Niska cena i duża pojemność to zdecydowanie nie wszystkie parametry, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji.
Ostatnie wydarzenia związane z aferą PRISM i ochroną danych osobowych, powinny uczulić użytkowników na kwestie bezpieczeństwa danych, które przechowują w różnych miejscach. - Jeśli nie boimy się, że wielki brat będzie nam zaglądał w pliki, wtedy możemy się zdecydować na wiele usług tego typu z USA. W Polsce jest też kilka firm które mają chmurę, ale tak naprawdę dane przechowują w USA (Amazon AWS) - zauważa Tomasz Popów, co-founder z KMP. Jak zaznacza ekspert, korzystając z takich produktów jak Dropbox możemy być pewni, że amerykańskie agencje będą miały dostęp do plików.
Z kolei Piotr Krupa, koordynator ds. PR w Implix uważa, że zabezpieczenie profilu użytkownika hasłem, to dzisiaj absolutne minimum. - Oprócz tego warto mieć możliwość wyboru, które pliki i foldery będą widoczne dla innych osób - radzi.
Istotne jest także to, z jakiej infrastruktury korzysta usługodawca, czyli de facto, gdzie przechowywane są nasze dane. W końcu od tego zależy bezpieczeństwo cennych plików.
- Dropbox korzysta z infrastruktury Amazon Web Services, a iCloud z Microsoft Azure. To ma niebagatelne znaczenie, nie tylko z punktu widzenia dostępu do danych, ale również w kontekście prywatności oraz zgodności z prawem. Nie wszystkie dane rodzimych firm mogą być bowiem outsourcowane poza Polskę - twierdzi Dariusz Nawojczyk, CMO z Oktawave. Ponadto sugeruje, aby także zajrzeć do często pomijanej przez użytkowników gwarancji, żeby wiedzieć, co zrobić w razie awarii systemu.
- Dodatkowo trzeba sprawdzić, czy przypadkiem nie oddajemy naszych danych w ręce kogoś, kto może z nimi zrobić, co mu się podoba. Takie zapisy regulaminu nie są rzadkością. Od tych wszystkich czynników będzie bowiem zależało, czy w ogóle powinniśmy daną usługę brać pod uwagę. I nie chodzi tylko o dane firmowe, ale również o zwykłe zdjęcia z wakacji - nikt nie chce bowiem pozwolić na ich dowolne wykorzystanie - komentuje. Dopiero później można sprawdzić, jak prezentuje się interfejs, do którego w końcu każdy może się przyzwyczaić - prędzej, czy później.
Chmura rośnie w siłę
Według domu badawczego Garnter na całym świecie z przynajmniej z jednej usługi oferowanej w cloud computingu korzysta 86 procent firm, a w 2016 roku będziemy przechowywać w chmurze ponad 35 procent wszystkich danych. - Przechowywanie dokumentów w chmurze to przede wszystkich oszczędność i powszechna dostępność. Utrzymanie własnych serwerów i ich obsługa jest zdecydowanie droższe i nie zawsze mamy dostęp do danych od ręki - podkreśla Przemysław Skrzek, CEO w Cohesivie.
A co z pojemnością dysku? Jak twierdzi Tomasz Popów, jeśli zamierzamy przechowywać tylko dokumenty które i tak, rzadko się zmieniają a kluczowy jest do nich dostęp dla wszystkich z jednego miejsca, wtedy nasze zapotrzebowanie na przestrzeń dyskowe nawet dla 10-osobowej firmy będzie stosunkowo małe.
- Na początek wystarczy nam 10 GB. Z czasem można to zwiększyć do 100 GB. Jeśli jednak zamierzamy przechowywać multimedia wtedy kilka TB może nie wystarczyć. Większość dostawców tego typu usług oferuje specjalne konta dla firm. Zazwyczaj takie konta mają możliwość uzyskania dostępu do wspólnej przestrzeni dyskowej dla kilku osób. Konta tego typu mają też większą przestrzeń dyskową już na starcie (standard to 1TB) - wyjaśnia ekspert. Oczywiście większość rozwiązań działa na najpopularniejszych systemach - iOS oraz Android, ale również fani Blackberry oraz Windows Phone znajdą coś dla siebie.
Na drugiej stronie przeczytasz, na jakie dyski warto zwrócić szczególną uwagę.
Piotr Krupa z kolei dodaje, że wybierając dysk wirtualny warto w szczególności zwrócić uwagę na trzy elementy. Chodzi o pojemność startową, system płatności i bezpieczeństwo danych. Bardzo często o wyborze platformy przekonuje nas właśnie ta pierwsza cecha dysku. - Chcemy mieć do naszej dyspozycji jak najwięcej darmowych gigabajtów. Są nawet użytkownicy, którzy decydują się na wybór całkowicie bezpłatnego e-dysku. Warto jednak pamiętać, że płatne usługi zapewnią nam większe bezpieczeństwo i możliwość zwiększenia przestrzeni dyskowej - zaznacza Krupa.
Jak twierdzi ekspert, warto zapoznać się z systemem płatności - choćby ustalić jaką walutą będziemy płacić za przestrzeń dyskową oraz jak często pobierane będą opłaty. - Najczęściej możemy wybierać pomiędzy trzema: dolarami, euro i złotówkami. Warto zdecydować się na tę platformę, która oferuje płatność w walucie, która najbardziej nam odpowiada. Nie bez znaczenia jest też częstotliwość naliczania opłat. Do wyboru mamy zazwyczaj opłaty co miesiąc lub raz do roku - dodaje.
Dla prowadzących firmę, ważnym aspektem jest także możliwość wystawienia faktury VAT. - Jeśli tego oczekuje w języku polskim to dostęp mamy ograniczony właściwie do kilku firm (Opero, Storino). Jeśli zakupimy usługę od takich firm jak Dropbox, Sugarsync, Wuala wtedy fakturę też dostaniemy, tyle tylko, że po angielsku i bez podatku VAT. Faktura taka nie różni się niczym od np. faktury z Google za reklamę, więc księgowa bez problemu ją rozliczy - podkreśla Tomasz Popów.
Na które dyski warto zwrócić uwagę?
Na pewno spośród dostępnych dysków, mocnym graczem jest Google Drive. Jak zauważają eksperci, nie chodzi tylko i wyłącznie o integracje z popularną pocztą Gmail. - To jedno z najlepszych rozwiązań. Ma nie tylko możliwość integracji z innymi narzędziami oferowanymi przed Google'a (Google Apps) oraz systemami zewnętrznymi. Ma dość dużą, darmową pojemność dyskową - 15GB. Ponadto Google Drive to usługa multiplatformowa, więc można korzystać z niej na różnych rodzajach urządzeń lub przez przeglądarkę, a to daje dużą wygodę w użytkowaniu - wylicza Przemysław Skrzek. Wskazuje także wadę rozwiązania od amerykańskiego giganta. Chodzi o to, że często Google zmienia politykę prywatności, dlatego użytkownicy powinni być czujni, jeśli nie chcą, aby ich dane były rozpowszechniane i przetwarzane w nieznanym dla nich celu.
POBIERZ CAŁY RAPORT INTERAKTYWNIE.COM: INTERNET SOFTWARE HOUSE
Z kolei Piotr Krupa docenia microsoftowy SkyDrive. - Ma dużą pojemność na start - 7GB, niskie opłaty abonamentowe, możliwość obsługi z niemal wszystkich mobilnych systemów operacyjnych, ale tylko roczny system rozliczeń - zastrzega. Pozostali gracze, tacy jak Amazon, też mają się czym pochwalić.
POPULARNE DYSKI W CHMURZE |
Storino |
Dropbox |
Google Drive |
iCloud |
SkyDrive |
GG Dysk |
Adrive |
Amazon Cloud Drive |
Box |
iDrive |
- Najlepszymi dyskami są Amazon Cloud Drive oraz również bazujący na SS3 Dropbox. Dla polskich użytkowników ciekawą usługę przygotowała też Manta, uruchamiając na bazie Oktawave Cloud Storage dysk Mantabox. To może być ciekawa alternatywa dla tych, którzy chcą większej prywatności i przechowywania danych w Polsce - komentuje Dariusz Nawojczyk.
Co ciekawe, oprócz wymienionych, najbardziej popularnych rozwiązań, pojawiły się także mniej oczywiste.
- Jeśli użytkownikowi zależy na bezpieczeństwie wtedy dobrze sprawdza się wuala.com. Jeśli chcesz mieć kontrolę nad prawie każdym aspektem usługi wtedy sugarsync.com. Natomiast gdy kochasz wszystko co polskie i lubisz, aby w tym języku się z tobą komunikować podczas procesu sprzedaży i utrzymania usługi wtedy dobre jest opero - wylicza Tomasz Popów.
Jednak na rynku, oprócz dobrych rozwiązań, są też te nieco gorsze. Tutaj eksperci wymieniają między innymi GG Dysk, który co prawda jest bezpłatny i pozwala przechowywać różne rodzaje plików, ale dostajemy tylko 5GB darmowej przestrzeni bez możliwości jej powiększenia, co w przypadku biznesu może być kłopotliwe.
- Ponadto jesteśmy „związani” z komunikatorem jeśli chcemy korzystać z narzędzia, a ono samo nie jest dostępne na wszystkich platformach - wytyka wady Przemysław Skrzek.
Słabo wypada również Storino. - Obsługa tylko z jednego systemu operacyjnego, jedynie roczny system rozliczeń, niska pojemność na start (4GB), maksymalne rozszerzenie pojemności tylko do 64GB - dodaje Piotr Krupa.
POBIERZ CAŁY RAPORT INTERAKTYWNIE.COM: INTERNET SOFTWARE HOUSE
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Ja jednak wolę mieć pewność i zapłacić, bo jak coś jest za darmo, to zawsze tam jakis haczyk moze byc ukryty, teraz korzystam z chmury osobistej w netii i jest bardzo spoko. nie mam zupełnie żadnych zastrzeżeń. także mogę polecić :)
Z darmowych polecam po przetestowaniu wielu chmur (Dropboxa, OneDrive, Mediafire, GoogleDrive) polecam przetestować Copy. com. Dostęp przez www, Androida, iOS, Windows Phone, nawet Linuxa, brak limitu wielkości pliku, ani transferu. Nie ma ograniczeń konkurencji i świetnie działa w praktyce, trzeba się jedynie na początku trochę przyzwyczaić do interfejsu. <br /> Na start jest 15 Gb, a po rejestracji z tego linka dodatkowe 5 Gb: <a href=\"http://https://copy.com?r=9gDCY2\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\"><a href=\"http://https://copy.com?r=9gDCY2\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://https://copy.com?r=9gDCY2</a></a>
polecam https://copy.com?r=eItfoH
Copy.com daje 15GB na start + 5GB jeśli zarejestrujesz się z czyjegoś polecenia, np. z mojego [ https://copy.com/?r=79614r ], za co i ja dostanę 5GB [ dziękuję :) ]. To kolejny plus, bo takich poleceń możesz zdobyć ile zechcesz i za każde dostaniesz kolejne 5GB. Nie ma limitów transferu czy rozmiaru pliku. Posiada dobre aplikacje mobilne i Win/Mac/Linux, jak również sporo innych zalet. Moja ulubiona chmura.
Pan Przemek Skrzek się myli polecając GoogleDrive. W zwykłym pliku exel potracił rekordy. Synchronizacja z komputerem jest przerywana mimo komunikatu: "Zsynchronizowano". Nie polecam! Jaki dysk w chmurze polecacie. Byłbym wdzięczny za info na interpack1@onet.eu.
Polecam zainteresować się SpiderOakiem. Na początku wydaje się być trochę toporny ale po małym zagłębieniu, okazuje świetną alternatywą dla Dropboksa. Można udostępniać i synchronizocować dowolnie wybrane katalogi ( w porównaniu do dropboksa ), wspiera linuxa, dba o prywatność użytkownika. Niestety ma też swoje wady np: upload plików odbywa się przez specjalną aplikację instalowaną na komputerze użytkownika. Istnieje również wersja online, dashboard, za pomocą którego możemy przeglądać i pobierać pliki z poziomu strony www. Takich informacji prawie nigdzie nie można znaleźć, a moim zdaniem są bardzo cenne. Polecam mimo wszystko spróbować i przetestować https://spideroak.com/download[...]7eb4dbc229a9507165b82065ac1299 To jest link polecający przez który można się zarejestrować i dostać 1 GB gratis w porównaniu ze zwykła rejestracją.Szukam chmury, która byłaby podobna do spideroaka ale umożliwiałaby upload łatwy sposób, korzystając z obcego komputera np. na uczelni albo w pracy. Gdyby ktoś z was znał taki serwis, proszę odezwijcie się.Upload taki jak jest w dropboksie (przeciągnij plik do przeglądarki) to coś niesamowitego, szkoda tylko, że to właśnie dropboks, gdzie co chwilę następuje zmiana regulaminu i bezpieczeństwo schodzi na drugi plan.
ja znalazłem tą płatna,lecz naprawdę dobra http://loadcloud.manifo.com/