W ciągu czterech lat liczba smartfonów wzrosła 27 razy. Mimo to nadal duże polskie marki nie nadążają za trendem. Zobacz, kto radzi sobie najsłabiej.
Czy duże marki, działające na polskim rynku, są przygotowane na to, że coraz więcej ich klientów ma smartfony i dostęp do mobilnego internetu? Jak się okazuje - niekoniecznie. W wielu przypadkach użytkownik, który stojąc na przystanku, widzi reklamę na przykład makaronu i odesłanie do konkursowego landing page, napotyka trudności.Strona się nie wyświetla, wyświetla się z błędami, lub ładuje się jej desktopowa wersja.
Jak wynika z badania LoveMobile, przeprowadzonego dla Interaktywnie.com, jedynie osiemnastu producentów, z 200 badanych, zdaje sobie sprawę z siły mobile i działa w tym segmencie.
Jak wyglądało badanie Pod lupę wzięliśmy 200 najpopularniejszych polskich brandów korzystając z badań opublikowanych przez TNS Pentor oraz rankingu najcenniejszych polskich marek 2011 roku, jaki ułożył dziennik „Rzeczpospolita”. Ocenialiśmy dostępność stron mobilnych dla użytkowników korzystających z telefonów komórkowych wyposażonych w systemy Android lub iOS oraz aplikacje mobilne. Sprawdziliśmy funkcjonalności i łatwość odnalezienia poszukiwanych treści. |
Najlepiej funkcjonują marki zgromadzone w kategoriach: rekreacja i kultura, transport oraz łączność (kategorie wytypowane zostały na podstawie koszyka dóbr i usług GUS), a w czołówce znalazły się takie brandy jak: Winiary, Reserved, Orlen, Samsung i HBO.
Najsłabiej radzą sobie firmy reprezentujące takie kategorie jak alkohol i tytoń oraz zdrowie. Jednak ich promowanie i reklamowanie podlega daleko idącym ograniczeniom, stąd ich obecność z internecie jest dużo słabsza, niż innych marek.
- Nasze badanie miało na celu pokazać, jak duża jest dysproporcja między przyrostem użytkowników w mobile'u a aktywnością marek na tym polu. Najlepiej ocenione brandy pokazują, że wiedzą jaka jest przyszłość w ich branżach i dbają o swoich konsumentów - są więc naturalnie liderami w swoich kategoriach i wzorami do naśladowania dla konkurencji - mówi Marcin Zaremba, head of business w LoveMobile.
Infografika: LoveMobile (kliknij aby powiększyć)
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
@Arek - no i tak to jest kiedy rozmawiajac na gg, nie uprzedzamy się, że piszemy równocześnie komentarz pod artykułem. Choć symultaniczność godna podziwu:D<br />
to ja w ramach komentarza:<br /> <a href=\"http://antyapps.pl/przepisy-pl-to-prawdopodobnie-najlepsza-ksiazka-kucharska-jaka-mialeswp/\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\"><a href=\"http://antyapps.pl/przepisy-pl-to-prawdopodobnie-najlepsza-ksiazka-kucharska-jaka-mialeswp/\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://antyapps.pl/przepisy-pl-to-prawdopodobnie-najlepsza-ksiazka-kucharska-jaka-mialeswp/</a></a><br /><br /> i <br /> <a href=\"http://antyapps.pl/smacznie-ugotuj-z-przepisy-pl-recenzja/\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\"><a href=\"http://antyapps.pl/smacznie-ugotuj-z-przepisy-pl-recenzja/\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://antyapps.pl/smacznie-ugotuj-z-przepisy-pl-recenzja/</a></a><br /><br /> jak podejrzewam Knorr nie został wzięty pod uwagę w tym \"badaniu\" ponieważ nikomu z badających nie chciało się uwzględnić w swojej metodologii faktu, że sporo marek komunikuje się nie poprzez swoją główną nazwę. Branded content to trudna sprawa.. :)
też sie zastanawiam jaki był klucz doboru marek do badania. Bo szczerze mówiąc - porównując choćby obecność w mobile Winiar z obecnością Knorra (o ile ktoś wziął pod uwagę stronę i aplikację <a href=\"http://przepisy.pl\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://przepisy.pl</a> a nie po prostu wygooglowal Knorra) to jakoś inaczej mi się rozkłada ocena. nie chcę uprawiać niepotrzebnej reklamy, ale przytocze choćby recenzje antyappsow <a href=\"http://antyapps.pl/przepisy-pl-to-prawdopodobnie-najlepsza-ksiazka-kucharska-jaka-mialeswp/.\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\"><a href=\"http://antyapps.pl/przepisy-pl-to-prawdopodobnie-najlepsza-ksiazka-kucharska-jaka-mialeswp/\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://antyapps.pl/przepisy-pl-to-prawdopodobnie-najlepsza-ksiazka-kucharska-jaka-mialeswp/</a></a> No ale nic. To może tylko moje zdanie.
OK. Ale skąd w pierwszej piątce Orlen? Czy rzeczywiście sytuacja na polskim rynku jest tak krytyczna, że w czołówce znalazła się firma, której strona mobilna nie spełnia bazowych standardów użyteczności?<br /><br /> Poza tym trudno ocenić jakość tych badań, bo brane pod uwagę kryteria zostały scharakteryzowane bardzo ogólnikowo i w tej postaci wydają się nieco subiektywne (łatwość dostępu do informacji, użyteczność).
były badane również aplikacje. dopisaliśmy w opisie:)
bardzo zaskakująca infografika - ciekawe czy \"badacze\" wzięli pod uwagę aplikacje i strony mobile, same aplikacje a może same strony mobilne...<br /> Tak czy siak ewidentnie nie dotarli do strony mobilne Orlenu:) Świetna ilustracja tematu Jak nie robić stron mobilnych:)