Wydawcom brakuje wiedzy i zaangażowania, by w pełni skorzystać na współpracy z sieciami afiliacyjnymi. A bez tego - ich zyski są niewielkie. W raporcie Interaktywnie.com pokazujemy, jak działają sieci, a eksperci radzą, co robić, by zarobić jak najwięcej.
Wydawcom brakuje wiedzy i zaangażowania, by w pełni skorzystać na współpracy z sieciami afiliacyjnymi. A bez tego - ich zyski są niewielkie. W raporcie Interaktywnie.com pokazujemy, jak działają sieci, a eksperci radzą, co robić, by zarobić jak najwięcej. Bo że można - specjaliści nie mają wątpliwości.
Przedstawiciele największych sieci afiliacyjnych w Polsce nie pozostawiają złudzeń. Wiedza i zaangażowanie właścicieli serwisów internetowych i blogerów oceniana jest na trzy, trzy z plusem, ale wielu ekspertów nie wahało się przyznać im dwoję. Dlaczego - mimo że lepiej niż parę lat temu - wciąż jest tak kiepsko?
Przede wszystkim większość wydawców nie traktuje współpracy poważnie, ograniczając swoją aktywność do wrzuceniu banerka na stronę. A to - zważywszy na stosunek internautów do tego typu reklam - jest niemal zawsze nieskuteczne.
- Poza specjalistycznymi wydawcami i nielicznymi blogerami, którzy odkryli, jak dużo można zarobić w tym modelu, nie ma wielu przykładów. Najgorzej na tym polu jest w przypadku dużych wydawców, dla których afiliacja to głównie display, linki tekstowe, a nie wykorzystują oni np. potencjału content marketingu - twierdzi Marcin Michalski z NetSales i dodaje, ze ten temat dopiero powoli zaczyna nabierać tempa.
Specjaliści przepytani przez Interaktywnie.com zdradzają, co można robić, by współpraca była jak najbardziej efektywna. A przede wszystkim podkreślają, że rola sieci polega także na wsparciu merytorycznym w optymalizacji. Niestety, wciąż większość wydawców niechętnie z niego korzysta, oczekując, że zysk wygeneruje się sam.
- Wydawcy za mało korzystają z know-how sieci afiliacyjnych, a mianowicie powinni rozmawiać z sieciami o trendach, o tym, co pozwoli im zwiększać zyski czy zgłaszać pomysły, które chcieliby przedstawiać klientom. Powinni się też bardziej otwierać na sugestie sieci afiliacyjnych, przecież zależy im na tym, żeby zarabiali jak najwięcej - dopowiada Bartosz Kowalczyk z SalesMedia.
Tak się jednak nie dzieje, choć - co podkreślają przedstawiciele sieci - potencjał rynku jest ogromny i przez najbliższe lata będzie rósł. Dokładne oszacowanie jego wielkości jest bardzo trudne, gdyż brakuje obiektywnych danych. Eksperci - opierając się na własnych szacunkach - mówią jednak o 160 czy nawet 230 milionach złotych.
Jeśli więc właściciel serwisu zdecyduje o nawiązaniu współpracy, to jak ma wybrać odpowiedniego partnera? W raporcie Interaktywnie.com staramy się odpowiedzieć na to pytanie. Zrobiliśmy przegląd sieci afiliacyjnych i programów, jakie oferują. Nie zapomnieliśmy też zapytać o stawki, bo w końcu chodzi przede wszystkim o zysk.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Pobierz bezpłatnie raport Interaktywnie.com
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Ja jestem księgowa i korzystam z programu partnerskiego Tax Care. Dzięki temu, że dołączyłam do niego mam dostęp do wielu szkoleń i rozwijam swój biznes z jedną z największych firm na rynku.
Ja również chciałbym podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat raportu... to czy dla kasy, czy nie to mnie nie drażni jak to, że trochę to jednostronnie podeszli do tematu... nie ma perspektywy Wydawców, nie ma perspektywy Reklamodawców. Jak raport, to każda ze stron powinna się wypowiedzieć.<br /><br /> Tutaj mój pełen komentarz do raportu - zapraszam...<br /><br /> <a href=\"http://praktycznymarketing.pl/sieci-afiliacyjne-w-polsce-raport-interaktywnie-com/\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\"><a href=\"http://praktycznymarketing.pl/sieci-afiliacyjne-w-polsce-raport-interaktywnie-com/\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://praktycznymarketing.pl/sieci-afiliacyjne-w-polsce-raport-interaktywnie-com/</a></a>
przyznaje rację Mexxowi, raport jest niekompetentny i śmieszny, zupełnie nie odzwierciedla rzeczywistości. zrobiony tylko dla kasy<br /><br /><br /> sieci afiliacyjne w Polsce są słabe, nie idą z czasem, nie rozwijają się w żadnym kierunku<br /><br /><br /> pomału to się zmienia, ponieważ zauważają spadek ilości wydawców i transakcji. Warto przyjrzeć się takim sieciom których nawet nie uwzględniono w raporcie w szczególności <a href=\"http://adkontekst.pl\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://adkontekst.pl</a> goaffiliate, <a href=\"http://convertiser.com\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://convertiser.com</a> czy <a href=\"http://velgid.com\" rel=\"nofollow\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\"></a><a href=\"http://velgid.com\" rel=\"nofollow\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\"><a href=\"http://velgid.com\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://velgid.com</a></a><br />
Nie, no nie mogę się powstrzymać.<br /><br /> Sam tworzyłem jedną z dużych polskich sieć afiliacyjnych, a teraz samodzielnie jestem afiliantem wielu programów (zagranicznych).<br /><br /> Ten raport jest niekompletny bo nie ma zupełnie zdania samych afiliantów, klientów też zresztą nie.<br /><br /> Największe rozbawienie wywołują opnie (i oceny!) sieci o słabym zaangażowaniu wydawców we współpracę, generalna ocena: są głupi i nie chce im się uczyć ani dla nas biegać. <br /><br /> Popatrzcie z bliska na siebie, jesteście sforą małych firemek, których działalność polega na najprostszym handlu nie swoją powierzchnią i umiejętnościami. Tak naprawdę nie wnosicie za wiele do współpracy i jedyną grupą wydawców, których macie pod dostatkiem to naprawdę mali wydawcy, którzy wchodzą w sieć niesieni marzeniami o wielkich zarobkach, ale później nie mogą dobić do 50 zł, które jest często progiem wypłaty a wy to przetrzymujecie.<br /><br /> Sieci afiliacyjne w Polsce to cyrk, który jest śmieszny ale nie można się bez niego obejść. Bo każdy duży wydawca zwiąże się bezpośrednio z klientem.
To chyba nie do końca tak, że tylko mali... Tradedoubler ma kilka stron....
Wypowiadają się przedstawiciele głownie małych sieci afiliacyjnych. Szkoda, ze reedakcja się nie postarała i nie zaprosiła do rozmów przedstawicieli duzych graczy jak chociażby Tradedoubler, Zanox. Szkoda, ze zabrakło perspektywy domów mediowych jak chociażby GroupM, szkoda, ze zabrakło perspektywy klientów którzy dużo korzystaja z sieci afiliacyjnych, no i szkoda, że zabrakło wypowiedzii dużych wydawców ale również wydawców z long tail...
Te, Eryk. A co?Chciałeś się zareklamować za darmo i Ci nie pozwolili, że się pultasz?<br /> :):):)<br /><br /> Kawał dobrej roboty - redkacjo. I specjalnie się przyjrzałem - są też wypowiedzi ludzi, którcy reklam nie ma w raporcie. :))
co to za raport, w którym głos zabierają tylko Ci, który zapłacili za reklamę?