23.04.2012 / Mobile
 

Tabletowy boom dopiero nadciąga. Na razie to wciąż ciekawostka

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
fot. Flickr.com/onigiri-kun/CC
fot. Flickr.com/onigiri-kun/CC

Najnowsze badania firmy Gartner pokazują, że globalna sprzedaż tabletów w 2012 roku wzrośnie o ponad 98 procent w porównaniu do ubiegłego roku. Coraz większą popularnością cieszyć się będą tablety oparte na systemie Android, zadebiutują również urządzenia obsługujące Windows 8.

Z analiz Gartnera wynika, że tabletowy boom dopiero nadciąga - do 2016 roku sprzedaż multimedialnych tabliczek wzrośnie o ponad 600 procent. Najczęściej wybieramy iPada, darmowy Android cieszy się słabszą popularnością, choć najlepsze czasy dopiero przed nim.

W 2011 roku na całym świecie sprzedano 60 milionów tabletów, z czego ledwie 28 procent pracowało w oparciu o system Android. Wszystko wskazuje na to, że 2012 rok może być przełomowy. Analitycy Gartnera przewidują, że w 2012 roku tablety pracujące na systemie Windows w globalnej skali sprzedadzą się w liczbie prawie 5 milionów sztuk, co zapewni im około 4 procent udział w rynku.

W bieżącym roku zdecydowanie wzrośnie też sprzedaż urządzeń opartych o system Andorid - aż o 119 procent, z 17 do prawie 38 milionów sztuk. Nadal pozycję lidera zachowają urządzenia oparte na iOS, jednak ich udział w globalnej sprzedaży będzie stopniowo się zmniejszał (z ponad 66 procent rynku w 2011 roku do niespełna 46 procent w 2016 roku).

Globalny rynek tabletów zwiększy się w bieżącym roku prawie dwukrotnie w porównaniu do 2011: z 60 milionów do 118 milionów sprzedanych urządzeń. Sprzedaż nie straci impetu w kolejnych latach. Według prognozy w 2013 roku rynek wchłonie ponad 183 miliony tabletów, a w 2016 aż 369 milionów tych urządzeń. W porównaniu z 2011 roku globalna sprzedaż do 2016 wzrośnie ponad sześciokrotnie.

W 2012 roku zadebiutują pierwsze urządzenia oparte na systemie Windows 8. Analizy Gartnera wskazują, że ich udział w globalnym rynku będzie stale wzrastał - od 4 procent w 2012 roku do ponad 11 w 2016.

- Tablet oparty na systemie Windows pozwoli użytkownikom korzystać z pełnej gamy aplikacji biurowych, czego nie dają urządzenia pracujące na iOS, Androidzie czy innych systemach. Tym samym przed tabletami otworem staną nowe sektory, takie jak biznes czy administracja publiczna, gdzie zdecydowana większość aplikacji oparta jest na systemach Microsoftu - mówi Szymon Winciorek z firmy ASUS.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: Windows 8, android, iPad iOS, tablety Gartner


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.