Pisałem niedawno, że pojawiają się wreszcie wyraźne sygnały postrzegania tematu i rozwoju rynku marketingu mobilnego w Polsce. Do ideału jeszcze daleko. Ale dzieje się to, czego najbardziej potrzeba: praca od podstaw i rozwój technologii.
W dobie spadającego ARPU (miesięczny, średni przychód generowany przez jednego użytkownika) – wg PMR Publications w 2007 roku wyniósł 25 €, w 2010 roku spadł do poziomu 20 € - operatorzy komórkowi zrozumieli, że muszą aktywnie działać. I obiektywnie trzeba przyznać, że działają. Parę dni temu rynek obiegła informacja o wdrażaniu szybkiego Internetu CDMA w ofercie operatora Plus. To nie jest rewolucyjna technologia, infrastruktura CDMA na terenie Polski istnieje od kilku lat. Od marca rozpoczynają się testy komercyjne, w okolicach wakacji sieć będzie udostępniona dla zainteresowanych użytkowników.
O co w tym naprawdę chodzi? IPlus CDMA pokryje białe plamy na terenach, na których nie ma Internetu stacjonarnego, szczególnie na obszarze małych miast i terenach wiejskich. CDMA to szybkość połączenia do 3,1 Mb/s przy pobieraniu danych i do 1,8 Mb/s przy wysyłaniu. Generalnie, zwiększa się także procentowy udział mobilnego Internetu w ofercie rynkowej wszystkich operatorów. W jednym z raportów cytowanego już PMR wyczytałem, że w 2011 roku będzie to 9,8 proc., w 2012 roku 12,1 proc a w 2015 roku już18,9 proc.
Z rozmów z przedstawicielami operatorów wynika, że na trzy zakupione w ubiegłym roku telefony, przynajmniej jeden to smartphone. Dzisiaj, dosłownie parę godzin temu, Cyfrowy Polsat potwierdził rozpoczęcie testów technologii LTE- uważanej przez wielu za przyszłość bezprzewodowego szerokopasmowego dostępu do Internetu i następcę standardu UMTS. LTE docelowo zapewni prędkość do 100Mb/s przy pobieraniu danych i do 50 Mb/s – przy wysyłaniu. Mam nadzieję, że to dopiero początek drogi rozwoju marketingu mobilnego w Polsce.
Z rozmów z ludźmi z zaprzyjaźnionych firm wiem, że w firmowych zakamarkach czai się wiele ciekawych projektów z dziedziny aplikacji, reklamy mobilnej i innych. Póki co, jeden patrzy na ręce drugiemu. Jedno ale. Skoro, zgodnie z definicją, marketing mobilny to działania marketingowe realizowane za pośrednictwem urządzenia mobilnego (telefon komórkowy, tablet) to jego era w Polsce, na szczęście, jest już rozpoczęta :)
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Na CeBIT trąbi się o mobilnych nowinkach, na SXSW wszystko jest mobilne z uczestnikami na czele. Nie można oczekiwać od użytkownika, że zainteresuje się czymś więcej niż graniem na swojej komórce, skoro rozwiązania mobilne nie interesują polskich usługodawców. <br /><br /> Spójrzmy chociażby na „lidera bankowości elektronicznej” – mBank, którego mAplikacja na iPhona ogranicza się z grubsza do wyszukania bankomatu! A gdzie serwis transakcyjny? Może mBank powinien zrezygnować z przedrostka „m”, usiąść razem z „wujem” na ławce przed chatą i popatrzeć na zachód – na zmierzch technologii, które u nas nie zdążyły zaświtać!? Kto do nich dołączy?