Dopiero ten rok przyniesie prawdziwy wysyp smartfonów

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
 
fot. Flickr.com/Johan Larsson/CC
fot. Flickr.com/Johan Larsson/CC

Między 2011 a 2012 rokiem odsetek osób korzystających ze smartfonów wzrósł o blisko 40 punktów procentowych. Rok temu z telefonów, które umożliwiają dostęp do internetu (tak MEC definuje smartfon), korzystało 14 procent internautów. W tym roku ma być znacznie lepiej. Z analiz działu badawczego MEC wynika, że odsetek ten wynosi 52 procent.

61 procent posiadaczy smartfonów ma je krócej niż rok, ale zwraca uwagę także fakt, że już jedna czwarta posiadaczy twierdzi, że nie wyobraża sobie życia bez smartfona. Ci, co nie korzystają z internetu za pośrednictwem telefonu, choć mają taką możliwość, wskazują na dwie podstawowe przyczyny: brak potrzeby oraz koszty.

Respondenci podawali dwa główne powody, dlaczego warto kupić smartfona - pierwsza to sytuacje, gdy internet jest niezbędny (59 procent wskazań) oraz druga to fakt, że smartfon oferuje również możliwość korzystania z multimediów - odsłuchania plików mp3 - przeglądania filmów oraz korzystanie z nawigacji GPS (45 procent wskazań).

Dla co trzeciego badanego ważne jest również, by być w kontakcie z innymi. Dla kolejnych 23 procent internautów ważnym bodźcem do korzystania ze smartfonów jest oferowanie dostępu do internetu w korzystnej cenie. Co dziesiąty badany uważa, że smartfon to urządzenie modne i podnosi prestiż osoby. Tylko 6 procent respondentów potrzebuje smartfona, by korzystać z gier - podaje MEC.

Co decyduje o wyborze smartfona? Dla dwóch trzecich badanych najważniejszym czynnikiem jest cena urządzenia. Ponadto respondenci biorą pod uwagę estetykę (58 procent) oraz szybkość procesora (45 procent). Liczy się również duży wyświetlacz, oraz zainstalowane aplikacje oraz gotowe do ściągnięcia aplikacji (po 43 procent wskazań). Dobry aparat fotograficzny jest ważny dla 36 procent badanych. Co ciekawe, marka telefonu ma znaczenie tylko dla 37 procent osób.

Kto jest użytkownikiem smartfona? Częściej mężczyźni niż kobiety (53 w stosunku do 47 procent) w wieku 20-29 lat, studenci i uczący się oraz osoby o stałych dochodach, z wykształceniem wyższym lub co najmniej średnim.

Badanie zostało przeprowadzone na grupie 3365 internautów w czerwcu 2012 roku przez badaczy MEC Analytics and Insight.

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: MEC Analytics and Insight, badania, internet, smartfony


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Komentarze (2)
Tomasz Bertek
1. Tomasz Bertek 01.07.2012 / 13:38
nie ma się co dziwić, technologia zasuwa do przodu, każdy dzieciak ma teraz smartfona przecież :) ja np. ostatnio odkrylem coś takiego jak aplikacje developerskie, taka polska platforma http://metrone.pl to wspaniały przykład tego jak może funkcjonować sięc społęcznościowa programistów, oparta na wzajemnej pomocy, wymianie i współpracy, rewelacja!
Michał Hryniszyn
2. Michał Hryniszyn 01.07.2012 / 19:06
Żyjemy w czasach dynamicznego rozwoju przepływu informacji. Dostęp do niej staje się kluczowy. Dodatkowo szybko poznajemy możliwości zdalnej komunikacji i uczymy się obsługi urządzeń. Do tego coraz szybsze tańsze łącza internetowe. Uważam że rewolucja mobilna dopiero nastąpi. Teraz to ewolucja.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.