19.10.2017 / Kampanie / Trendy
 

Czytamy coraz mniej, ale reklamować książki można skutecznie. Oto kilka przykładów

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Marek Górecki (fot. LiquidThread)
Marek Górecki (fot. LiquidThread)

W 2016 roku tylko 10% Polaków przeczytało 7 i więcej książek, a 53% nie przebrnęło przez ani jedno pełne dzieło (Źródło: BN 2000–2016). O kampaniach społecznych dotyczących czytelnictwa napisano już dużo, wiele jest też kreatywnych przykładów. Mało jest natomiast ciekawych kampanii promujących konkretne dzieła literackie.


Kiedyś książki reklamowało się tak:

63883_1.png


Przeczytalibyście? Pewnie nie, a zgodnie z Wikipedią ta reklama nigdy nie była wyjątkowo skuteczna: „Za życia Fitzgeralda sprzedano nie więcej niż 25 tys. egzemplarzy. Zainteresowaniem zaczęła się cieszyć dopiero po ponownym wydaniu w 1953 roku”.

Dziś połowa kraju nie czyta w ciągu roku ani jednego tekstu dłuższego niż 3 strony, więc raczej nie tędy droga. Aktualnie ta powieść znajduje się wśród najlepiej sprzedających się książek wszech czasów – 25 milionów egzemplarzy. Brzmi nieźle, jednak w porównaniu ze 107 milionami pierwszej części Harry'ego Pottera ta liczba przestaje robić wrażenie.

Seria o czarodzieju zyskała w Polsce ogromną popularność dopiero od 2001 roku, kiedy na ekrany wszedł pierwszy film. Ciekawe, kiedy popularność zyskał "Wielki Gatsby", bo pierwszy film powstał już w 1949 roku. Patrząc dalej na listę najlepiej sprzedających się książek świata, można odnieść wrażenie, że jedyną formą skutecznej reklamy jest pełnometrażowy film na jej podstawie. I pewnie w kwestii samej sprzedaży właśnie tak jest, ale przyjrzyjmy się innym, bardziej dostępnym metodom.

Wybrałem trzy przykłady kampanii promujących książki w różny sposób. Księgarnia w Poznaniu stawia na intrygującą wystawę, Twardoch na trailer, a Piotr C. na bloga.

Księgarnia Odnowa nie zatrudnia zawodowego fotografa, agencji reklamowej, ani specjalisty od merchandisingu. Mimo to, ich wystawa robi wrażenie na przechodniach. Nowe pozycje są dobrze eksponowane i zachęcają do kupna. W każdej księgarni znajdziemy jakiś komiks o Gwiezdnych Wojnach, ale to wystawa tej księgarni sprawia, że się zatrzymamy i rzeczywiście go kupimy! Zobaczcie ich profil na Facebooku. Niektóre zdjęcia wystaw mogliście już widzieć, bo kreski białego proszku promujące książkę o Pablo Escobarze szybko obiegły sieć.

Social media


 

Tego typu działania nie kosztują wiele, a zasięg jaki dają, robi wrażenie.

Wideo

Trailery książek! Niesamowite. Autorzy i wydawcy kręcą krótki film, żeby sprzedać książkę. I podobno to działa! Brittany Cavallaro napisała książkę „A Study in Charlotte”, do której nakręcono cudowny, bardzo „wesandersonowy” materiał. Taka forma pozwala zapoznać się z tematyką i stylem książki, co prawdopodobnie ma ogromne znaczenie dla tych, którzy autora wcześniej nie poznali. W takich produkcjach mamy wszystko – gotowe postaci, rys fabularny, muzykę i recenzje! Brakuje tylko miejsca na własną wyobraźnię, która dla mnie jest kluczowa w odbiorze literatury, ale w końcu chodzi tu przecież o sprzedaż.


Blog

Najbardziej samodzielni autorzy decydują się na profile w mediach społecznościowych. Sukces bloga  i fanpage’a @Pokolenie Ikea przełożył się na świetną sprzedaż trzech książek. Jeśli nie znacie tych krótkich historii z Facebooka, to trochę tak, jakbyście w ogóle na Facebooku nie byli.

Tajemniczy Piotr C. dogadał się z wydawnictwem Nova Res, które pomogło mu wydać debiutancki utwór, a sam założył bloga i popularny fanpage, żeby promować swój debiut. I chyba mu się udało. 348 980 fanów profilu na Facebooku to niezła baza zainteresowanych czytelników i duży zasięg wśród potencjalnych klientów. Zgodnie z wpisem na jego blogu pierwszą książkę kupiło 130 tys. osób, czyli prawie połowa tych, którzy poznali ją w sieci.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: LiquidThread, social media, video online


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.