Miałem ostatnio okazję uczestniczyć w ciekawej merytorycznie konferencji pod tytułem „Marketing mobilny dziś i jutro". Prezentowana tam wiedza skłoniła mnie do bardzo głębokiej refleksji na temat stanu marketingu mobilnego w naszym kraju. Wnioski…?
Penetracja rynku mobilnego w Polsce już w ubiegłym roku przekroczyła 120 proc. Cena polskiego miesięcznego koszyka usług dla średnio aktywnego użytkownika jest wyższa o 3,79 EUR od średniej UE. Wdrażana właśnie sieć LTE będzie należeć do jednej z najszybszych i wydajnych w Europie. Dlaczego więc marketing mobilny nie rozwija się tak dynamicznie jak inne sektory rynku multimedialnego?
Spójrzmy na trochę liczb ze świata, wartość wydatków na marketing mobilny robi wrażenie! Deloitte wieszczy rozwój technologii 3G i 4G (HSPA+, WiMAX, LTE). Przebojem, wg Wireless Intelligence, będzie wspomniane LTE – tylko w pierwszym półroczu 2011 roku do sieci LTE przyłączy się około miliona użytkowników. W 2015 roku będzie to już ponad 300 milionów. Równolegle rozwijać się będzie WIFI, zanotujemy wzrost transmisji danych w granicy 20-50 proc. Mimo, że jesteśmy za Europą i światem jakieś 2 lata w tyle, technologie rozwijają się w Polsce dynamicznie. Operatorzy notują wzrost sprzedaży smart fonów, tabletów i innych urządzeń. Co więc spowoduje prawdziwy skok w mobilnym marketingu?
Stawiam na edukację i pracę nad świadomością – nie tylko pojedynczego odbiorcy. Edukacja potrzebna jest także w agencjach, domach mediowych, tam, gdzie pracują marketerzy. Może trudno w to uwierzyć, ale brałem udział w spotkaniach z profesjonalistami, którzy nie wiedzieli że SMS tekstowy zawiera 160 znaków. Marketing mobilny kojarzony jest u nas z konkursami i loteriami. Większość z nich przygotowanych jest profesjonalnie. Niestety, nagłośnione zostały te, w efekcie których ludzie zostali oszukani, naciągnięci. Ostatecznie złożono nawet pozew zbiorowy wobec jednego z operatorów.
A marketing mobilny to przecież całe spektrum działania. I ogromne pieniądze. Znowu cyfry: globalne wydatki na marketing i reklamę mobilną wyniosły 3,5 miliarda EUR w 2010 roku. W 2015 roku będzie to już wartość 13,5 miliardów EUR. Sektor mobilny stanowić będzie 15,7 proc. wartości multimedialnego rynku reklamowego oraz 3,4 proc. globalnej wartości lokowanej w mediach. Polscy użytkownicy, przepytywani przez agencję badawczą w zakresie najbardziej pożądanych usług, odpowiadają: M-Bilet, bankowość mobilna, mikropłatności. Kierunek jest więc jasno określony, mamy dużo sprawdzonych wzorców zagranicznych. Pora na działania!
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Zgadzam się z autorem, że loterie typu \"pusty sms\" psują wizerunek całej branży m-marketingu. Gdyby nie chamskie smsy o treści \"jaja sobie robisz człowieku\"? sektor reklamy mobilnej mógłby w Polsce wyglądać dużo inaczej. Kilka tysięcy km. na zachód od Polski aż 46% respondentów \"nie ma nic przeciwko reklamie na telefony komórkowe\".