Raport Interaktywnie.com: Sieci afiliacyjne 2015

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Redakcja Interaktywnie.com
 

Wydawcom brakuje wiedzy i zaangażowania, by w pełni skorzystać na współpracy z sieciami afiliacyjnymi. A bez tego - ich zyski są niewielkie. W raporcie Interaktywnie.com pokazujemy, jak działają sieci, a eksperci radzą, co robić, by zarobić jak najwięcej. Bo że można - specjaliści nie mają wątpliwości.

Przedstawiciele największych sieci afiliacyjnych w Polsce nie pozostawiają złudzeń. Wiedza i zaangażowanie właścicieli serwisów internetowych i blogerów oceniana jest na trzy, trzy z plusem, ale wielu ekspertów nie wahało się przyznać im dwoję. Dlaczego - mimo że lepiej niż parę lat temu - wciąż jest tak kiepsko?

Przede wszystkim większość wydawców nie traktuje współpracy poważnie, ograniczając swoją aktywność do wrzuceniu banerka na stronę. A to - zważywszy na stosunek internautów do tego typu reklam - jest niemal zawsze nieskuteczne.

- Poza specjalistycznymi wydawcami i nielicznymi blogerami, którzy odkryli, jak dużo można zarobić w tym modelu, nie ma wielu przykładów. Najgorzej na tym polu jest w przypadku dużych wydawców, dla których afiliacja to głównie display, linki tekstowe, a nie wykorzystują oni np. potencjału content marketingu - twierdzi Marcin Michalski z NetSales i dodaje, ze ten temat dopiero powoli zaczyna nabierać tempa.

Specjaliści przepytani przez Interaktywnie.com zdradzają, co można robić, by współpraca była jak najbardziej efektywna. A przede wszystkim podkreślają, że rola sieci polega także na wsparciu merytorycznym w optymalizacji. Niestety, wciąż większość wydawców niechętnie z niego korzysta, oczekując, że zysk wygeneruje się sam.

- Wydawcy za mało korzystają z know-how sieci afiliacyjnych, a mianowicie powinni rozmawiać z sieciami o trendach, o tym, co pozwoli im zwiększać zyski czy zgłaszać pomysły, które chcieliby przedstawiać klientom. Powinni się też bardziej otwierać na sugestie sieci afiliacyjnych, przecież zależy im na tym, żeby zarabiali jak najwięcej - dopowiada Bartosz Kowalczyk z SalesMedia.

Tak się jednak nie dzieje, choć - co podkreślają przedstawiciele sieci - potencjał rynku jest ogromny i przez najbliższe lata będzie rósł. Dokładne oszacowanie jego wielkości jest bardzo trudne, gdyż brakuje obiektywnych danych. Eksperci - opierając się na własnych szacunkach - mówią jednak o 160 czy nawet 230 milionach złotych.

Jeśli więc właściciel serwisu zdecyduje o nawiązaniu współpracy, to jak ma wybrać odpowiedniego partnera? W raporcie Interaktywnie.com staramy się odpowiedzieć na to pytanie. Zrobiliśmy przegląd sieci afiliacyjnych i programów, jakie oferują. Nie zapomnieliśmy też zapytać o stawki, bo w końcu chodzi przede wszystkim o zysk.

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Pobierz bezpłatnie raport Interaktywnie.com

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (8)
afiliant
1. afiliant, 217.67.203.*, 30.03.2015 / 13:19
co to za raport, w którym głos zabierają tylko Ci, który zapłacili za reklamę?
eryk
2. eryk, 89.78.32.*, 30.03.2015 / 14:04
Te, Eryk. A co?Chciałeś się zareklamować za darmo i Ci nie pozwolili, że się pultasz?
:):):)

Kawał dobrej roboty - redkacjo. I specjalnie się przyjrzałem - są też wypowiedzi ludzi, którcy reklam nie ma w raporcie. :))
Łukasz Szymula
3. Łukasz Szymula 31.03.2015 / 10:37
Wypowiadają się przedstawiciele głownie małych sieci afiliacyjnych. Szkoda, ze reedakcja się nie postarała i nie zaprosiła do rozmów przedstawicieli duzych graczy jak chociażby Tradedoubler, Zanox. Szkoda, ze zabrakło perspektywy domów mediowych jak chociażby GroupM, szkoda, ze zabrakło perspektywy klientów którzy dużo korzystaja z sieci afiliacyjnych, no i szkoda, że zabrakło wypowiedzii dużych wydawców ale również wydawców z long tail...
Eryk
4. Eryk, 89.78.32.*, 31.03.2015 / 21:47
To chyba nie do końca tak, że tylko mali... Tradedoubler ma kilka stron....
Mexx
5. Mexx, 178.183.0.*, 02.04.2015 / 10:56
Nie, no nie mogę się powstrzymać.

Sam tworzyłem jedną z dużych polskich sieć afiliacyjnych, a teraz samodzielnie jestem afiliantem wielu programów (zagranicznych).

Ten raport jest niekompletny bo nie ma zupełnie zdania samych afiliantów, klientów też zresztą nie.

Największe rozbawienie wywołują opnie (i oceny!) sieci o słabym zaangażowaniu wydawców we współpracę, generalna ocena: są głupi i nie chce im się uczyć ani dla nas biegać.

Popatrzcie z bliska na siebie, jesteście sforą małych firemek, których działalność polega na najprostszym handlu nie swoją powierzchnią i umiejętnościami. Tak naprawdę nie wnosicie za wiele do współpracy i jedyną grupą wydawców, których macie pod dostatkiem to naprawdę mali wydawcy, którzy wchodzą w sieć niesieni marzeniami o wielkich zarobkach, ale później nie mogą dobić do 50 zł, które jest często progiem wypłaty a wy to przetrzymujecie.

Sieci afiliacyjne w Polsce to cyrk, który jest śmieszny ale nie można się bez niego obejść. Bo każdy duży wydawca zwiąże się bezpośrednio z klientem.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.