Internet w Polsce. Oto najlepsze oferty

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
(RO, UKE)
 
fot. SXC.hu/ilco/CC
fot. SXC.hu/ilco/CC

UKE poddało analizie oferty dostawców internetu, których udział w liczbie aktywnych łączy lub liczbie abonentów wyniósł co najmniej 0,5 procent. Na tej podstawie wytypowano dziesięciu operatorów. Raport został stworzony w oparciu o cenniki pobrane ze stron internetowych operatorów wg stanu na 5 grudnia 2012 r.


Założenia analizy


Wartości podane w analizie określają średni miesięczny koszt dostępu do internetu dla użytkownika końcowego. W celu ustalenia tej wartości zsumowano wszystkie koszty ponoszone przez abonenta w okresie trwania umowy, a następnie podzielono je przez liczbę miesięcy trwania zobowiązania.

 

Który operator oferuje najlepsze ceny?


Z raportu wynika, iż korzystniejsze oferty są w stanie przedstawić operatorzy telewizji kablowych (TVK), oferujący usługi stacjonarne w oparciu o własne łącza. Inni operatorzy kablowi, którzy umożliwiają dostęp w oparciu o infrastrukturę Orange (d. Telekomunikacja Polska S.A.) z reguły oferują swoje usługi po wyższej cenie, wynika to między innymi z konieczności ponoszenia przez klienta comiesięcznej opłaty za utrzymanie łącza.Dostęp do ofert operatorów TVK nadal jest jednak utrudniony dla klientów z mniejszych miejscowości, dlatego też częściej korzystają oni z mniej atrakcyjnych cenowo usług pozostałych przedsiębiorców telekomunikacyjnych.

Objęte analizą Prezesa UKE oferty dla biznesu dotyczą małych i średnich przedsiębiorstw. Raport nie uwzględnia ofert dla klientów korporacyjnych, dla których oferty przygotowywane są w trybie indywidualnych negocjacji z operatorami.Z porównania cen ofert dostępnych dla firm i klienta indywidualnego wynika, że oferty dla firm są zdecydowanie mniej atrakcyjne cenowo. Wynika to z diametralnie innego profilu świadczonych usług, jak i konieczności zaoferowania szeregu usług dodatkowych - pakietów bezpieczeństwa i zagwarantowania wysokiej przepływności do i od klienta (łącza symetryczne).

Dla przedziału przepływności od 2 Mbps do 10 Mbps operatorzy oferują cztery prędkości dostępu oraz trzy warianty długości trwania umowy. Najniższy średni miesięczny koszt dla przepływności 2 Mbps oferuje TK Telekom przy umowie na 24 miesiące, T-mobile przy takich samych parametrach usługi przewiduje opłatę ponad 2 razy większą. Na wyższy koszt w przypadku T-mobile złożyła się zarówno wyższa oplata abonamentowa jak i comiesięczna opłata za korzystanie z łącza.Należy zauważyć, że dla przepływności 4 Mbps i 5 Mbps występuje tylko jeden dostawca – w przypadku 4 Mbps jest to TK Telekom Sp. z o,o, natomiast dla 5 Mbps – INEA. Powyższe wskazuje, że ww. dostawcy mają wyłączność na kształtowanie cen dla tych prędkości dostępu do sieci.

Wśród ofert o przepływności 6 Mbps najkorzystniej wypada oferta TOYA Sp. z o.o. przy umowie na 24 miesiące. Natomiast największy średni miesięczny koszt poniesie abonent sieci T-mobile – 99,22 zł przy umowie na 12 miesiące. Wyższa opłata abonamentowa jest wynikiem ponoszenia comiesięcznej opłaty za utrzymanie łącza przez abonenta T-mobile.

Najtańszy dostęp do Internetu o prędkości 2 Mbps oferuje T-mobile. Konkuruje w tym segmencie z Orange, który zapewnia dostęp w cenie niemal dwukrotnie wyższej. W obu przypadkach abonent ponosi dodatkową opłatę z tytułu utrzymania łącza. Ponadto Orange przewiduje dłuższą – 25 miesięczną – umowę.W przypadku łączy o przepływności 4 Mbps najkorzystniejszą ofertę przewiduje Netia w ofercie na 24 miesiące, największy średni miesięczny koszt poniesie abonent Orange. Prędkości 5 Mbps, 6 Mbps i 8 Mbps oferują pojedynczy operatorzy, dlatego ich porównanie jest tutaj niemożliwe.

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: Operatorzy, analiza, badania, internet, oferty, uke


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.