
Być może takie szacunki dziwią, ale tak naprawdę wystarczy spojrzeć na wyniki oglądalności popularnych kanałów na YouTube. Dla przykładu Niekryty Krytyk ma ponad 435 tysięcy subskrypcji i 112 milionów wyświetleń podcastów. - Niejeden program w telewizji może pozazdrości - twierdzi Olgierd Cygan - CEO w Digital One. To zdecydowanie łakomy kąsek dla reklamodawców.
Niestety patrząc na badania Internauci a video i audio w sieci Gemiusa widać, że ci mają nie lada problem. Otóż z analizy wynika, że dla użytkowników kluczową funkcją jest możliwość przewijania reklam. Jeśli takiej opcji nie ma, od razu wyłączają film, niezależnie od treści. W obecnym roku będą musieli się z tym zmierzyć, aby udało się wypracować pożądane zyski z reklamy. Co proponują eksperci?
- Żeby zarobić, wideo w sieci można wykorzystać na wiele sposobów. Mamy videoads, czyli spoty umieszczone w slocie banerowym, oraz VOD (video-on-demand), smart i connected TV, czy rzadko wykorzystywaną P2P TV (peer-to-peer TV) oraz Umami (rozpoznaje, jaki program ogląda użytkownik i wyświetlanie mu dodatkowych informacji). Bez wątpienia w 2013 roku czeka nas rozwój zakupu wideo w wymienionych miejscach/możliwościach, z naciskiem na instream, smart TV oraz w modelu aukcyjnym i efektywnościowym - twierdzi Anna Gruszka - Co-managing & Strategic Director domu mediowego Codemedia SA.
Pobierz pełny raport Wideo w sieci [PDF] |
Prognozowany udział reklamy wideo w wydatkach na reklamę online w Polsce na koniec 2013 roku: 80 milionów złotych (średnia wyliczona na podstawie opinii ekspertów branży).
Okazuje się, że w tym roku więcej video pojawi się w blogach mających na celu edukację, jak chociażby blogi kulinarne czy medioznawcze. - Tutaj jednak lepiej sprawdzi się dobry product placement, czyli lubiana przez blogera marka, której rzeczywiście używa, niż wielka przerwa reklamowa ze spotem w oczekiwaniu na przepis - dodaje Gruszka. Ponadto 2013 rok będzie rokiem cross-mediowym - łączącym internet z telewizją, dodatkowo widoczne mają być przedsięwzięcia podobne do tego, na które zdecydował się popularny showman.
- Wystarczy wspomnieć Szymona Majewskiego, który na YouTube utworzył swój program Szymon Majewski SuperSam. W 2013 roku tego typu nowości może pojawić się więcej. Przy tej okazji może zostać odkryty live streaming – programy prawdziwie interaktywne, nadawane w czasie rzeczywistym online. Nastąpi wzrost liczby urządzeń, z których będą oglądane materiały wideo. Wideo samo w sobie będzie musiało być bardziej mobilne, dostosowane do przyzwyczajeń i potrzeb mobilnego odbiorcy – czyli przede wszystkim krótsze. Podaż reklamy wideo wciąż jest niższy od popytu na nią. Między innymi za sprawą ograniczonej liczby form reklamowych. W 2013 roku powinny pojawić się nowe możliwości. Zacieśni się współpraca z wideo blogerami - prognozuje Magdalena Kurylak - Strategic Planner w GoldenSubmarine.
To z kolei spowoduje, że filmy będą w większym stopniu koncentrować się na lepszej jakości treści, a to bardzo dobry sygnał dla użytkowników. Czyżby więc 2013 rok był tym w którym będzie coraz mniej amatorskich filmików kręconych wyłącznie telefonem komórkowym?
Olgierd Cygan - CEO / Managing Partner agencji Digital One:
Wszystkie gwiazdy na niebie i Ziemi jasno wskazują, że wideo w sieci będzie rosło i to w wysokim dwucyfrowym tempie. Jak podaje eMarketer wzrost rok do roku za 2012 będzie bliski 50%, a w 2013 utrzyma się w okolicach 40%.
Także w Polsce reklama wideo rośnie w siłę. Jak można przeczytać w raporcie AdEx opracowanym przez IAB Polska przy współpracy z PWC, za pierwsze półrocze 2012 roku – Wartość wideo online w pierwszym półroczu bieżącego roku została podwojona w stosunku do H1 roku 2010.
Czyli idąc dalej tym tropem, można zakładać, że cały rok 2012 zakończy się na poziomie około 70 milionów złotych. A w 2013 r. możemy się spodziewać w wariancie optymistycznym przekroczenia 100 milionów, a w bezpiecznym - 90 milionów złotych, wydanych na reklamę wideo.
Oprócz reklamy sensu stricto, warto także pamiętać o tym, że coraz istotniejszą rolę pełnią także, a może przede wszystkim, treści wideo. Wydawcy, ale także marki, inwestują w wysokiej jakości profesjonalny kontent. Lider agregatorów wideo - YouTube - już kilka lat temu uruchomił program finansowego wspierania twórców, którzy mają zamiar przygotowywać dedykowane treści wideo na tę platformę.
U nas w Polsce z kolei kilkanaście dni temu ogłosił transfer roku 2012 - z telewizji TVN na www.youtube.pl przenosi się satyryk Szymon Majewski, ze swoim nowym programem – Szymon Majewski Sam.
Warto także zwrócić uwagę na coraz bardziej rozwijającą się ofertę wiodących portali i serwisów internetowych, które uruchamiają lub rozwijają swoje przedsięwzięcia wideo.
Istotną rolę pełnią także blogerzy internetowi, którzy coraz częściej stają się videoblogerami. Wraca formuła podcastów – czyli cyklicznych audycji on-demand, dostępnych w formacie wideo w internecie.
Kolejnym istotnym sygnałem jest multikanałowość. Ona także mobilizuje do tworzenia coraz lepszej jakości treści wideo, ale nie tylko pasywnych, a wręcz odwrotnie – koniecznie interaktywnych i angażujących. Tworząc formaty wykorzystujące wideo, myśli się od razu o wszystkich aktualnie wykorzystywanych kanałach – komputery stacjonarne, notebooki, smartfony, tablety i oczywiście internetowe telewizory (connected TVs). Wszędzie, poza klasycznym telewizorem, użytkownicy przyzwyczajeni są do interakcji. Dlatego prężnie rozwija się obszar nowoczesnych formatów zapewniających możliwość interakcji z odbiorcami na poziomie tzw. Second screen. Otwiera to bardzo interesujące możliwości zarówno dla nadawców, jak i reklamodawców. Aby jednak w pełni korzystać z nowych rozwiązań, trzeba o angażowaniu widowni myśleć już na początku ścieżki, czyli podczas tworzenia treści. Dlatego bardzo ważne jest, aby nad odpowiednią (czytaj: interaktywną) formułą myśleli twórcy i ich zespoły od pierwszej sekundy projektu.
Wymaga to daleko idącej edukacji i poznania, oraz wzajemnego zrozumienia różnych środowisk. Jest to jednym z celów Filmteractive Festival – dwudniowego eventu odbywającego się w Łódzkiej Szkole Filmowej, organizowanego przez fundację Media Klaster oraz agencję Digital One. W trakcie Festivalu omawiane są tematy związane z tworzeniem nowoczesnego kontentu wideo oraz jego promocją i dystrybucją. Podczas edycji 2012 można było min. wziąć udział w warsztatach Interactive Storytelling, tłumaczących czym się różni tradycyjne projektowanie historii od interaktywnego.
90-100 milionów złotych
Może to być np. film z grą komputerową, lub interaktywne wideo z warstwą mobilną, dokładny zakres cały czas jest definiowany. Istotne jest, że trend ten jednoznacznie odnosi się do sposobu w jaki dziś konsumujemy media, lub jak kto woli - kulturę. Z danych Google wynika, że 77% ludzi oglądających telewizję, jednocześnie ma pod ręką tzw. drugi ekran – smartfon lub laptop, czyli wracamy do wcześniejszego pojęcia multikanałowości.
A co na to zwykli ludzi? Cóż... oni już są w internecie. Także w Polsce. Liczbą wyświetleń jednej z najpopularniejszych, jeżeli nie najpopularniejszej piosenki w naszym kraju przekroczy 30 mln! Kto cieszy się taka popularnością? Przekonajcie się sami!
Na drugiej stronie czytaj komentarz Anny Gruszki.
BIZZIT S.A. to Mistrz Polski w pozycjonowaniu stron internetowych już w 2008 roku (oraz nagrody i wyróżnienia)....
Zobacz profil w katalogu firm »
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie.
Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu,...
Zobacz profil w katalogu firm »
dih.pl to zespół specjalistów branży IT. Jako agencja e-commerce działamy od 12 lat. Od 7 lat jesteśmy...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i...
Zobacz profil w katalogu firm »
Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...
Zobacz profil w katalogu firm »
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe.
Świadczymy usługi związane z...
Zobacz profil w katalogu firm »
Tworzymy nowoczesne dedykowane web aplikacje. Naszą domeną jest bezkompromisowa jakość kodu, bezpieczeństwo oraz...
Zobacz profil w katalogu firm »