Wreszcie nowe aktywności w temacie marketingu mobilnego w Polsce

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Dariusz Adamczyk
TIME4MOBI Managing Director
 

W dobie spadającego ARPU (miesięczny, średni przychód generowany przez jednego użytkownika) – wg PMR Publications w 2007 roku wyniósł 25 €, w 2010 roku spadł do poziomu 20 € - operatorzy komórkowi zrozumieli, że muszą aktywnie działać. I obiektywnie trzeba przyznać, że działają. Parę dni temu rynek obiegła informacja o wdrażaniu szybkiego Internetu CDMA w ofercie operatora Plus. To nie jest rewolucyjna technologia, infrastruktura CDMA na terenie Polski istnieje od kilku lat. Od marca rozpoczynają się testy komercyjne, w okolicach wakacji sieć będzie udostępniona dla zainteresowanych użytkowników.

O co w tym naprawdę chodzi? IPlus CDMA pokryje białe plamy na terenach, na których nie ma Internetu stacjonarnego, szczególnie na  obszarze małych miast i terenach wiejskich. CDMA to szybkość połączenia do 3,1 Mb/s przy pobieraniu danych i do 1,8 Mb/s przy wysyłaniu. Generalnie, zwiększa się także procentowy udział mobilnego Internetu w ofercie rynkowej wszystkich operatorów. W jednym z raportów cytowanego już PMR wyczytałem, że w 2011 roku będzie to 9,8 proc., w 2012 roku 12,1 proc a w 2015 roku już18,9 proc.

Z rozmów z przedstawicielami operatorów wynika, że na trzy zakupione w ubiegłym roku telefony, przynajmniej jeden to smartphone. Dzisiaj, dosłownie parę godzin temu, Cyfrowy Polsat potwierdził rozpoczęcie testów technologii LTE- uważanej przez wielu za przyszłość bezprzewodowego szerokopasmowego dostępu do Internetu i następcę standardu UMTS. LTE docelowo zapewni prędkość do 100Mb/s przy pobieraniu danych i do 50 Mb/s – przy wysyłaniu. Mam nadzieję, że to dopiero początek drogi rozwoju marketingu mobilnego w Polsce.

Z rozmów z ludźmi z zaprzyjaźnionych firm wiem, że w firmowych zakamarkach czai się wiele ciekawych projektów z dziedziny aplikacji, reklamy mobilnej i innych. Póki co, jeden patrzy na ręce drugiemu. Jedno ale. Skoro, zgodnie z definicją, marketing mobilny to działania marketingowe realizowane za pośrednictwem urządzenia mobilnego (telefon komórkowy, tablet) to jego era w Polsce, na szczęście, jest już rozpoczęta :)

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Komentarze (1)
 1 / 1 
Anna Kurowicka
1. Anna Kurowicka 16.03.2011 / 08:42
Na CeBIT trąbi się o mobilnych nowinkach, na SXSW wszystko jest mobilne z uczestnikami na czele. Nie można oczekiwać od użytkownika, że zainteresuje się czymś więcej niż graniem na swojej komórce, skoro rozwiązania mobilne nie interesują polskich usługodawców.

Spójrzmy chociażby na „lidera bankowości elektronicznej” – mBank, którego mAplikacja na iPhona ogranicza się z grubsza do wyszukania bankomatu! A gdzie serwis transakcyjny? Może mBank powinien zrezygnować z przedrostka „m”, usiąść razem z „wujem” na ławce przed chatą i popatrzeć na zachód – na zmierzch technologii, które u nas nie zdążyły zaświtać!? Kto do nich dołączy?
 1 / 1 
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.