Jak przygotować stronę internetową tak, aby dobrze się pozycjonowała i była gotowa sprzedaży?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
© ronstik - Fotolia.com
© ronstik - Fotolia.com

"Po co mi strona internetowa, skoro wszyscy są na Facebooku, który jest za darmo?" Takich opinii nie brakowało jeszcze kilka lat temu, ale dzisiaj wiadomo już, że za darmo na Facebooku można niewiele, a "wszyscy" zaczynają rozglądać się za alternatywą, która nie kupczy ich danymi na lewo i prawo. I mimo że Google też ma swoje problemy, własna strona internetowa to wciąż większe poczucie kontroli i lepsze możliwości kształtowania internetowego wizerunku. Ale także - większa odpowiedzialność. 

Przedsiębiorca musi zadbać o to, by jego internetowa wizytówka nie tylko dobrze wyglądała, ale spełniała również cele biznesowe. Musi więc przygotować ją do działań promocyjnych, upewnić się, że pojawi się wysoko w wynikach wyszukiwania i sprawiała, że użytkownicy zechcą kupić to, co będzie sprzedawał. Sporo? Sporo, bo projektowanie stron internetowych, które dzisiaj są jednym z wielu elementów składowych cyfrowego wizerunku, nie jest już domeną wyłącznie programistów. Co więcej, nie jest też domeną wyłącznie UX-designerów, których profesja na przestrzeni lat uległa dużym przeobrażeniom.

UX designerzy coraz częściej wybierają węższe ścieżki zawodowe: niektórzy eksplorują nowe technologie i platformy, takie jak rzeczywistość wirtualna czy interfejsy głosowe, inni koncentrują się na wybranych obszarach, decydując na specjalizację badacza, projektanta lub - ostatnio - writera (największe firmy takie jak Amazon, Google i PayPal coraz częściej rozglądają się za UX-writerami właśnie, którzy projektują treści, z którymi użytkownik wchodzi w interakcję.) Zasadniczą zmianą, którą obserwujemy jest jednak stałe zwiększanie roli tzw. doświadczenia użytkownika (customer experience) w procesach biznesowych.

Na razie to wciąż jednak rzeczywistość największych firm, które - owszem - wyznaczają trendy, ale nie dają pełnego obrazu aktualnej sytuacji. A ta kształtowana jest w Polsce przez małe i średnie przedsiębiorstwa. W 2017 roku – według Głównego Urzędu Statystycznego - własną stronę internetową miało 67% podmiotów (firm i instytucji), a większość z nich wykorzystywała ją do prezentacji cenników, ofert oraz do zamieszczania informacji o wakatach; część do sprawdzania stanu realizacji zamówienia lub sprzedaży on-line, a zupełnie nieliczni - decydowali się na personalizację zawartości strony dla stałych użytkowników - co przez wielu specjalistów było uznawane za dominujący trend już w zeszłym roku. Trzeba też przypomnieć, że wśród mikro i małych firm sytuacja jest jeszcze gorsza – strony WWW nie ma połowa z nich.

Sektor MŚP poszukuje rozwiązań nie tyle oryginalnych, co funkcjonalnych i - najlepiej - także pudełkowych. Nie jest to cecha charakterystyczna tylko dla polskiego rynku, o czym globalna świadczy popularność Wordpressa, który pozwala na przygotowanie strony na podstawie gotowego szablonu, ale jednocześnie nie wyklucza możliwości jej daleko idącej personalizacji. 

Bez względu jednak na to, czy zdecydujemy się skorzystać z Wordpressa, Joomli, Drupala, czy zbudować stronę od podstaw, musimy zadbać, by - oprócz atrakcyjnej formy - realizowała cele biznesowe. 

Odpowiedź na pytanie: "czego oczekuję od użytkownika?" powinna być absolutnie obowiązkowym punktem wyjścia do dalszych prac. Jeśli chcemy, by użytkownik zapoznał się z ofertą, cennikiem lub znalazł nas na mapie, wyzwanie jest umiarkowanie skomplikowane, bo większość szablonów to gwarantuje. Aby witryna spełniła te cele musi być widoczna, a żeby była widoczna musi się zgadzać UX, copywriting i kwestie programistyczne. 

Jak zadbać o wysoką pozycję w wyszukiwarce?

Google nie zdradza, jakie czynniki są absolutnie krytyczne dla jego algorytmów, powtarzając tylko, że to, co dobre dla użytkownika, będzie dobre również dla wyszukiwarki. Z jednej strony klaruje to sytuacje tylko na najogólniejszym poziomie, z drugiej - wydaje się jednak rozsądnym drogowskazem. Na co więc uważać? Po pierwsze na nawigację. Użytkownik na stronie zwyczajnie nie może się gubić. W przypadku prostej internetowej wizytówki to bułka z masłem, ale w przypadku dedykowanego rozwiązania, które ma sprzedawać, zbierać leady, a najlepiej jeszcze pozycjonować się na górskich szczytach bywa trudne. 

- To, co sprzyja jednemu celowi, niekoniecznie pomaga osiągnąć drugi - mówi Alicja Markiewicz, Marketing Manager z OSOM STUDIO. - Prace projektowe należy więc rozpocząć od jasnego określenia celu, bo to on wyznacza układ treści, a te sprawiają, że użytkownik wykonuje pożądaną akcję. 

Jak wygląda interfejs, który daje taką równowagę? Alicja Markiewicz wskazuje dwie kluczowe cechy: prostotę i przejrzystość, które zapobiegają frustrującym i czasochłonnym poszukiwaniom odpowiednich informacji. Użytkownik musi mieć pewność, w którym miejscu witryny aktualnie się znajduje i na jaką podstronę trafi po kilku. 

- Ważne jest również, aby architektura była logiczna - dobrze wyznaczone podstrony i kategorie, a także pogrupowane produkty będą tu gwarancją rozumienia struktury strony przez usera - podpowiada Alicja Markiewicz. - Widoczne menu i linkowania wewnątrz witryny, wyeksponowane przyciski CTA oraz strategicznie umieszczone formularze z pewnością pomogą w kierowaniu uwagi usera zgodnie z planem.

Jak zauważa Maciej Palmowski, WordPress Developer w Osom Studio, na SEO składa się wiele „aspektów, które dopieszczone nawet w 100% nie zawsze gwarantują dobrą pozycję strony w wyszukiwarce". Ma jednak pewną sugestię.

 - W mozolnej pracy nad rankingiem witryny pomagają wtyczki i choć nie istnieje plugin, który zrobi za nas wszystko, to mamy dostęp do wielu mniejszych, z których równoległe korzystanie, nie tylko ułatwia optymalizację, ale też przynosi naprawdę dobre efekty - wyjaśnia.

Jakie wtyczki do Wordpressa ułatwiają pozycjonowanie strony?

Listę otwiera Yoast SEO. Ten plugin pomoże ze wszystkim, co związane z contentem. Analiza treści, og tagi, odpowiednie <title> strony, alternatywne obrazki dla social media czy generowanie mapy strony z Yoast SEO są działaniem, które może wykonać osoba bez umiejętności programistycznych. 

Ale co z naszych słów kluczowych i meta opisów, jeśli strona będzie działać wolno? Tu z pomocą przychodzi W3 Total Cache. Wtyczka zapewnia bardzo szeroki zakres narzędzi przyspieszających działanie strony - od obsługi cache, poprzez możliwość minifikacji plików css i js, na możliwości integracji CDNa kończąc. Nie jest to najprostszy w obsłudze plugin, ale zapewnia najwięcej możliwości. 

Dobra strona musi szybko się ładować, a w tym może jeszcze pomóc kompresja grafik. Kraken.io to usługa, dzięki której skurczą się one nawet o 30%-50%. Dzięki temu pluginowi integracja jest banalna, a biorąc pod uwagę odsetek wagi strony, jaki mogą stanowić obrazki - kilka dolarów wydane na Kraken.io może okazać się świetną inwestycją. 

Z kolei kiedy pojawi się konieczność rozbudowy witryny czy też zmiany domeny, polecam instalację kolejnego pluginu - Redirection. To must have przy każdej migracji. Wtyczka obsługuje przekierowania, a dodatkowo możemy podejrzeć log błędów 404 (czyli stron nieznalezionych).

Jeśli jesteśmy już przy podglądaniu, nie sposób pominąć Google Analytics for WordPress by MonsterInsights. To kombajn w obszarze GA, dzięki któremu możemy śledzić statystyki strony z poziomu WordPress. Dodatkowo, plugin pozwala w łatwy sposób integrować przydatne eventy czy zakresy np. dowiedzieć się, który autor piszący w naszym serwisie, jest najpopularniejszy.

Jako programiści i moderatorzy stron mamy do wyboru naprawdę wiele narzędzi usprawniających pracę nad pozycjonowaniem. Oprócz wymienionych wyżej pluginów godne polecenia są również ich zamienniki, czyli kolejno: All in One SEO, WP Super Cache, TinyPNG czy Simple 301 Redirects. 

Maciej Palmowski, WordPress Developer, Osom Studio

 

Barbara Ścisłowska, project manager w Up&More przypomina jednak, by z wtyczkami postępować ostrożnie, bo każda z nich to dodatkowe pliki, które potencjalnie mogą obciążać stronę, a Maciej Palmowski, że - "bez względu na wybór wtyczki, trzeba pamiętać o tym, że sama, bez naszej pracy cudów nie zdziała". SEO nie może bowiem polegać na punktowych działaniach, ale powinno składać się w harmonijną całość zarówno on-, jak i offsite. 

- W ramach audytu on-site weryfikujemy budowę serwisu oraz jego zawartość w kontekście tego, jak roboty Google widzą dane elementy i jak z nich korzystają - tłumaczy Maciej Brożonowicz, COO w MBridge - Marketing Experts. - Zaczynamy od podstawowej analizy w przeglądarce, następnie porównujemy te same ekrany z wyłączoną obsługą JavaScript. Finalna weryfikacja powinna zakładać analizę kopii tekstowej w Google Cache oraz wykorzystanie narzędzia Fetch w Google Search Console. Drugim kluczowym elementem w audycie SEO powinna być analiza tego, w jaki sposób Google korzysta z naszej strony. Podstawowe informacje na ten temat znajdziemy w Google Search Console. 

Jak przygotować stronę www do działań sprzedażowych?

Dla polskich użytkowników to wciąż cena jest głównym kryterium wyboru danego sklepu internetowego, ale od dawna nie jest już jedynym. User experience lub - szerzej - customer experience, który nie kończy się na finalizacji zamówienia, a rozciąga na tzw. ostatnią milę, nabiera coraz większego znaczenia dla klientów sklepów internetowych. Zalando, Amazon, Allegro ze swoimi darmowymi dostawami, wydłużonymi terminami na zwrot towaru, optymalną prezentacją produktów i spersonalizowanym przekazem wyznaczają trendy, którymi warto się inspirować... >>> Pełny tekst możesz przeczytać w raporcie "Interaktywnie.com "Projektowanie stron www" [POBIERZ PDF]

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: UX Design


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (1)
Wojciech Hadała
1. Wojciech Hadała 07.11.2018 / 19:25
Wtyczki YOAST, All IN ONE SEO z pewnością nie spowolnią strony na froncie natomiast WP Super Cache zdecydowanie przyspieszy ;o] Ważne by na początku wybrać jedną wtyczkę pod SEO, dobrze skonfigurować, aktualizować, uzupełniać poprawnie metki stosując się do wytycznych wyszukiwarek. Warto nadmienić by uzupełniać funkcjonalności wtyczek pod różną prezentację wyników np. w Rich Snippets
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.