. Jest ich mniej, ale zawsze. 

Jak na tym tle wypada Allegro? Mimo problemów z klientami, którzy narzekają na wysokie prowizji i batalii z UOKiKiem - jest więcej niż dobrze. Allegro, które w tym roku kończy 18 lat, dzisiaj jest najbardziej rozpoznawalną marką e-commerce w Polsce i nie zapowiada się na to, by w najbliższym czasie zagrozili jej amerykańscy gracze. Tym bardziej, że Amazon interesuje się nami umiarkowanie.

Na świecie to on jest numerem jeden, a jego ambicje wykraczają daleko poza e-commerce, o czym świadczy choćby Amazon Prime Video (w Polsce obecny, choć w porównaniu do pozostałych graczy, pogrążony w letargu). Amazon przoduje w wysiłkach mających na celu wprowadzenie obsługi głosowej, która w nadchodzącym roku może wreszcie wspiąć się na wyższy poziom. 

W ogóle chatboty, o których w 2017 roku dopiero zaczynało się mówić, w 2018 mogą znaleźć szersze zastosowanie. Oczywiście, nie należy spodziewać się rewolucji, ale to naturalna droga dla podmiotów, które nie chcą lub nie mogą już konkurować wyłącznie ceną. Z podobnego powodu w e-commerce znajdzie zastosowanie sztuczna inteligencja. Dzięki niej będzie możliwe lepsze dopasowywanie ofert do potrzeb konkretnych klientów.

Marki coraz częściej będą oferowały dostawę za darmo i w ściśle określonym dniu - choć za to będzie trzeba dopłacić. Zabawy w ganianego z kurierami, którzy nie wahają się pozostawiać przesyłek w progu, wciąż będą pewnie codziennością, ale świadomość problemów związanych z "ostatnią milą" wzrośnie. To daje nadzieje na to, że sytuacja będzie się stopniowo poprawiać.

Rosnąć będzie też wykorzystanie mobile. Wciąż wolimy kupować desktopowo, ale przeglądać oferty lubimy w biegu. Sklepy, które nie dostosują się do potrzeb mobilnych użytkowników, a poprzestaną na dostosowaniu się do mobilnych ekranów, stracą klientów. 

No i dane. Sklepy będą gromadzić i analizować wszystkie informacje, które uda im się o nas zdobyć, po to by podsuwać nam skrojone na miarę oferty, zanim jeszcze zdążymy pomyśleć o zakupach. Nie będą na to czekać. Będą nas do nich inspirować, namawiać i kusić za pomocą content marketingu, influencerów i wszystkiego, co może się sprawdzić.

Więcej o tym, jak będzie rozwijał się rynek e-commerce przeczytasz na kolejnych podstronach. 

 

KLIKNIJ I PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁOWĄ OPNIĘ
64353_dawanda-jakub-butkowski-01-1-.jpg

Jakub Butkowski, Country Executive Director, DaWanda.pl:

Amazon notuje więcej zapytań produktowych niż Google. Dodatkowo, Amazon wydaje się przodować w wysiłkach związanych z wykorzystaniem głosu w e-commerce, które sprawią, że dla dużych marek nastaną trudne czasy. 

64392_jacek-zientkiewicz-brand-manager-platformy-shoper.jpg

Jacek Zientkiewicz, Brand Manager platformy Shoper:

Można przypuszczać, że boty zakupowe zyskają na znaczeniu, dlatego ważna jest integracja sklepów z social mediami. Na zbliżający się kierunek zmian wskazuje chociażby sukces polskiego startupu IamBot działającego w Facebook Messenger.
64351_vm_robert_m_maier_002.jpg

Robert Maier, współzałożyciel i Dyrektor Zarządzający Visual Meta GmbH, właściciela portalu ShopAlike.pl:

AliExpress - chiński gigant przebojem podbił polski rynek. W niespełna rok, bez szczególnych wydatków na reklamę, osiągnął pozycję gracza nr 3.

64391_m-gliszczynska.jpg

Małgorzata Gliszczyńska, dyrektor zarządzająca na Polskę i Europę Centralną w eBay:

W przyszłym roku branża e-commerce będzie jeszcze mocniej stawiać na rozwój funkcjonalności z zakresu personalizacji zakupów opartych o technikę sztucznej inteligencji i uczenie maszynowe.


64402_szymon_wiercinski_alk_foto.jpg

Dr Szymon Wierciński, ekspert w dziedzinie budowania modeli biznesowych, strategii wzrostu oraz rozwoju poprzez innowację, Akademia Leona Koźmińskiego:

Trend, który może się pojawić, będzie związany z oczekiwaniami klientów w zakresie jakości. Oznacza to, że z perspektywy organizacji, poszczególne departamenty będą musiały coraz ściślej współpracować z działami odpowiedzialnymi za e-commerce. 

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: Alliexpress, amazon, e-commerce, zakupy online


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Komentarze (2)
bizon33
1. bizon33, 37.47.52.*, 24.12.2017 / 01:56
Jak kogoś ta mobilność dziwi, to jak dla mnie w ogóle nie ma pojęcia o rynku. Ja zanim otworzyłem sklep się pięćset razy zdążyłem zorientować co w trawie piszczy pod każdym względem, a już zwłaszcza obecności w internecie. Tutaj jest wpis na temat tego, że nie wolno absolutnie tematu olewać, wręcz przeciwnie - postarać się bo niesie to za sobą wiele korzyści.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.