29.12.2016 / Mobile
 

Dane, dane i jeszcze raz dane... Dzięki nim mobilna reklama może zagrozić nawet telewizji

  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
 

W 2016 roku największym rozczarowaniem okazały się beacony. Kiedy wchodziły na scenę wydawało się, że granica między offline'm a online'm właśnie zaczyna się zacierać, a branżowe przepowiednie - lada moment się spełnią. Teraz wiadomo, że rewolucji nie będzie. Nie przyniosą jej ani beacony, ani smartwatche, z którymi też wiązano wielkie nadzieje. Rynek mobilny dojrzewa powoli i wielkich wstrząsów w 2017 roku raczej nie będzie. Marketerzy, zamiast szukać coraz to nowych narzędzi dotarcia do mobilnych użytkowników, będą się uczyć, jak skutecznie wykorzystywać te, które już mają. 

Trendem, który z pewnością znajdzie kontynuację w 2017 roku będzie wideo, co nie powinno nikogo zaskoczyć. Wideo napędza rozwój całego rynku reklamowego i trudno sądzić, że ominie on smartfony. Przeciwnie, mobile-vide już w 2017 roku może być poważną alternatywą dla tradycyjnych reklam telewizyjnych. Dzisiaj to wciąż nie mieści się w głowie, ale reklamodawcy lubią przecież wiedzieć za co płacą. Jeśli spot w mobile'u mogą skierować ściśle określonej grupy osób potencjalnie zainteresowanych zakupem, po co płacić mają, słone zresztą pieniądze, za pokazanie go tym, którzy w czasie reklam robią herbatę?

Rozwój reklamy mobilnej będą determinowały dane. Ich wykorzystanie będzie rosło, zarówno w kontekście zakupu powierzchni w modelu programmatic, jak i późniejszej oceny skuteczności konkretnych kampanii. Wszystko to sprawi, że reklama mobilna, dzisiaj wykorzystywana głównie w kampaniach wizerunkowych, będzie narzędziem wspierającym sprzedawców. Rozwój wirtualnych asystentów, który ułatwi komunikację człowieka z maszyną, może w tym wydatnie pomóc. 

Marketerzy będą się uczyć lepiej wykorzystywać to, co oferuje smartfon i nie chodzi o funkcje samego telefonu, ale przede wszystkim o dane (znowu), które dzięki niemu zbieramy. Znając dokładne miejsce i czas przebywania użytkowników, można "skroić" pod nich komunikat, zachęcający do na przykład odwiedzenia sklepu i zamienić ich w klientów. Nie będzie to łatwe, bo liczba reklam mobilnych rośnie, a tolerancja wobec nich maleje, ale jest o co walczyć. 

Firmy technologiczne robią to zresztą nieustannie, proponując kolejne mobilne gadżety, które mają przynieść przełom na miarę pierwszego iPhone'a. Póki co jednak przynoszą one główne rozczarowania. Wyniki Apple Watcha nie powalają, Google opóźnia premierę nowej wersji oprogramowania Android Wear 2.0, LG, Huawei i Motorola wstrzymują premierę nowych urządzeń, a Peeble właśnie zwija żagle, przejęte przez FitBit.

Pomysł ze smartwatchami zwyczajnie nie wypalił. Zresztą, popularność tabletów też wyhamowała, a kolejne urządzenia konwertowalne, czy 2w1 nie zmienią faktu, że to smartfon powinien być w centrum zainteresowania marketerów. W kolejnym roku będziemy więc świadkami kolejnych rozwiązań, które rozszerzą jego zastosowanie, a jednym z najważniejszych będą mobilne płatności. Mamy już BLIKa, Android Pay, czy systemy poszczególnych banków, ale to dopiero początek ofensywy branży FinTech, przed którą drży tradycyjny sektor bankowy. 

 

Źródło: Interaktywnie.com

KLIKNIJ I PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁOWĄ OPINIĘ

EKSPERT
KOMENTARZ
61401_artur-zawadzki.png

Artur Zawadzki, Członek Zarządu Spicy Mobile:

W przyszłym roku rozpocznie się proces przenoszenia, a jeśli jeszcze nie proces, to szczegółowa analiza wydatków na TV versus wydatki na inne media, w szczególności na komunikację z wykorzystaniem smartfonów.

61402_bartek-d1.png

Bartosz Drzewiński, Product Managera, DDS Poland:

Dużą zmianą, która może mieć istotny wpływ na kreowanie nowych modeli biznesowych jest umożliwienie użytkownikom aplikacji mobilnych - Facebooka, Pinterest czy Twittera - realizacji zakupów bezpośrednio przez te aplikacje.

61403_dariusz-werelich.jpg

Dariusz Werelich, Head of Sales Adrino/Grupa Netsprint:

Zgodnie z danymi IAB Europe wydatki europejskich marketerów na reklamę programatyczną na urządzenia mobilne rosną co roku w tempie trzycyfrowym.

61405_dominik-karbowski.png

Dominik Karbowski, Wiceprezes Zarządu Selectivv Europe:

Rynek będzie napędzała reklama wideo. Wydawcy są już na to gotowi, a w 2016 widoczna była zwiększająca się otwartość domów mediowych oraz agencji do eksperymentowania z mobile video.

61406_michalsoltys_foto.jpg

Michał Sołtys, Regional Director Central Eastern Europe z Grupy Kwanko:

Upowszechnią się modele biznesowe, które będą zaspakajać w sposób natychmiastowy potrzeby użytkownika wynikające z miejsca i sytuacji w jakiej się on znajduje.

61407_michal-gas-strategy-manager-w-cube-group.jpg

Michał Gąś, Digital Strategy Manager, Cube Group:

Skala korzystania z aplikacji mobilnych, głębokość customizacji ustawień smartfona i rosnące wykorzystanie wearables sprawiają, że danych jest nie tylko więcej, ale sięgają one wymiarów zupełnie niezbadanych w przypadku desktopu.

 

61437_tomasz-wozniak.jpg

Tomasz Woźniak, CEO, Futuremind.com:

Do porażek można zaliczyć nieustający brak standardu badawczego, który uwzględniał by rynek mobilny. Nieumiejętność prezentowania w sprawny sposób wyników oglądalności desktopu, mobilnego web’a i aplikacji jest dla mnie porażająca.

 

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
  • Polub
  • Opublikuj
  • Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: Android Pay, BLIK, Programmatic buying, beacony, mobile, reklama mobilne


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
ASPER SOFTWARE HOUSE
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
więcej
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.