
Czy duże marki, działające na polskim rynku, są przygotowane na to, że coraz więcej ich klientów ma smartfony i dostęp do mobilnego internetu? Jak się okazuje - niekoniecznie. W wielu przypadkach użytkownik, który stojąc na przystanku, widzi reklamę na przykład makaronu i odesłanie do konkursowego landing page, napotyka trudności.Strona się nie wyświetla, wyświetla się z błędami, lub ładuje się jej desktopowa wersja.
Jak wynika z badania LoveMobile, przeprowadzonego dla Interaktywnie.com, jedynie osiemnastu producentów, z 200 badanych, zdaje sobie sprawę z siły mobile i działa w tym segmencie.
Jak wyglądało badanie
Pod lupę wzięliśmy 200 najpopularniejszych polskich brandów korzystając z badań opublikowanych przez TNS Pentor oraz rankingu najcenniejszych polskich marek 2011 roku, jaki ułożył dziennik „Rzeczpospolita”. Ocenialiśmy dostępność stron mobilnych dla użytkowników korzystających z telefonów komórkowych wyposażonych w systemy Android lub iOS oraz aplikacje mobilne. Sprawdziliśmy funkcjonalności i łatwość odnalezienia poszukiwanych treści. |
Najlepiej funkcjonują marki zgromadzone w kategoriach: rekreacja i kultura, transport oraz łączność (kategorie wytypowane zostały na podstawie koszyka dóbr i usług GUS), a w czołówce znalazły się takie brandy jak: Winiary, Reserved, Orlen, Samsung i HBO.
Najsłabiej radzą sobie firmy reprezentujące takie kategorie jak alkohol i tytoń oraz zdrowie. Jednak ich promowanie i reklamowanie podlega daleko idącym ograniczeniom, stąd ich obecność z internecie jest dużo słabsza, niż innych marek.
- Nasze badanie miało na celu pokazać, jak duża jest dysproporcja między przyrostem użytkowników w mobile'u a aktywnością marek na tym polu. Najlepiej ocenione brandy pokazują, że wiedzą jaka jest przyszłość w ich branżach i dbają o swoich konsumentów - są więc naturalnie liderami w swoich kategoriach i wzorami do naśladowania dla konkurencji - mówi Marcin Zaremba, head of business w LoveMobile.
Dlaczego założyłem Space Ads?
Poznaj historię Rafała Chojnackiego, założyciela agencji.
Słabe agencje i ich...
Zobacz profil w katalogu firm »
Jesteśmy agencją butikową.Specjalizujemy się w projektach w Europie i obu Amerykach.
Jesteśmy jedynym...
Zobacz profil w katalogu firm »
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe.
Świadczymy usługi związane z...
Zobacz profil w katalogu firm »
Jesteśmy pierwszą w Polsce omnichannelową agencją marketingową. Odważne wizje oraz innowacyjne technologie...
Zobacz profil w katalogu firm »
Firma MENTAX powstała w 2005 roku. Posiadamy ponad 15-letnie doświadczenie w tworzeniu oprogramowania na...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie.
Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu,...
Zobacz profil w katalogu firm »
bardzo zaskakująca infografika - ciekawe czy "badacze" wzięli pod uwagę aplikacje i strony mobile, same aplikacje a może same strony mobilne...
Tak czy siak ewidentnie nie dotarli do strony mobilne Orlenu:) Świetna ilustracja tematu Jak nie robić stron mobilnych:)
były badane również aplikacje. dopisaliśmy w opisie:)
OK. Ale skąd w pierwszej piątce Orlen? Czy rzeczywiście sytuacja na polskim rynku jest tak krytyczna, że w czołówce znalazła się firma, której strona mobilna nie spełnia bazowych standardów użyteczności?
Poza tym trudno ocenić jakość tych badań, bo brane pod uwagę kryteria zostały scharakteryzowane bardzo ogólnikowo i w tej postaci wydają się nieco subiektywne (łatwość dostępu do informacji, użyteczność).
też sie zastanawiam jaki był klucz doboru marek do badania. Bo szczerze mówiąc - porównując choćby obecność w mobile Winiar z obecnością Knorra (o ile ktoś wziął pod uwagę stronę i aplikację http://przepisy.pl a nie po prostu wygooglowal Knorra) to jakoś inaczej mi się rozkłada ocena. nie chcę uprawiać niepotrzebnej reklamy, ale przytocze choćby recenzje antyappsow http://antyapps.pl/przepisy-pl-to-prawdopodobnie-najlepsza-ksiazka-kucharska-jaka-mialeswp/ No ale nic. To może tylko moje zdanie.
to ja w ramach komentarza:
http://antyapps.pl/przepisy-pl-to-prawdopodobnie-najlepsza-ksiazka-kucharska-jaka-mialeswp/
i
http://antyapps.pl/smacznie-ugotuj-z-przepisy-pl-recenzja/
jak podejrzewam Knorr nie został wzięty pod uwagę w tym "badaniu" ponieważ nikomu z badających nie chciało się uwzględnić w swojej metodologii faktu, że sporo marek komunikuje się nie poprzez swoją główną nazwę. Branded content to trudna sprawa.. :)
@Arek - no i tak to jest kiedy rozmawiajac na gg, nie uprzedzamy się, że piszemy równocześnie komentarz pod artykułem. Choć symultaniczność godna podziwu:D