Zobacz, jak rebranding serwisu ocenili eksperci.
W marcu 2017 roku w niepamięć odeszła poprzednia strona PBI, której początki sięgają 2000 roku. PBI zmieniło także logo i stworzyło spójną identyfikację wizualną dostosowaną do potrzeb internetu, co przedtem wcale nie było takie oczywiste. Spółka, której właścicielami są najwięksi polski wydawcy internetowi, weszła też wreszcie do świata mobilnych rozwiązań i zaanonsowała Jak eksperci oceniają te zmiany?
Nie ma się ani czym zachwycać, ani specjalnie do czego przyczepiać. Strona według nich jest poprawna, choć... nieco generyczna. Wygląda jak zlepek gotowych szablonów, któremu zabrakło kilku ostatnich szlifów, by całość wyglądała spójnie i charakterystycznie. Pojawiają się też utrudnienia, z których najwięcej kłopotów sprawia chaotyczne zarządzanie czcionkami. Ich wielkość nie ma wyraźnego odzwierciedlenia w priorytetach treści, co może utrudniać nawigację w serwisie.
Nie na tyle jednak, by czynić z tego wielkie wyrzuty. Serwis, może i niezbyt atrakcyjny wizualnie, zasadniczo dobrze spełnia swoją rolę. Informacje podane są w przystępny i przyjemny sposób, a materiały graficzne pomagają je przyswoić. Kilka chwil spędzonych na stronie wystarcza, by sprawnie się na niej odnaleźć. No i mobile... W 2017 nie może responsywność jest już absolutnym standardem i o ile dobrze, że nowa strona PBI wreszcie poprawnie wyświetla się już na mniejszych ekranach, o tyle trudno uznać to za powód domu. RWD (lub chociaż mobile) na stronie spółki odpowiadającej za najważniejsze badanie polskiego internetu powinien pojawić się już wiele lat temu.
A logo? Jak to logo. Zdania przedstawicieli agencji są podzielone. Jest z pewnością bardziej abstrakcyjne od poprzedniego, bo nie przenosi nazwy firmy, co dla jednym jest zaletą, a dla innych wadą.
Pełne opinie ekspertów przeczytasz na kolejnych stronach.
KLIKNIJ I PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁOWĄ OPNIĘ | |
Filip Iwański, CEO Imagine: |
|
Robert Sosnowski, dyrektor zarządzający Biuro Podróży Reklamy: |
|
Robert Kołodziejczyk, Managing Partner, agencja hyperCREW:
|
Filip Iwański, CEO Imagine:
Dostałem pod ocenę nowy znak graficzny oraz nowy serwis internetowy Polskiego Badania Internetu (pbi.org.pl). Specjalnie nie nazywam tego rebrandingiem, gdyż rebranding to coś więcej, niż zmiana logo i serwisu.
Przygotowując się do napisania oceny, w pierwszej kolejności zerknąłem na notkę prasową, z której wynika, że od teraz serwis będzie responsywny. Lepiej późno niż wcale. Choć, dziwi mnie, że aż tak późno. Przecież pierwsze zastosowania RWD pojawiały się już na początku XXI wieku.
W pierwszej kolejności skupiłem się na obserwacji serwisu. Mam nieodparte wrażenie, że powstał przy pomocy gotowych szablonów. Jest surowy, dość niespójny, a sam dobór grafik — mocno stockowy. Zabrakło zarządzenia wielkościami czcionek. Nie wiem, co jest h1, a co h2, etc. Nie rozumiem, dlaczego niektóre treści pisane są małą czcionką, a inne — zapewne o tym samym priorytecie — dwa razy większą. Nie jestem też fanem nachalnego "ubrandowania" projektu poprzez dodawanie kółek wszędzie tam, gdzie to możliwe (boksy informacyjne).
Generalnie, plusem jest dostosowywanie wyglądu treści do różnych urządzeń, ale całość jest dla mnie powerpointowym zlepkiem różnych pomysłów. Ich mnogość rozprasza uwagę, co zniechęca mnie do poruszania się po serwisie. Widziałbym go w uproszczonej formie, z mniejszą ilością zdjęć i ikon. W końcu to treści są tu najważniejsze.
Wracając do logo — jest lepsze od poprzedniego. Cytując klasyka: "Jest sympatyczne.". Poprawne i dobrze zakomponowane. Ale brak w tym znaku czegoś, co sprawiłoby, że zakochałbym się w nim od pierwszego wejrzenia. Jest generyczny i to jego główny minus, z powodzeniem mógłby być znakiem wielu firm z wielu branż. Pionowa kreska wydaje mi się być zupełnie zbędna. A! I nie rozczytuję w tych kółkach skrótu PBI — za bardzo to abstrakcyjne.
Podsumowując, fajnie, że są zmiany, ale mam wrażenie, że ten projekt (serwis, logo) jest passé. Projektowanie jest już przecież na znacznie wyższym poziomie.
Robert Sosnowski, dyrektor zarządzający Biuro Podróży Reklamy:
Cieszę się niezmiernie, ze PBI ma nową identyfikację wizualną. Dla mnie jest ona naprawdę w porządku – na miarę obecnych czasów. Aczkolwiek można zwrócić uwagę, ze o ile poprzednio branding przenosił nazwę tak tym razem twórcy poszli w przeciwnym kierunku i logo nazwy nie przenosi zupełnie. Ale jest miło i ładnie. Nowa strona jest lepsza niż poprzednia w wielu aspektach. O ile się nie mylę nowa strona funkcjonuje już od marca więc nie jest taka nowa.
Trafiam na nią najczęściej szukając różnych danych do projektów reklamowych. I muszę powiedzieć, że dostęp do nich jest szybki, łatwy a kontakt z interface przyjemny. W przypadku poprzedniej strony interface wyświetlał dane w mniej przyjazny sposób. Ale tez czasy się zmieniły. Poprzednia strona była projektowana w innych warunkach. Teraz mamy do czynienia z flatem, dużymi, szerokimi zdjęciami. No i przede wszystkim kwestia mobilności. Na poprzedniej stronie ciężko było znaleźć cokolwiek z telefonu. Ta na iOS wyświetla się szybko, poprawnie i wygląda przyjemnie.
Menu na nowej stronie jest przejrzyste i intuicyjne. Ciekawym elementem są lekcje poruszające różne zagadnienia związane z – bądź co bądź specjalistycznymi usługami PBI – więc ta sekcja jest przydatna. I zapewne będzie rosnąć. Jedyny mankament to ściśnięte grafiki w wersji mobilnej (utrata proporcji). Trzymam kciuki za nowe PBI.
Robert Kołodziejczyk, Managing Partner, agencja hyperCREW:
Jeśli chodzi o nową stronę pbi.org.pl to trudno się właściwie konkretnie do czegokolwiek „przyczepić” – jest poprawna, czyli raczej przyjemna dla oka, lekka i dostarcza kluczowych informacji. Widać też, że rzeczywiście PBI postanowiło skoncentrować się na podstawowym swoim produkcie (czyli badaniu Gemius/PBI) – co też ma sens. Jakieś minusy? Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że przy tym wszystkim strona jest jednak bardzo sztampowa. No i wydaje mi się, że zbyt duże jest na niej zamieszanie jeśli chodzi o wielkości czcionek. Gdybym miał więc wystawiać ocenę, byłaby to więc 4+.
Na pewno jest spory postęp w stosunku do poprzedniej wersji strony (zarówno jeśli chodzi o estetykę, ale też wersję mobilną, RWD itd.), więc kierunek dobry. Również decyzja o rebrandingu (choć wydaje mi się, że to trochę za duże słowo) na pewno dobra, jeśli pamiętamy, że spółka funkcjonuje na polskim rynku digital prawie od jego komercyjnych początków, a do tej pory bodajże ani razu nie odświeżała swojej identyfikacji. Niestety, jeśli uznać, że w centrum obecnej akcji „rebrandingu” stoi nowy logotyp, to ja nie oceniłbym tejże akcji zbyt wysoko, ponieważ nowy logotyp po prostu mi się nie podoba. Nie dość, że jest zbyt abstrakcyjny (nijak nie mogę się tam dopatrzeć marki/nazwy firmy) a to moim zdaniem dość ekstrawagancki pomysł w przypadku takiej organizacji jak PBI, to jest daleki od obecnych trendów tworzenia identyfikacji dla podmiotów komercyjnych.
Pobierz ebook "Ebook: Ochrona firmy i jej danych przed cyberzagrożeniami"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»